رشد 5درصدی درآمد مالیاتی دولت در سال 97 پیش بینی شد

رشد 5درصدی درآمد مالیاتی دولت در سال 97 پیش بینی شد حراج كن: تهران- ایرنا- رییس سازمان امور مالیاتی میزان افزایش درآمدهای مالیاتی در لایحه بودجه سال آینده كل كشور را پنج درصد اعلام نمود و اظهار داشت: پیش بینی دولت، كسب 105 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی در سال 1397 است.


به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، سیدكامل تقوی نژاد امروز (یكشنبه) در حاشیه چهاردهمین كنفرانس فنی سالیانه مجمع مقام های مالیاتی كشورهای اسلامی در جمع خبرنگاران اضافه كرد: بر مبنای قانون بودجه امسال، دولت باید 100 هزار میلیارد تومان درآمد مالیاتی و 15 هزار میلیارد تومان درآمد از محل عوارض ها داشته باشد.
وی با اشاره به اینكه در هشت ماهه امسال 85 درصد درآمدهای مالیاتی محقق شده است، اظهار داشت: طبق تجارب سال های گذشته، میزان تحقق درآمدهای مالیاتی در فصل پایانی سال افزایش می یابد.
تقوی نژاد با اشاره به تقدیم لایحه بودجه 1397 كل كشور به مجلس اظهار داشت: در این لایحه 105 هزار میلیارد تومان مالیات و 23 هزار میلیارد تومان عوارض پیش بینی شده است كه با احتساب درآمد حقوق گمركی به حدود 140 تا 145هزار میلیارد تومان می رسد.
وی تصریح كرد: پیش بینی درآمدهای مالیاتی دولت در سال 97 واقع بینانه تنظیم شده است.

*تفاهم با بانك ها برای رصد حساب های بانكی
رئیس سازمان امور مالیاتی در پاسخ به سوالی درباره اینكه بانك ها برای رصد حساب های بانكی با هدف جلوگیری از فرار مالیاتی همكاری نمی كنند، اظهار داشت: بعد از جلسه ای كه با بانك های دولتی و خصوصی در این زمینه برگزار شد، اكنون اغلب بانك ها این تفاهم نامه همكاری را امضا كرده اند.
وی اضافه كرد: البته پیشنهادی كه بانك ها در این خصوص داشته اند و ما هم موافقیم، اینكه اطلاعات به صورت تجمیعی به بانك مركزی ارسال شود كه در این زمینه در حال تهیه سامانه ای با بانك مركزی هستیم كه اطلاعات مورد نیاز برای مالیات ستانی به صورت محرمانه در اختیار سازمان امور مالیاتی قرار گیرد.
تقوی نژاد روند همكاری بانك ها و بانك مركزی با این سازمان را مطلوب ارزیابی كرد و اظهار داشت: اطلاعات مورد نیاز سازمان مالیاتی از دستگاه هایی كه طبق قانون مكلف شده اند اطلاعات در اختیار آن قرار دهند، بلافاصله در اختیار اداره های كل قرار می گیرد تا ممیزان مالیاتی از آن استفاده كنند.

*فعالیت های دیجیتال سودآور باید مالیات دهند
از رییس سازمان امور مالیاتی درباره مالیات ستانی از خدمات دیجیتال سوال شد كه وی اظهار داشت: اكنون 14 درصد اقتصاد جهانی در حوزه فعالیت های دنیای مجازی و دیجیتال است؛ البته بررسی های دیگر نشان داده است سهم این فعالیت ها از اقتصاد ایران حدود 2 تا 3 درصد است.
تقوی نژاد با اشاره به هماهنگی با صاحبان مشاغل دیجیتال برای دریافت مالیات از آن دسته از فعالیت هایی كه مشمول مالیات می شوند، اظهار داشت: هرچند گردش مالی در شركت های دیجیتال بالاست اما این گردش از سود بالا برخوردار نیست.
وی با اشاره به فعال شدن شركت های اینترنتی حمل و نقل عمومی اظهار داشت: طبق قانون تاكسی و ماشین های كرایه عمومی از پرداخت مالیات معافند اما اگر شركت های فعال در این عرصه فعالیت های سودآوری داشته باشند، از آنها مالیات دریافت می گردد.

** مبنای رصد حساب های بانكی 50 میلیارد ریال در سال است
تقوی نژاد اعلام نمود مبنای رصد گردش مالی حساب های بانكی در گذشته پنج میلیارد ریال بود اما اخیرا با توافق وزیران دادگستری و اقتصاد به 50 میلیارد ریال افزایش یافته است كه نوعی عقب نشینی سازمان مالیاتی بشمار می رود.
وی اظهار داشت: این تغییر به پیشنهاد سازمان امور مالیاتی و به پیشنهاد ما بوده است و تحت هیچ شرایطی به معنای تجدیدنظر و عقب نشینی نیست.
رئیس سازمان مالیاتی با تاكید بر اینكه فعالیت اقتصادی زیر 50میلیارد ریال سودآور نیست، توضیح داد: اگر فردی یك میلیارد تومان فعالیت اقتصادی داشته باشد و 15 درصد هم سود كند، یعنی 150 میلیون تومان سود كسب كرده است.
وی با یادآوری سقف 156 میلیون ریالی معافیت مالیاتی فعالان اقتصادی تصریح كرد: با این اوصاف خیلی از كسب و كارها مشمول كسب مالیات نمی شود و بر این اساس رصد حساب های زیر 500 میلیون تومان مربوط به افرادی است كه مشمول این مالیات نمی شوند.
وی تعیین رقم معقول برای فعالان اقتصادی را رصد گردش حساب های بانكی را 50میلیارد ریال در سال اعلام نمود: بر مبنای اطلاعاتی كه تابحال دریافت شده، خیلی از این افراد كسانی هستند كه جزو مودیان مالیاتی به شمار می آیند.
وی تصریح كرد: البته در رصد این تراكنش های بانكی 2600 نفر هم شناسایی شدند كه هیچ پرونده مالیاتی نداشتند كه برای آنها در مجموع 4300 میلیارد تومان برگ تشخیص مالیات صادر شد.
تقوی نژاد تصریح كرد فقط در سه ماه 380 میلیارد تومان از حدود 400 نفر مالیات دریافت كردیم كه این درآمد حق دولت و ملت است.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، وزیر امور اقتصادی و دارایی امروز اعلام نمود: درآمدهای مالیاتی كشور سال گذشته 25 درصد افزایش یافت كه تداوم این افزایش نیازمند استفاده از فناوری های روز و هم بهبود فرهنگ مالیاتی در كشور است.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام: IRNAeco@
اقتصام*2025*1961
خبرنگار: لیلا جودی* انتشار: مریم مسعود


1396/09/20
01:57:51
5.0 / 5
4441
تگهای خبر: اقتصاد , بانك , طلا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد رشد 5درصدی درآمد مالیاتی دولت در سال 97 پیش بینی شد
نظر شما در مورد رشد 5درصدی درآمد مالیاتی دولت در سال 97 پیش بینی شد
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳