یك فعال صادراتی:

بهبود تولید نیازمند رعایت استانداردهای سازمان جهانی تجارت است

بهبود تولید نیازمند رعایت استانداردهای سازمان جهانی تجارت است حراج كن: تهران- یك فعال صادراتی، پیوستن به سازمان جهانی تجارت را نیازمند اجبار ها و استانداردهایی دانست و اظهار داشت: تا زمان به نتیجه رسیدن رایزنی های سیاسی، باید این استانداردها را در واحدهای تولیدی اجرا كرد.


«محمد صابری اول» از مدیران یك واحد تولیدی در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا اضافه كرد: سازمان های متولی باید آخرین استانداردهای مورد نظر سازمان جهانی تجارت را استخراج كنند و آنها را به صورت دسته بندی شده به واحدهای تولیدی ارجاع دهند.
وی ادامه داد: هر واحد تولیدی می تواند تا زمانی كه روندهای سیاسی مرسوم طی می شود، به صورت اختیاری و داوطلبانه این اجبار ها را اجرا و استانداردها را رعایت كند.
وی اضافه كرد: نتیجه این اقدام، آمادگی خیلی از واحدهای تولیدی برای موقعی است كه پیگیری های سیاسی به نتیجه رسید؛ ازاین رو در زمان مورد نیاز برای این انتقال مهم تجاری، صرفه جویی می گردد.

** ضرورت تحول بانكی- اداری
صابری، تغییر در سیستم بانكی و اداری را یكی دیگر از اجبار های پیوستن به سازمان جهانی تجارت اعلام نمود و با بیان مثالی از گرجستان اظهار داشت: آن كشور برای عضویت در سازمان جهانی تجارت در حال تلاش بوده و از اكنون در حال آماده سازی زیرساخت های فنی و گمركی است.
مدیر این واحد تولیدی اضافه كرد: برای پیوستن به سازمان جهانی تجارت باید اطلاعات شفاف داشته باشیم اما هنوز از فقدان بانك اطلاعات كامل رنج می بریم.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، یكی از اهداف اقتصادی جمهوری اسلامی ایران در چارچوب سند چشم انداز 20 ساله، تبدیل شدن به قدرت نخست اقتصادی، علمی و فناوری در سطح منطقه است كه آن هم به تعامل پویا و سازنده با كشورهای منطقه و جهان نیاز دارد.
با توجه به پیوستن بیشتر كشورهای جهان و همسایگان ما به سازمان جهانی تجارت، ناگزیریم تعاملات دو و چندجانبه با سایر كشورهای شناخته شده و اجبار آور بین المللی را رعایت نماییم.
سازمان جهانی تجارت از ابتدای سال 1995 میلادی (1374 خورشیدی) برای مدیریت مناسبات تجارت چندجانبه بین المللی جایگزین سازمان «گات» شد و امروز بیش از 98 درصد مبادلات تجاری بین المللی زیر پوشش دولت های عضو سازمان جهانی تجارت قرار دارد.
این سازمان 164 دولت عضو و 21 عضو ناظر (در انتظار الحاق) دارد.
جمهوری اسلامی ایران در اولین سال شروع به كار سازمان جهانی تجارت، درخواست خود برای عضویت ناظر را تسلیم دبیرخانه این سازمان كرد كه اولین درخواست عضویت ناظر از سازمان جهانی تجارت به حساب می آید. سال 1384 بعد از 10 سال با این تقاضای ایران موافقت شد.
با گذشت 22 سال از درخواست جمهوری اسلامی ایران برای پیوستن به سازمان جهانی تجارت و گذشت 12 سال از عضویت ناظر در این سازمان هنوز رایزنی ها در این زمینه ادامه دارد.
جمهوری اسلامی ایران بزرگ ترین اقتصاد خارج از سازمان جهانی تجارت به حساب می آید كه ركورد طولانی ترین دوره زمانی انتظار برای پیوستن به این سازمان را در اختیار دارد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*1961* 2023


1397/01/14
13:41:17
5.0 / 5
4326
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بهبود تولید نیازمند رعایت استانداردهای سازمان جهانی تجارت است
نظر شما در مورد بهبود تولید نیازمند رعایت استانداردهای سازمان جهانی تجارت است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳