ضرورت جذب 620 هزار میلیارد ریال سرمایه در خراسان رضوی طی برنامه ششم توسعه

ضرورت جذب 620 هزار میلیارد ریال سرمایه در خراسان رضوی طی برنامه ششم توسعه حراج كن: مشهد – ایرنا – استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: برای تحقق اهداف برنامه ششم توسعه در استان خراسان رضوی نیازمند جذب 620 هزار میلیارد ریال سرمایه هستیم و ضروری می باشد برای تحقق این هدف فضای بهتری در جذب سرمایه گذاری تولید شود.


به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا علیرضا رشیدیان چهارشنبه شب در نشست شورای گفت و گوی بخش خصوصی و دولت در محل اتاق بازرگانی مشهد اضافه كرد: با عنایت به اهمیت سرمایه گذاری در استان و مشاركت بخش خصوصی در این زمینه، برگزاری نشست های بیشتر بین دولت و بخش خصوصی منجر به درك متقابل و احساس مسئولیت نزدیك تر در مورد جذب سرمایه گذاری و اهمیت آن در استان خواهد شد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به هدفگذاری برای تولید 160 هزار فرصت شغلی در استان طی سال جاری اظهار داشت: تابحال این مورد خوب پیش رفته است و با بهره برداری از پروژه های دهه فجر و اقدامات نهایی تا آخر سال، ایجاد160 هزار شغل جدید محقق می گردد.
وی اضافه كرد: با وجود تحقق این میزان اشتغال امسال فقط 1. 5 درصد از میزان بیكاری استان كاسته می شود بنابراین تا به حداقل رساندن نرخ بیكاری فاصله بسیاری وجود دارد.
استاندار خراسان رضوی با اشاره به طرح های آماده افتتاح در دهه فجر اظهار داشت: هم اینك در حوزه اقتصادی بیش از 254 طرح با 25 هزار میلیارد ریال اعتبار، چهار هزار میلیارد ریال در حوزه مخابرات و چهار هزار میلیارد ریال طرح در حوزه عمرانی برای ایام دهه فجر در استان آماده افتتاح است.
استاندار خراسان رضوی ادامه داد: سازمان صنعت، معدن و تجارت استان موفق شده امسال در صدور پروانه های بهره برداری و ظرفیت سازی برای به سرانجام رسیدن طرح های نیمه كاره اقدامات خوبی داشته باشد.
وی اضافه كرد: سرمایه گذاری در بخش تولید صنعتی و معدنی خراسان رضوی طی مدت گذشته از سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 670 درصد رشد داشته كه از این حیث استان رتبه نخست را در كشور به دست آورده است.

*صاحبان واحدهای تولیدی كه در طرح كارورزی مشاركت نكنند، از معافیت ها بی بهره می مانند
استاندار خراسان رضوی با تاكید بر مشاركت بخش خصوصی در اجرای طرح كارورزی استان برای اشتغالزایی فارغ التحصیلان دانشگاهی اظهار داشت: صاحبان صنایع و بخش خصوصی ملزم هستند در اجرای طرح كارورزی مشاركت داشته و دانش آموختگان دانشگاهی را جذب كار كنند.
رشیدیان اضافه كرد: در این طرح جوانان دانش آموخته دانشگاه ها با حضور در واحدهای تولیدی با محیط كسب و كار آشنا می شوند و اداره كل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان برای 4 تا 6 ماه به آنان دستمزد پرداخت می كند.
وی اظهار نمود: به رغم اینكه خراسان رضوی در طرح كارورزی سهمیه اندكی داشته است، اما موفق به تحقق همین میزان سهمیه هم امسال نشده ایم و این از عدم همكاری مطلوب بخش خصوصی در این زمینه نشات می گیرد.
وی بیان كرد: صاحبان صنایعی كه در طرح كارورزی با دولت مشاركت داشته باشند از معافیت های گمركی و مالیاتی بهره مند خواهند بود در غیر این صورت هیچ معافیتی برای آنها در نظر گرفته نمی گردد.

*مالیات و عوارض واحدهای تولیدی باید به خود استان تعلق گیرد
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: مالیات و عوارض پرداختی از جانب واحدهای بزرگ تولیدی مانند ایران خودرو خراسان یا معادن بزرگ استان نباید به تهران ارسال شود بلكه این میزان درآمد باید به خود استان تعلق گیرد.
رشیدیان اضافه كرد: وزیر سابق صنعت، معدن و تجارت در دولت یازدهم سه مرتبه نامه نگاری كرد كه درخواست استان در خصوص هزینه كردن درآمدهای مالیاتی و عوارض واحدی مثل ایران خودرو خراسان در خود استان، خواسته ای بجا است و باید به آن عمل شود.
وی بیان كرد: درست نیست كه خراسان رضوی در مورد واحدی مانند ایران خودرو خراسان، حق العمل كاری كند و هیچ اراده ای در مدیریت درآمد حاصل از پرداخت مالیات و عوارض آن واحد نداشته باشد.
وی اظهار نمود: واحد ایران خودرو خراسان باید از حق العمل كاری خارج شده و به یك واحد مستقل تبدیل گردد و استان حداقل از مالیات و عوارض بخش تولید كه باید در خود استان هزینه شود، محروم نگردد.
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: اشكال مذكور در مورد معادن استان هم وجود دارد، به صورتی كه پس از ابلاغ قانون مربوط به برگزاری شوراهای معادن در استانها، شورای معادن در استان تشكیل شد و یكی از مصوبات آن بود كه درآمد حاصل از مالیات و پرداخت حقوق دولتی معادن باید در خود استان هزینه شود.
وی اضافه كرد: با اینكه تولید گندله در خراسان رضوی از صفر به 12 میلیون تن در سال رسیده است اما هنوز خراسان رضوی از مالیات و حقوق دولتی معادن بزرگ سنگ آهن بی بهره است.
استاندار خراسان رضوی تصریح كرد: هر فعالیت اقتصادی كه در هر استان انجام می گیرد، باید درآمد حاصل از عوارض و مالیات های پرداختی و حقوق دولتی آن به خود استان بازگردد.

*مالیات باید متناسب با توان بخش تولید باشد
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: هرساله بودجه توسط دولت برپایه اولویت ها، برنامه ها و سندهای چشم انداز در قالب لایحه تنظیم و به مجلس شورای اسلامی عرضه می شود، این لایحه در كمیسیون های مختلف مجلس بررسی و در صحن علنی به رای گذاشته می گردد و بعد از چكش كاری های لازم به تصویب رسیده و در قالب قانون ابلاغ می گردد كه در این صورت لازم الاجراست.
رشیدیان اضافه كرد: معمولا تغییراتی در لایحه بودجه در كمیسیون ها و صحن علنی مجلس تولید می گردد كه حاصل نظام قانونی است كه در كشور برای قانونگذاری و برنامه ریزی وجود دارد و همه ما باید به شكلی به این امر تمكین و توجه داشته باشیم.
وی بیان كرد: افزایش درآمدهای مالیاتی اگر به معنای آن باشد كه فشار مضاعفی به بخش تولید وارد شود، بطور قطع مورد موافقت دولت و هیچ یك از مسئولان و فعالان اقتصادی نیست زیرا همگی به این حقیقت اذعان داریم كه هیچ فردی به افزایش درآمدها و فشار بیشتر به بخش تولید رضایت ندارد.
وی اظهار نمود: تولیدكنندگان در شرایط فعلی قادر به پرداخت نرخ فعلی مالیات و تسهیلات بانكی نیستند و با هزینه های سرباری كه وجود دارد، كار تولیدی آنها مقرون به صرفه نیست و با مشكلات جدی در درآمد و هزینه مواجهند.
استاندار خراسان رضوی اظهار داشت: بطور قطع دولت به دنبال تولید فرصت های جدید و اعمال فشار بر كسانی است كه از دادن مالیات سر باز می زنند تا از این طریق بتوان ظرفیت های جدیدی را برای دریافت مالیات تولید كرد.
وی ابراز امیدواری كرد كه مجلس شورای اسلامی در تصمیم گیری جدید خود در مورد مالیات، آنچه به صلاح است به تصویب برساند تا هم قانون خوبی و هم مجریان خوبی برای قانون وجود داشته باشد.
5132/7489
خبرنگار: میترا عبداللهی ** انتشار دهنده: علی اصغر ایزدی


1396/11/05
13:47:46
5.0 / 5
4449
تگهای خبر: اقتصاد , اهدا , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ضرورت جذب 620 هزار میلیارد ریال سرمایه در خراسان رضوی طی برنامه ششم توسعه
نظر شما در مورد ضرورت جذب 620 هزار میلیارد ریال سرمایه در خراسان رضوی طی برنامه ششم توسعه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱