100 روز با دولت دوازدهم

تامین ۲۸ ۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی در سایه بازگشت به نظام اقتصادی بین الملل

تامین ۲۸ ۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی در سایه بازگشت به نظام اقتصادی بین الملل حراج كن: تهران- ایرنا- سازمان سرمایه گذاری و كمك های فنی و اقتصادی ایران اعلام نمود: در یكصد روز نخست فعالیت دولت دوازدهم 28 میلیارد و 500 میلیون دلار سرمایه خارجی در سایه بازگشت به نظام اقتصادی بین الملل تامین شد.


به گزارش تارنمای وزارت امور اقتصادی و دارایی، در این مدت طبق آمارها 57 طرح جدید با حجم سرمایه پنج میلیارد و 393 میلیون دلار مصوب شد.
همچنین 228 میلیون دلار برای افزایش سرمایه گذاری طرح های موجود، تایید شد و مجموع این 2 مورد به پنج میلیارد و 621 میلیون دلار رسید.
همچنین بیش از 23 میلیارد و 100 میلیون دلار قرارداد فاینانس، برای بهره برداری بخش دولتی و خصوصی در مشاركت با نهادهای مالی بین المللی نهایی شده و آماده دریافت است.
همه مبالغ به صورت خالص است و طرح هایی كه به دلایل فنی مجوز آنها در این مدت باطل شده، از حجم سرمایه گذاری جلب شده، كسر شده است.

** امضای توافق نامه های سرمایه گذاری خارجی برای نشان دادن كاهش ریسك اعتباری ایران
رییس سازمان سرمایه گذاری و كمك های فنی و اقتصادی ایران در این زمینه اظهار داشت: بخشی از جبهه جنگ ما در مبارزه با تروریسم در منطقه است اما بخش دیگر آن جنگ اقتصادی به حساب می آید.
«محمد خزایی» اضافه كرد: ما باید به دنیا نشان بدهیم سیستم بانكی ایران این اعتبار را دارد كه با بانك های بین المللی توافق كند.
وی یادآوری كرد: ممكن است ما از همه این خطوط اعتباری استفاده نكنیم اما امضای این توافقنامه ها ریسك اعتباری ایران را می كاهد.
به گفته وی، ایران در صف نخست مبارزه با تروریسم است اما بحث های مربوط به پولشویی و حمایت مالی از تروریسم كار را پیچیده می كند.
وی تصریح كرد مبحث بازگشت به دوران پیش از تحریم بسیار وقت گیر است و ادامه داد: با ایتالیا مشغول مذاكره ایم كه امیدوارم در هفته های آینده نهایی شود. در این مدت 2 تا سه بار تركیب تیم مذكره كننده ایتالیا تغییر كرد. مذاكرات ما با اگزیم بانك چین بسیار طول كشید و سرانجام توافق 1. 7میلیارد دلار برای برقی كردن راه آهن تهران مشهد به امضا رسید. مذاكرات با بانك سیتیك كراس چین و اوبربانك و دانسكه بانك اتریش هم بسیار طول كشید تا به توافق رسید.
خزایی اظهار داشت: در قراردادهای وام بحثی به نام Cross Default وجود دارد. یعنی در صورت بروز خطای هر طرف یا تولید قوانین مشكل زا 2 طرف قرارداد باید چه واكنشی داشته باشند. همكاران ما تلاش های بسیاری كردند كه ریسك این خطرات را به حداقل برسانند.
وی درباره بازگشت به مجامع اقتصادی و بازار سرمایه از منظر مراوادات دوجانبه اقتصادی و تامین منابع مورد نیاز اظهار داشت: ما به مقدار زیادی حركت رو به جلو داشته ایم؛ گرچه نمی توان ادعا كرد روابط دوجانبه اقتصادی با بانك های دنیا كاملا عادی شده است.
خزایی اضافه كرد: فشارها علیه ایران همچنان ادامه دارد و برخی بانك های بزرگ با ملاحظات محسوسی حركت می كنند اما می توانم شهادت بدهم كه روند تغییر پیدا كرده است.
به گفته وی، امروز بدون یك حضور فعال با سازوكار اقتصاد بین الملل نمی توان نفوذ اقتصادی خویش را گسترش داد و صرف وجود تبادلات تجاری كفایت نمی نماید.
به گزارش حراج كن به نقل از ایرنا، در پی آغاز اجرای برجام (برنامه جامع اقدام مشترك) از دی ماه 1394 خیلی از ارتباط ها با شركت های خارجی از سر گرفته شد.
رییس جمهوری هفتم آذرماه در گفت وگوی تلویزیونی با مردم، گزارش صد روزه عملكرد دولت دوازدهم را ارائه كرد.
وی از وزارتخانه ها، سازمان ها و نهادهای زیرمجموعه دولت هم خواست گزارش صد روزه عملكرد خویش را منتشر كنند.

اخبار اقتصادی ایرنا در تلگرام IRNAeco@
اقتصام**9186*1961*
خبرنگار: هما همت خواه* انتشار: مریم مسعود


1396/09/17
23:08:53
5.0 / 5
4492
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تامین ۲۸ ۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی در سایه بازگشت به نظام اقتصادی بین الملل
نظر شما در مورد تامین ۲۸ ۵ میلیارد دلار سرمایه خارجی در سایه بازگشت به نظام اقتصادی بین الملل
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵