تهران-دهلی نو پیوندی فراتر از نفت

تهران-دهلی نو پیوندی فراتر از نفت حراج كن: تهران- روسای دولت های ایران و هند با اتكا به پیشینه روابط دو كشور هدف خویش را راه اندازی مشاركتی استراتژیك در چارچوب مناسبات منطقه ای تعریف كرده اند كه ابعادی فراتر از رابطه یك خریدار و فروشنده نفت را در بر می گیرد.


به گزارش گروه تحلیل، تفسیر و پژوهش های خبری ایرنا، حجت الاسلام «حسن روحانی» رئیس جمهوری كشورمان چند روز گذشته را در هندوستان به سر برد. این سفر كه اولین دیدار یك رئیس جمهوری ایران به هند از سال 2003 تابحال بود با استقبال مقام های هندی روبرو شد.
روحانی و «نارندرا مودی» نخست وزیر هند در دیدار دوجانبه و نشست های بعد از آن با اشاره به روابط تاریخی و فرهنگی دو كشور بر ادامه و تحكیم همكاری ها مورد تاكید نمودند و در همین چارچوب 9 توافق را در حوزه های گوناگون به امضا رساندند. به نوشته رسانه های هندی روحانی در صدر هیات 21 نفره عالی رتبه سیاسی و اقتصادی ابتدا به حیدرآباد رفت و با اندیشمندان مسلمان و افراد برجسته منطقه دیدار داشت.
روحانی سپس به دهلی نو رفت. استقبال از رئیس جمهوری كشورمان با حضور مقام های ارشد و در یك مراسم سنتی مفصل برگزار گردید. سپس هر دو رئیس دولت، در دیداری دوساعته به حوزه های مختلف روابط میان تهران دهلی نو پرداختند.

**گفت وگوهایی از اقتصاد تا سیاست
اگرچه مهمترین محورهای گفت وگوی مقام های دو كشور بر حوزه های انرژی و حمل و نقل تمركز داشت اما مذاكرات به طیف گسترده ای از مسائل اقتصادی و حتی سیاسی هم ارتباط پیدا كرد.
روزنامه «ایندین اكسپرس» به نقل از سخنگوی وزارت امور خارجه هند نوشت: رهبران دو كشور گفت وگوهای مهم و موثری را در زمینه های تجارت و سرمایه گذاری، نفت و انرژی، ارتباطات و امور امنیتی، دفاعی و منطقه ای انجام دادند. آموزش، فناوری اطلاعات، و همكاری فرهنگی هم از دیگر محورهای مذاكرات بود.
تارنمای روزنامه قطری «گالف تایمز» هم نوشت: مودی ابراز داشت «موضوع هر چه كه باشد؛ برای مالیات، سرمایه گذاری، كانال های موثر بانكی یا همكاری بنگاه های تجاری دو طرف، قدم های چشمگیر و مهمی برای آینده روابط تهران - دهلی نو برداشته شد». حوزه های جدیدی از همكاری همچون زیرساخت ها، سلامت، داروهای سنتی، كشاورزی، كارآفرینی و ارتباطات هم مورد بحث قرار گرفته اند.
از جمله مباحث مهم مورد توجه رسانه ها، مبحث خودداری از وضع مالیات مضاعف بود كه چند سالی راكد مانده بود. همینطور رسانه های هندی گزارش دادند علاوه بر هماهنگی در زمینه ادامه پروژه ها در چابهار و رفع برخی موانع گمركی در زمینه امكان جایگزین شدن پول ملی در مبادله به جای سایر ارزها میان دو كشور هم بررسی گردید. در صورت عملی شدن این مورد هند اجازه خواهد یافت تا با پول ملی خود در ایران سرمایه گذاری هایی را انجام دهد. این امر برای ایران در جذب سرمایه گذاری خارجی مفید است.
همچنین تارنمای «بیزینس استاندارد»، امضای قرارداد اجاره 18ماهه بخش هایی از بندر چابهار را هم نشانه ای از افزایش همكاری های دو طرف ارزیابی كرد.
بنابر توافقی 500 میلیون دلاری كه در سال 2016 میان ایران و هند به امضا رسید دهلی نو 85 میلیون دلار را برای اولین مرحله چابهار سرمایه گذاری كرد. همینطور مقرر شد تا در 10 سال آینده هند سالیانه 22.95 میلیون دلار دیگر هم در این بندر سرمایه گذاری كند.

**صلح در افغانستان
همكاری تهران و دهلی نو با كابل در زمینه توسعه روابط، یك محور سیاسی را هم در بر می گرفت كه مورد توجه هر سه كشور بود. تحلیلگران اعتقاد دارند همكاری با محور بندر چابهار نزدیكی بیشتر این سه كشور را باعث می گردد كه در نهایت به عرصه های سیاسی منطقه هم می تواند سرایت كند.
تارنمای روزنامه آمریكایی «نیویورك دیلی نیوز» همكاری ایران و هند را برای تولید ثبات و امنیت در كنار توسعه افغانستان مهم ارزیابی كرد و آورد: دوكشور تصمیم دارند برای مقابله با افراط گرایی، تروریسم و قاچاق مواد مخدر در افغانستان همكاری خویش را گسترش دهند تا صلح و ثبات را در این كشور جنگ زده تولید نمایند.
دفتر خبرگزاری «آسوشیتدپرس» در دهلی نو هم در گزارشی به همكاری ایران و هند برای بهبود اوضاع افغانستان پرداخت و اضافه كرد: نخست وزیر هند، همكاری با ایران را برای تولید امنیت و صلح در افغانستان مهم دانست.
رئیس جمهوری ایران هم معتقد می باشد «افغانستان باید یك كشور سرزنده و امن باشد» و در این راستا تهران و دهلی نو می توانند با همكاری خود شرایط مناسبی را برای این كشور فراهم نمایند.
بنابر تحلیل های سیاسی، هند به روابط خود با ایران از دریچه همكاری در حوزه انرژی و ارتباطات منطقه ای می نگرد. بنابراین دهلی نو به توسعه چابهار و تكمیل مسیرهای ریلی و جاده ای مربوط به آن تمركز خاص دارد. اما این روزنامه آمریكایی، پیام سیاسی همراه این دیدار را مهم تر ارزیابی كرد زیرا سفر روحانی به هند در زمانی انجام شد كه ترامپ تهدید می كند توافق هسته ای سال 2015 را بی اعتبار می سازد و تحریم های اقتصادی ضد ایران را بار دیگر برقرار می كند.

**شراكت استراتژیك ایران و هند
اسنادی كه در سفر روحانی به هند به امضا رسید بیش از همه بر گفت وگو برای همكاری بیشتر در توسعه بندر چابهار متمركز بود. فاز نخست بندر چابهار در دسامبر سال قبل مورد بهره برداری قرار گرفت و مسیر راهبردی جدید را برای پیوند ایران، هند و افغانستان خلق كرد. دهلی نو در همكاری نزدیك با تهران و كابل در مسیری تازه، خاك رقیب دیرینه خود (پاكستان) را دور می زند.
كارشناسان ایران و هند، انرژی و حمل و نقل را دو ظرفیت بزرگی می دانند كه همكاری استراتژیك آن ها را باعث می گردد.
روزنامه گالف تایمز از امضای 9 توافقنامه در جهت تحكیم روابط اقتصادی دو كشور اطلاع داد كه یكی از آن ها مربوط به بندر چابهار بود. نخست وزیر هند در دیدار با روحانی چابهار را «دروازه ای طلایی» توصیف كرد كه ارتباط این كشور را با افغانستان، آسیای میانه و حتی شرق اروپا تسهیل می كند و سبب تحكیم بیشتر روابط تاریخی دوكشور و ثبات منطقه می گردد.
رئیس جمهوری هم همكاری بلندمدت در حوزه انرژی و حمل و نقل را سبب افزایش اعتماد دو شریك دانست.
از جمله اسنادی كه در دیدار روسای دو كشور به امضا رسید توافق میان سازمان بنادر و كشتیرانی (PMO) با شركت بنادر ایران و هند (IPGL) بود. شركت مشترك ایران و هند، برای 18 ماه مدیریت بخش هایی از ترمینال چند منظوره و كانتینری چابهار را در دست می گیرد.
تارنمای روزنامه«Times of India» به نقل از رسانه های هندی با بیان خبر اجاره بخشی از بندر چابهار از جانب هندی ها آورد: روسای جمهوری دو كشور در مورد همكاری های نفتی هم مذاكراتی را انجام دادند تا مشاركتی را فراتر از رابطه خریدار و فروشنده راه اندازی كنند.
به نوشته بیشتر رسانه های هندی مقامات بلند پایه ایران و هند تصمیم دارند مشاركت استراتژیك بلندمدتی را در پیش بگیرند.
همچنین اعلام گردید سرعت مذاكرات دو كشور در حوزه انرژی همچون میدان گازی «فرزاد بی» بیشتر و مشكلات رفع گردد. هند علاقه وافری دارد تا یك میدان گازی را در اختیار داشته باشد و نیاز گسترده خود به انرژی را پاسخ دهد.

پژوهشم**9130 **1601
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و پژوهش های خبری ایران و جهان، با ما https: //t.me/Irnaresearch همراه شوید.


1396/12/02
13:18:29
5.0 / 5
4488
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , انرژی , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تهران-دهلی نو پیوندی فراتر از نفت
نظر شما در مورد تهران-دهلی نو پیوندی فراتر از نفت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲