استاندارد قزاق دوزی گلستان تدوین و تصویب گردید

استاندارد قزاق دوزی گلستان تدوین و تصویب گردید حراج كن: گرگان - ایرنا - مدیر كل استاندارد گلستان از تصویت استاندارد قزاق دوزی استان اطلاع داد و اظهار داشت: اولین مصوبه كمیته ملی استاندارد با عنوان ؛صنایع دستی – قزاق دوزی- خصوصیت ها و آیین كار؛ مختص این استان با منبع تحقیقات و تجربیات محمد امان بایی تدوین ودر دی ماه به تصویب رسید.


به گزارش روز پنجشنبه ایرنا از این اداره كل محمود فرمانی با اشاره به اینكه قزاق دوزی یكی از رودوزی های سنتی ایران و سوزن دوزی مخصوص قوم قزاق است، اضافه كرد: این پنجمین استاندارد تدوین شده در گلستان با مبحث صنایع دستی است كه 2مورد توسط فاطمه تهرانی شاد و مابقی توسط محمد امان بایی از نیروهای این اداره كل و با همكاری كارشناسان اداره كل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تصویب و تدوین شده است.
وی با اشاره به اینكه قوم قزاق بیشتر در شهرهای گرگان، گنبدكاووس، بندرتركمن و آق قلا زندگی می كنند، عنوان كرد: برنامه اداره كل در حوزه تدوین و تجدیدنظر استاندارد ملی امسال برابر با 25 عنوان استاندارد است كه از این تعداد پنج پیشنهاد برپایه تحقیقات و تجربیات می باشد كه سه عنوان آن در حوزه صنایع دستی گلستان است.
فرمانی ادامه داد: پارچه كتان سفید رنگ، پارچه مخمل، جیر سیاه و زرشكی، یشمی، سورمه ای، پارچه های طلایی و نقره ای و نخ های ابریشمی همچون مواد اولیه هنر دستی قزاق دوزی است.
به قول وی؛ این نوع سوزن دوزی توسط زنان در سرآستین ها، دوریقه، گوشه ها و مركز روسری های بزرگ با نخ ابریشمی تابیده شده به رنگ قرمز، سبز، آبی و یا زرد بر روی پارچه سفید و ضخیم بافته می گردد.
فرمانی همینطور به برگزاری دوره آشنایی كاركنان این اداره كل با الزامات عمومی آسانسور اشاره نمود و اظهار داشت: این دوره با سرفصل های نحوه كمك به فردی كه در آسانسور گرفتار شده، یا نحوه خروج از آسانسوری كه دچار مشكل شده و بهترین واكنش در زمان گیر افتادن در آسانسور برگزار گردید.
وی در ادامه به آموزش سه هزار نفر ساعت آموزشی كاركنان استاندارد اشاره نمود و اظهار داشت: این میزان آموزش كه در 9 ماه سال جاری انجام شد 160 درصد نسبت به برنامه مصوب جلوتر است.
فرمانی اضافه كرد: در بخش آموزش تخصصی كارشناسان استاندارد 1300 نفر ساعت آموزش دیدند كه نسبت به برنامه ابلاغی 140 درصد بیشتر است.
وی ادامه داد: مدیران كنترل كیفیت استان هم امسال 8300 نفر ساعت آموزش دیدند و سایر آموزش های برون سازمانی كه شامل كار آموزان، دستگاه های اجرایی، دانشجویان، آزمایشگاه ها و به صورت كلی مواردی غیر از كارمندان، مدیران كنترل كیفیت و كارشناسان استاندارد را در بر می گیرد، به 15 هزار و 200 نفر ساعت رسید كه به ترتیب تحقق 170 و320 درصدی برنامه تعیین شده را به همراه داشت.
فرمانی از حضور بازرسان این اداره در نمایشگاه عرضه لوازم خانگی اطلاع داد و اظهار داشت: نیروهای ما از كالاهای مشمول استاندارد الزامی بازدید و اصالت پروانه های كاربرد علامت استاندارد فرش ماشینی، لوازم خانگی و هم برچسب معیار مصرف انرژی لوازم خانگی را بررسی كردند.
وی اضافه كرد: بازرسی ها حاكی از آن بود كه هیچ گونه كالای مغایر با استاندارد در این نمایشگاه عرضه نشده است.
به قول فرمانی؛ بازرسی از نمایشگاه ها، بازار و مراكز عرضه به باعث ماده 9 قانون سازمان ملی استاندارد ایران صورت می گیرد كه بر مبنای آن، هرگاه اجرای استاندارد در مورد كالاهایی الزامی اعلام شود، بعد از انقضای مهلت مقرر٬تولید٬ تمركز٬ توزیع و فروش این گونه كالاها با كیفیت پایین تر از استاندارد مربوط و یا بدون علامت استاندارد ایران ممنوع می باشد.
3014/1648
تنظیم: مجید میهن دوست ** انتشار: پری سالارنیا


1396/10/22
22:42:53
5.0 / 5
4628
تگهای خبر: طلا , كالا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد استاندارد قزاق دوزی گلستان تدوین و تصویب گردید
نظر شما در مورد استاندارد قزاق دوزی گلستان تدوین و تصویب گردید
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۴