تولیدكنندگان از الزامات ترویج پشتیبانی از كالای ایرانی می گویند

تولیدكنندگان از الزامات ترویج پشتیبانی از كالای ایرانی می گویند حراج كن: كرج - تولیدكنندگان داخلی معتقدند كه پشتیبانی از كالای ایرانی چرخه اقتصاد كشور بر مدار پیشرفت قرار می دهد و البته دستیابی به این هدف مهم الزاماتی دارد كه باید مورد توجه قرار گیرد.


یكی از مهم ترین چالش های فرهنگی موجود اسطوره شدن كالای خارجی است. پدیده ای كه مانند خیلی از چالش های فرهنگی دیگر علاوه بر ریشه تاریخی با ابزار قوی رسانه و از طریق تبلیغات گسترده ی كالاهای خارجی در ذهن اغلب افراد ایرانی جای گرفته است.
دلبستگی به تولیدات خارجی امری است كه رهبر فرزانه انقلاب از آن به آفت اجتماعی تعبیر می كنند. گرایش به سمت و سوی كالای خارجی و تفاحر به برندهای معروف با وجود تولیدات مرغوب و مطلوب داخلی، یك بیماری است كه باید علاج شود.
این موضوعی است كه رهبر معظم انقلاب در شعار سال به آن تاكید دارند و امسال هم به پشتیبانی از كالای ایرانی تاكید كرده اند.
بیش از 120 برند معتبر كشور در استان البرز تولید می گردد و این استان ظرفیت های بالایی در این خصوص دارد. جمعی از تولیدكنندگان مطرح و برندهای معتبر كشور در گفت و گو با خبرنگار ایرنا از الزامات پشتیبانی از كالای ایرانی گفتند.
همه آنها معتقد هستند برای ارتقای اقتصاد ملی و رسیدن به پیشرفت همه جانبه، با پشتیبانی از تولیدكنندگان داخلی و كالای ایرانی چرخه اقتصاد كشور بر مدار پیشرفت قرار می گیرد.
رییس هیات مدیره گروه صنعتی و پژوهشی زر یكی از مهمترین زمینه های پشتیبانی از خرید كالای ایرانی را فرهنگ سازی و آموزش بیان كرد و اظهار داشت: در كنار این ها توجه به خودباوری امری بایسته است.
مرتضی سلطانی اضافه كرد: جامعه ایرانی ثابت كرده كه در هر جایی كه به خودباوری رسیده بزرگترین موانع را به كناری نهاده و گام های بلندی را در جهت پیشرفت كشور برداشته است، پس خرید كالای ایرانی می تواند مانند پادزهری در برابر صدمه ها و آفت های مختلف باشد.
وی در مورد راهكارهای تشویق و ترغیب جامعه ایران به استفاده از كالاها و محصولات وطنی اظهار داشت: ابتدا به ساكن باید به مؤلفه فرهنگ سازی توجه ویژه ای مبذول شود زیرا اصل و اساس استفاده از كالای ایرانی و یا خود باختگی و دل سپردن به محصولات بیگانگان ریشه در مسائل فرهنگی و اجتماعی دارد.
سلطانی اضافه كرد: به واقع، كوشش برای حفظ هویت و تقویت و انسجام این امر، ضرورتی است كه در سایه آن می توان ضریب رشد و شكوفایی اقتصادی را تسریع و تسهیل كرد.
وی عنوان كرد: باید با صراحت عنوان نماییم كه الصاق و چسباندن مارك ها و آرم های خارجی به محصولات داخلی برای تشویق و ترغیب جامعه مصرف كننده به خرید و تهیه آن، یك پدیده تأسف آور به حساب می آید كه موید خود باختگی فرهنگی است.
سلطانی اظهار داشت: همان گونه كه رهبر معظم انقلاب همواره متذكر شده اند، باید این ویروس و این آفت اجتماعی را از میان برداشت تا مردم بعنوان اصلی ترین شاكله ی حلقه پشتیبانی از تولید داخلی و ماحصل زحمات كارگر ایرانی، نه فقط برای كمك به چرخه اقتصادی كشور و توزیع عادلانه ی ثروت ها و تولید رفاه اجتماعی، كالای داخلی بخرند بلكه این دفعه داشتن جنس اصیل ایرانی مایه تفاخرشان باشد نه برندی خارجی كه در ورای خود تغییر سبك زندگی ایرانی و نفوذ فرهنگ بیگانه را برای سلطه ای پایدار برایشان تدارك دیده است.
رییس خانه صنعت، معدن و تجارت استان البرز و مدیر عامل كارخانه تولید ادوات كشاورزی دهقان ورز هم به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: مصرف كالاهای ایرانی مزایای بسیاری برای اقتصاد كشورمان به همراه می آورد.
احمد زارعی فركوش اضافه كرد: یكی از مزیت های مهمی كه برای پشتیبانی از تولید ایرانی می توان به آن اشاره نمود، جلوگیری از خروج ارز به منظور واردات كالاهای غیر ضروری می باشد.
وی اضافه كرد: در واقع زمانی كه كالاهای تولید داخلی به دلیل فروش نرفتن و ركود از مدار بازار خارج شوند، كالاهای خارجی جولان می دهند و ارز فراوانی از كشور خارج می گردد.
رییس هیات مدیره و مدیر عامل كارخانه تولید ادوات كشاورزی دهقان ورز اضافه كرد: از دیگر مزیت های پشتیبانی از تولید داخلی و كالای ایرانی رونق چرخه های اقتصادی و صنعت كشور است و با خرید هر كالای ایرانی جلوی بیكاری و بسته شدن كارخانه ها گرفته می گردد.
زارعی فركوش افرود: به عبارتی دیگر هر ایرانی با خرید كالای خارجی، نیروی كار خویش را بیكار كرده و رشد تولید داخلی متوقف می گردد.
بنیانگذار صنعت بتن ورییس هیات مدیره شركت ایران فریمكو هم در گفت و گو با ایرنا، اظهار داشت: پشتیبانی از تولید داخلی یكی از اركان و مؤلفه های اساسی در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی به حساب می آید.
علی اصغر كیهانی اضافه كرد: ورود كالاهای غیر ایرانی به بازار از معضلاتی است كه به اعتقاد خیلی از كارشناسان و صاحب نظران، نه تنها تحقق سیاست های در رابطه با اقتصاد مقاومتی را كُند می كند، بلكه صدمات و صدمه های بسیاری را هم به بنیه اقتصادی كشور تحمیل می كند.
وی اظهار داشت: باآنكه بخش قابل توجهی از تحقق سیاست های مذكور، به نحوه عملكرد و سیاست گذاری های دستگاه ها و وزارتخانه های ذی ربط معطوف می شود، اما در این میان، فرهنگ استفاده از كالای ایرانی و توجه به اقتضائات و الزامات توسعه و رشد تولید داخلی از مؤلفه های حائز اهمیتی است كه در بین مدت و دراز مدت ضامن رونق اقتصادی و ارتقاء و تكثیر فرصت های شغلی خواهد بود.
مدیر عامل كارخانه فولاد فام هم به ضرورت بستر سازی برای تشویق و ترغیب ایرانی ها به استفاده از محصولات و كالاهای وطنی اشاره نمود و اظهار داشت: بِرَندگرایی و استفاده از محصولات و كالاهای خارجی به یك مزیت در بعضی از اقشار و گروه های اجتماعی تبدیل شده است.
امیر گورانی اضافه كرد: رواج چنین رویه غلطی در بین افراد و گروه های مُتِمَول اقتصادی در جامعه نه تنها تقویت كننده روحیه مصرف گرایی می باشد بلكه به شكلی منجر به وابستگی اقتصادی كشور به تولیدات بیگانگان خواهد شد.
مدیرعامل پالایشگاه غلات زر هم افزایش كیفیت تولیدات صنایع داخلی و ترغیب مردم برای تهیه كالای داخلی را مهم بیان كرد و خواهان رقابت صنایع داخلی برای افزایش كیفیت كالای تولیدی شد.
محسن امینی درباره مزایای پشتیبانی از تولید داخلی اظهار داشت: تولید اشتغال بالا در كشور، رشد تولید ناخالص داخلی و قدرت یافتن پشتوانه پول ملی كشور از مزایای حمایت و رشد است.
وی اضافه كرد: وقتی از كالاهای داخلی حمایت شود هم مصرف كننده و هم تولیدكننده سود بیشتری می برند.
امینی تصریح كرد: پذیرش حق اختیار و حق انتخاب مصرف كننده، امری ضروری می باشد و ما ابتدا باید كیفیت محصولات داخل را به گونه ای ارتقا دهیم كه هم تراز با كالای خارجی باشد و سپس حق انتخاب مصرف كننده را متوجه كالاهای داخلی نماییم.
در تكمیل گزارش فوق باید به این نكته توجه كرد كه اگر صاحبان صنعت كه خود تولید كننده هستند از خرید برندهای خارجی پرهیز كنند خود عاملی برای ترویج استفاده از كالای ایرانی خواهند بود چون كه وقتی صاحب صنعت كه خود دغدغه تولید دارد از برندهای خارجی برای كفش و كیف و كمربند تا كت و شلوار و پیراهن و دستمال گردن و عینك و... استفاده نماید آنوقت نباید توقع داشته باشد كه جنس تولیدی اش به فروش برسد و باید همیشه به خاطر داشته باشد ایرانی باید جنس ایرانی بخرد تا چرخه اقتصاد داخلی كشور بچرخد.
1535


1397/01/07
13:56:39
5.0 / 5
4665
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , برند
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تولیدكنندگان از الزامات ترویج پشتیبانی از كالای ایرانی می گویند
نظر شما در مورد تولیدكنندگان از الزامات ترویج پشتیبانی از كالای ایرانی می گویند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۵