ممنوعیت واردات محصولات جالیزی از ایران

ممنوعیت واردات محصولات جالیزی از ایران به گزارش حراج كن رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی با اشاره به اینكه دولت عراق ورود برخی محصولات جالیزی ایران را به كشورش فعلا ممنوع كرده است، اظهار داشت: دولتمردان باید دیپلماسی اقتصادی را تقویت نمایند.سیدرضا نورانی در گفتگو با خبرنگار مهر با اشاره به اینكه دولت عراق ورود برخی محصولات كشاورزی ایران شامل كاهو، شلغم، چغندر، كلم و گل كلم را به كشورش فعلا ممنوع كرده است، اظهارداشت: این اتفاق از حدود یك هفته قبل رخ داده است.
وی با اشاره به اینكه نخستین باری نیست كه دولت عراق چنین كاری را انجام می دهد، اضافه كرد: قبلا هم دولت عراق هر زمان كه مایل بوده واردات برخی كالاها را ممنوع كرده است؛ این مساله بی سابقه نیست و هر از گاهی برای محصولاتی مانند هندوانه، سیب زمینی، سیب درختی، گوجه فرنگی و... رخ می دهد.
وی با اشاره به اینكه این مورد توسط سفیر ایران در عراق به سازمان توسعه تجارت اعلام شده است، اظهار داشت: متاسفانه ما درحوزه صادرات به عراق هر روز با یك مساله جدید مواجه هستیم.
نورانی درباره اینكه آیا عراق دلیل خاصی برای این كار خود اعلام نموده است؟، خاطرنشان كرد: خیر؛ تابحال هیچ دلیل خاصی برای این ممنوعیت اعلام نشده است.
رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی ایران در پاسخ به این پرسش كه آیا تابحال اقدامی برای جلوگیری از بروز این مشكل از جانب وزارت جهاد انجام شده است؟، اضافه كرد: تا به این لحظه اقدام خاصی صورت نگرفته اما باید یك تصمیم قاطع در این زمینه گرفته شود؛ چون كه این اقدامات سبب ضرر صادركنندگان می شود، آنان اطلاعات روز و لحظه ای ندارند محصولات خویش را تا مرز می برند و ناگهان متوجه می شوند كه صادرات ممنوع شده است، همین امر سبب می گردد خسارت قابل توجهی متوجه آنان شود.
نورانی درباره اینكه میزان صادرات محصولات جالیزی ایران به عراق چقدر بوده است؟، اضافه كرد: آمار دقیقی در این زمینه ندارم، اما این كشور یكی از مقاصد اصلی صادراتی ما است البته این را هم باید اظهار داشت كه ایران هم یكی از مبادی اصلی تامین كننده محصولات كشاورزی عراق است و این كشور به راحتی نمی تواند جایگزینی برای ما بیابد.
روابط تجاری مان با بسیاری كشورها، جاده یك طرفه است
وی با اشاره به اینكه پس از ژانویه صادرات محصولات جالیزی ایران به روسیه آغاز خواهد شد، اظهار داشت: یكی از بازارهای محصولات جالیزی ما كشور روسیه است.
رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی ایران درباره اینكه آیا بازار روسیه می تواند مشكل بوجود آمده برای بازار عراق را جبران كند؟، اضافه كرد: هر بازاری، جای خودش را دارد؛ بهرحال تولیدكنندگان برپایه آمار و ارقام سالهای گذشته صادرات، تولید كرده اند و الان با شرایط بوجود آمده باید به دنبال بازارهای جدید باشند.
نورانی خاطرنشان كرد: وقتی شرایط به صورت ناگهانی تغییر می كند تمام برنامه ریزی های تولیدكننده و صادركننده بهم می ریزد و آنان را دچار مشكل می كند.
وی با اشاره به اینكه تجارت یك جاده دو طرفه است، اظهارداشت: متاسفانه ما با خیلی از كشورهایی كه مراوده تجاری داریم در یك جاده یك طرفه قرار گرفته ایم كه همچون آنها می توان به هند، پاكستان، چین، كره جنوبی و... اشاره نمود و فقط عراق نیست كه در مورد آن، به چنین مشكلی برخورد كرده ایم.
رئیس اتحادیه ملی محصولات كشاورزی ادامه داد: اگر تعرفه های واردات و صادرات را بررسی نماییم متوجه می شویم كه تعرفه واردات از این كشورها به ایران خیلی پایین است در حالی كه تعرفه صادرات از ایران به آن كشورها به قدری بالاست كه قابل رقابت نیست.
صادرات از كشور ما دشوار است/چراغ سبزمان، برای واردات است، نه صادرات!
نورانی ادامه داد: این نشان دهنده آن است كه ما باید در دیپلماسی اقتصادی خود تجدید نظر جدی نماییم.
وی با تاكید بر اینكه چراغ سبز ما در كشور چراغ سبز برای واردات است، اضافه كرد: حتی مشوق هایی هم كه داده می گردد برای واردات است؛ بعنوان مثال می گویند در مقابل صادرات پرتقال، سیب و كشمش مجوز واردات موز داده می گردد. در حالی كه ما باید از واردات رهایی یابیم.
نورانی با اشاره به اینكه باید به دیپلماسی اقتصادی نگاه ویژه ای شود، اظهار داشت: هم اكنون توجه به این مقوله ضعیف است.
چرا باید برای صادرات گردن كج كنیم؟
وی خاطرنشان كرد: اگر در بحث برجام به دیپلماسی اقتصادی هم توجه می شد هم اكنون وضعیت ما این گونه نبود و دیوار تعرفه ها این همه بلند نبود كه ما را دچار مشكل كند.
نورانی با اشاره به اینكه صادرات در كشور ما كار دشواری است، ادامه داد: اگر شرایط به گونه ای شود كه وارد كننده ارز وارداتی را از صادرات غیرنفتی حاصل نماید وضعیت ما بهتر خواهد شد؛ توجه به دیپلماسی اقتصادی سبب اشتغال زایی و رشد صادرات می گردد و نیازی نیست كه ما گردنمان را برای صادرات محصولاتمان كج نماییم یا اینكه به یارانه دولت نیاز داشته باشیم كه بتوانیم محصولاتمان را صادر نماییم. واقعیت این است كه امروز صادرات برای ما گران تمام می شود، قدرت چانه زنی مان پایین است، و درنتیجه برای توسعه صادرات نیاز است كه دولت ضمن بهبود زیرساخت های صادراتی و مرتفع ساختن موانع، مشوق های بیشتری به بخش خصوصی اعطا كند.
 

1396/10/17
16:40:26
5.0 / 5
5240
تگهای خبر: اقتصاد , بازار , تولید , واردات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ممنوعیت واردات محصولات جالیزی از ایران
نظر شما در مورد ممنوعیت واردات محصولات جالیزی از ایران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳