راه اندازی واحد بسته بندی باریجه در روستاهای دامغان ضروری است

راه اندازی واحد بسته بندی باریجه در روستاهای دامغان ضروری است حراج كن: سمنان- ایرنا- رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان اظهار داشت: راه اندازی واحدهای بسته بندی و فرآوری گیاه دارویی باریجه برای افزایش اشتغال و جلوگیری از مهاجرت در 15 روستای این شهرستان ضروری است.


احمد علی بهاور روز پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا اضافه كرد: شهرستان دامغان ظرفیت تولید سالانه بیش از 30 تن شیرابه باریجه را دارد و باید با راه اندازی فرآوری این گیاه دارویی پرارزش زمینه افزایش اشتغال پایدار را در این منطقه فراهم كرد.
وی اظهارداشت: در 9 ماهه سال جاری بیش از 170 كیلوگرم بذر باریجه با همكاری سازمان های مردم نهاد در مراتع دامغان كشت شد و برپایه برآوردهای اولیه بخش قابل توجه ای از این گیاهان دارویی برای باردهی رویش دارند.
وی تصریح كرد: در دامغان شیره باریجه به ازای یك كیلوگرم 2 میلیون ریال به فروش می رسد در حالی كه اگر صنعت و فرآوری برای بسته بندی این محصول در این شهرستان ساماندهی شود، می توان هر 100 گرم از این گیاه دارویی را به قیمت پنج میلیون ریال به فروش رساند.
رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری دامغان با بیان این كه این شهرستان یكی از محروم ترین مناطق استان به علت تخصیص نیافتن منابع است، اظهار داشت: تابحال تنها 2 درصد از اعتبارات ملی و استانی برای جلوگیری از مهار بیابانزایی به فرمانداری این شهرستان تخصیص یافت.
بهاور ادامه داد: كمبود نیروی انسانی یكی از دغدغه های اساسی در اداره منابع طبیعی دامغان است و فقط 2 نیروی حفاظتی در عرصه های طبیعی این شهرستان حضور دارد.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، از 9. 7 میلیون هكتار وسعت استان سمنان، 55 درصد نواحی بیابان و خشك، 38. 5 درصد مراتع، 2 درصد اراضی كشاورزی و 3. 6 درصد جنگل است.
6026/7339
*خبرنگار: محمدرضا یوسف نژاد ** انتشار دهنده: جانعلی فتحی
برای آگاهی از تازه ترین اخبار و رویدادها در استان سمنان به نشانی IRNASEMAN@ كانال اخبار ایرنا سمنان رجوع كنید.


1396/10/07
20:38:19
5.0 / 5
4408
تگهای خبر: فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد راه اندازی واحد بسته بندی باریجه در روستاهای دامغان ضروری است
نظر شما در مورد راه اندازی واحد بسته بندی باریجه در روستاهای دامغان ضروری است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴