بررسی كلیات بودجه 97؛ مخالف -2

بنیادی: سایه سیاست باید از اقتصاد برداشته شود، این بودجه محدودیت شدید منابع مالی را فریاد می زند

بنیادی: سایه سیاست باید از اقتصاد برداشته شود، این بودجه محدودیت شدید منابع مالی را فریاد می زند حراج كن: تهران-ایرنا- نماینده مردم كاشمر در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: زمانی كه سایه سیاه سیاست بر اقتصاد حاكم باشد با هیچ بودجه ای ره به جایی نخواهیم بود و تا اصل 44 قانون اساسی به صورت شفاف اجرایی نشود و به بخش خصوصی اطمینان نگردد همچنان شاهد هزینه های بالای شركت های دولتی زیان ده خواهیم بود.


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، بهروز بنیادی روز یكشنبه در مخالفت با كلیات بودجه سال 97 كل كشور اضافه كرد: در نگاه اول به نظر می رسد بودجه برای شرایط اقتصادی سختی نوشته شده است كه به دور از واقعیت هم نیست. در شرایطی كه سررسید بدهی های دولت های قبلی فرا رسیده است و 6 هزار پرو‍ژه ملی و 65 هزار پروژه استانی نیمه تمام بر دوش دولت سنگینی می كند نوشتن چنین بودجه ای محدودیت شدید منابع مالی را فریاد می زند.
وی ادامه داد: با همه كاستی ها ولی اقتصاد ایران در دنیای امروز اقتصادی بزرگ است و با دگرگونی های حال حاضر خاورمیانه هزینه هایی كه در آن متحمل شدیم باید بتوانیم سهم بالای اقتصادی خود بدست آوریم.
نماینده مردم كاشمر در مجلس اظهار داشت: انتظار می رفت كه بودجه 97 علاوه بر جهش اقتصاد داخلی كشور طرحی برای حضور در اقتصاد جهانی داشت كه اینگونه به نظر نمی رسد. شعار اصلی دوره انتخابات مسایل اقتصادی و معیشتی مردم بود. قول داده شده كه هر سال یك میلیون شغل با رشد اقتصادی 8 درصد تولید نماییم ولی بنا به آمار 13 درصد جمعیت در سن كار ایران فاقد هر گونه شغل است و با وجود جمعیت 15 میلیونی حاشیه نشین مشكل جدی تر است.
بنیادی اضافه كرد: متاسفانه امسال با كاهش درصد بودجه های عمرانی آن را به اشتغال اختصاص می دهیم كه امری كاملا متضاد است در حالیكه با افزایش بودجه عمرانی ما خود به اشتغال دست پیدا خواهیم.
وی ادامه داد: طبق آمار 40 درصد كشور زیر فقر نسبی و 32 درصد زیر خط مطلق و در مناطق روستایی این آمار به 60 درصد می رسد حال دولت چگونه می خواهد یارانه نزدیك به 30 میلیون نفر را قطع كند. در همین راستا در بودجه 97 هیچ راه كاری برای معوقات بازنشستگان و فرهنگیان دیده نشده است.
نماینده مردم كاشمر اظهار داشت: زدودن فقر از جامعه و تولید شغل منوط به سرمایه گذاری خارجی و گسترش مناسبات اقتصادی با جهان و رونق صنعت توریسم است ولی در بودجه 97 هیچ راهكاری نمی بینیم و با افزایش خروج از كشور به شكلی سبب نارضایتی شهروندان می شویم.
وی در ادامه اظهار داشت: باید بدانیم كه هریك از آحاد جمعیت بنا به ظرفیت درآمدی خود مالیات می پردازد كه افزایش این دفعه بر دوش این قشر جالب توجه نخواهد بود.
نماینده كاشمر اظهار داشت: به خوبی می دانیم تا زمانی كه سایه سیاه سیاست بر اقتصاد حاكم باشد با هیچ بودجه ای ره به جایی نخواهیم بود و تا اصل 44 قانون اساسی به صورت شفاف اجرایی نشود و به بخش خصوصی اطمینان نگردد همچنان شاهد هزینه های بالای شركت های دولتی زیان ده خواهیم بود. پشتیبانی از بخش خصوصی در حد شعار باقی مانده است.
وی در ادامه اضافه كرد: ما باید یك استراتژی امنیت ملی و سیاست خارجی جدید تهیه نماییم تا بتوانیم به رشد 8 درصدی تصویب شده در برنامه ششم توسعه برسیم تا وعده های داده شده و تاكیدات رهبری تحقق پیدا كند. به عقیده كارشناسان دستیابی به بازار مستمرو صادرات صنعتی حداقل 100میلیارد دلاری بدون تعامل واقعی با جهان امكان پذیر نخواهد بود.
نماینده مردم كاشمر اظهار داشت: سهم جهانی تجارت ایران تنها 3 هزارم درصد است كه باید به عدد یك درصد برسیم. در حالیكه بخش زیادی از تجارت ما با كشورهای عربی بوده اما دشمنان این را قطع كردند ازاین رو باید هرچه زودتر سیاست جدیدی در این زمینه اتخاذ گردد.
بنیادی اضافه كرد: متاسفانه در بودجه 97 هیچ حكم اختصاصی برای پشتیبانی از تولید معادن و صنایع نداریم كه جای سوال دارد. در بودجه 97 هیچ مطلبی كه بر كاهش ریسك سرمایه گذاری خارجی نداریم. در بودجه 97 با كاهش سهم درآمدهای نفتی راه جبران آن را از افزایش مالیات و قیمت كالا و خدمات در نظر گرفتیم كه در شرایط ركود چه شرایطی را بر مردم تحمیل خواهد نمود.
وی در ادامه خاطرنشان كرد: در بودجه 97 جای شادمانی است كه برای نخستین بار در بحث مالیات ها نام آستان قدس رضوی و نهادهای زیر نظر نهاد رهبری درج شده است كه این نگاه عدالت محور رهبرمعظم انقلاب را می رساند.
نماینده مردم كاشمر اظهار داشت: كاهش 19 هزارمیلیارد تومانی یارانه نقدی در حالیكه هنوز تعریفی از خط مطلق فقر و یا استانداردهای زندگی وجود ندارد بسیار خطرناك است.
دكتر حسن روحانی رییس جمهوری، لایحه بودجه سال 1397 كل كشور را در موعد مقرر و در تاریخ 19 آذر ماه بعنوان اولین لایحه بودجه دولت دوازدهم برای بررسی و تصویب به مجلس شورای اسلامی تقدیم كرد.
كمیسیون تلفیق مجلس از پنجم دی بررسی لایحه را آغاز كرد و بعد از 25 روز، كلیات این لایحه را در جلسه دهم دی تصویب كرد.

خبرنگار: محمد افضلی
انتشار: كتایون لامع زاده
سیام**1058
**1553


1396/11/08
13:19:31
5.0 / 5
4305
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بنیادی: سایه سیاست باید از اقتصاد برداشته شود، این بودجه محدودیت شدید منابع مالی را فریاد می زند
نظر شما در مورد بنیادی: سایه سیاست باید از اقتصاد برداشته شود، این بودجه محدودیت شدید منابع مالی را فریاد می زند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵