نشست های فشرده ربیعی با نمایندگان كارگران و كارفرمایان برای تعیین دستمزد 97

نشست های فشرده ربیعی با نمایندگان كارگران و كارفرمایان برای تعیین دستمزد 97 حراج كن: تهران- وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در ادامه رایزنی ها برای تعیین دستمزد 97، از بامداد امروز(شنبه) نشست مشتركی با نمایندگان كارگری در محل این وزارتخانه برگزار كرده است و پس از آن، جلسه ای هم با نمایندگان كارفرمایی دارد.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، در این نشست نمایندگان كارگری در شورای عالی كار آخرین چانه زنی ها برای افزایش حداقل دستمزد سال 97 را با عالی ترین مقام وزرات كار انجام می دهند.
«علی ربیعی» پس از برگزاری دو نشست جداگانه با نمایندگان كارگران و كارفرمایان، امشب در جلسه مشتركی با حضور وزیران اقتصاد و صنعت، معدن و تجارت، درباره افزایش دستمزد 97 تصمیم گیری نهایی را انجام خواهند داد.
نهمین نشست شورای عالی كار با مبحث تعیین حداقل دستمزد سال 1397 با حضور وزیران تعاون، كار و رفاه اجتماعی، صنعت، معدن و تجارت و اموراقتصادی و دارایی روز گذشته (جمعه)برگزار شد.
در این نشست كه رییس سازمان ملی استاندارد ایران و نمایندگان كارگری و كارفرمایی بعنوان 2 ضلع دیگر شورای عالی كار حضور داشتند، بین خواسته های گروه های كارگری و كارفرمایی اختلاف زیادی بود، به گونه ای كه ربیعی در انتها نشست به این فاصله نظرات هم اشاره نمود.
وزیر تعاون در این زمینه توضیح داد: مبنای افزایش دستمزد نرخ تورم و سبد معیشت كارگران است اما شیوه محاسبه سبد معیشت در كارگروه دولت و كارفرمایی با كارگروه كارگری متفاوت بود.
وی اظهار داشت: گرایش من به افزایش قدرت خرید كارگران است در حالیكه باید به تولید هم كمك كرد.
وی، مبحث مزد كارگران را بسیار مهم دانست و اضافه كرد: مزد كارگران نه فقط روی زندگی آنها و مزدبگیران بلكه روی قدرت خرید و قیمت تمام شده تولید هم تاثیر دارد.
به گفته ربیعی، در این نشست بحث اصلی، نظرات كارفرمایان در این زمینه بود كه نمی توان به یكباره قدرت خرید كارگران را افزایش داد.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، در جلسه هفته گذشته كه از جانب شورای عالی كار برگزار شد، هزینه سبد معیشت كارگران بعد از چند جلسه بحث و تبادل نظر، 26 میلیون و 700 هزار ریال تعیین شد كه نسبت به سال گذشته یك میلیون و 800 هزار ریال افزایش یافت.
بر اساس ماده 41 قانون كار، حداقل دستمزد كارگران باید بر مبنای نرخ تورم و سبد هزینه خانوار كارگری تعیین شود اما تابحال فقط نرخ تورم ملاك قرار داده می شد.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام**9123** 2023


1396/12/26
15:18:45
5.0 / 5
4769
تگهای خبر: اقتصاد , تورم , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نشست های فشرده ربیعی با نمایندگان كارگران و كارفرمایان برای تعیین دستمزد 97
نظر شما در مورد نشست های فشرده ربیعی با نمایندگان كارگران و كارفرمایان برای تعیین دستمزد 97
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴