در یك گزارش رسمی اعلام شد؛

۱۰ رقم مهم پیشنهادی بودجه۹۷ یا دلار ۳۶۳۰ تومان، هر بشكه نفت۴۹ دلار

۱۰ رقم مهم پیشنهادی بودجه۹۷ یا دلار ۳۶۳۰ تومان، هر بشكه نفت۴۹ دلار حراج كن: در صورت عدم كنترل هزینه های دولت، منابع مورد نیاز باید با استفاده از افزایش مالیاتها، افزایش قیمت حاملهای انرژی، افزایش نرخ ارز و یا افزایش بدهی های دولت تأمین شود.به گزارش حراج كن به نقل از مهر، بودجه سالانه مهمترین سند سیاستگذاری دولتها است و بنابراین تصمیم گیری درباره آن، از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. بر این اساس، با عنایت به اینكه هم اكنون، لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ در دست تهیه است، مركز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در گزارشی، به طرح برخی نكات مهم و الزامات تصمیم گیری درباره لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ می پردازد.
در این گزارش آمده است: توجه به حجم منابع عمومی قابل تصمیم گیری و ضرورت كنترل هزینه های دولت و استفاده صحیح از مفهوم بودجه ریزی مبتنی بر عملكرد، توجه به وضعیت بدهی های دولت و بازار بدهی، وضعیت اعتبارات عمرانی و الزامات برنامه ششم برای بودجه ریزی در سال ۱۳۹۷، همچون محورهایی است كه در این گزارش به آنها پرداخته شده است.
بر مبنای پیش بینی مركز پژوهشها، در سال ۱۳۹۶ رشد اقتصادی حدود ۳. ۷ درصد و نرخ تورم حدود ۱۱. ۲ درصد خواهد بود كه مبنای محاسبات درآمدهای مالیاتی و سایر درآمدها قرار گرفته است. برآوردهای مركز نشان داده است كه حداكثر منابع عمومی در دسترس در سال ۱۳۹۷، حدود ۳۲۵ هزار میلیارد تومان است. از دیگر سو اعتبارات هزینه ای اجتناب ناپذیر سال ۱۳۹۶ حدود ۲۸۰ هزار میلیارد تومان است.
این ارقام حكایت از آن دارد كه حداكثر منابع موجود برای تصمیم گیری های بودجه ای در بودجه سال ۱۳۹۷، حدود ۴۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود. به عبارت دیگر، حداكثر منابعی كه میتوان صرف تأمین بار مالی تصمیم هایی از قبیل افزایش حقوق كاركنان دولت و بازنشستگان، بازپرداخت بدهی های دولت و اجرای طرحهای عمرانی كرد، از محل این ۴۵ هزار میلیارد تومان خواهد بود.
در صورت عدم كنترل هزینه های دولت، منابع مورد نیاز باید با استفاده از افزایش مالیاتها، افزایش قیمت حاملهای انرژی، افزایش نرخ ارز و یا افزایش بدهی های دولت تأمین شود كه آثار تبعی آن مانند آثار تورمی و ركودی و اثر بر قدرت خرید مردم باید مدنظر قرار گیرد؛ انتشار نامتوازن اوراق مالی میتواند به افزایش غیرقابل كنترل تعهدات دولت برای پرداخت اصل و سود اوراق انتشار یافته بیانجامد. به علاوه این مورد می تواند به كسری بودجه های بالاتر در سالهای آتی منجر شود.
در ماده (۷) قانون برنامه ششم توسعه، سقف اعتبارات مجاز جهت تصویب بودجه مشخص شده ؛ ضمن اینكه در ماده(۸ ) قانون برنامه ششم نسبت بدهی های دولت به تولید ناخالص داخلی تا سقف ۴۰درصد مجاز دانسته شده است كه لازم است مورد توجه قرار گیرد.
در عین حال، در ماده(۳۹) قانون برنامه ششم دولت مكلف به درج جدول منابع و مصارف اجرای هدفمندی یارانه ها در لوایح بودجه سنواتی شده است؛ ضمن اینكه در ماده(۷) قانون برنامه ششم توسعه سهم صندوق توسعه ملی و شركت ملی نفت از منابع حاصل از صادرات نفت، میعانات گازی و خالص صادرات گاز به ترتیب معادل ۳۲ و ۱۴. ۵ درصد مشخص شده است. ازاین رو با عنایت به محدودیت شدید منابع لازم است تا سیاستهایی برای افزایش منابع عمومی و كنترل هزینه ها به طور همزمان در پیش گرفته شود.
همچنین شناسایی حوزه های پرهزینه و حركت به سمت كنترل هزینهها در این بخشها، توقف طرحهای عمرانی فاقد اولویت و فروش دارایی های آنها، تشدید مبارزه با قاچاق و در نتیجه افزایش درآمدهای گمركی، تلاش در جهت افزایش درآمدهای مالیاتی بدون فشار بر مؤدیان خوش حساب و استفاده از رویكرد تسهیم عواید جهت افزایش هماهنگی و مشاركت ذینفعان ازجمله این موارد هستند. همینطور لازم است تا لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ از نظر شفافیت نسبت به لوایح بودجه سالهای گذشته بهبود یابد.
در این راستا لازم است تا برپایه اصول پنجاه و دوم، پنجاه و سوم و پنجاه و پنجم قانون اساسی، همه اعداد و ارقام بودجه در سقف بودجه لحاظ گردد. همینطور ردیف هایی كه در آن وجوه متمركزی درج شده اند و در عمل بین مصارف متعدد، هزینه خواهند شد( مانند جداول ۱۹ و ۲۰ لایحه)، حذف گردند.
درباره اعتبارات ردیف های متفرقه، ضمن ضرورت شفاف سازی مجوزهای مختلف مالی جهت پیش بینی اعتبار در ردیفهای درج شده، ردیفهایی كه دستگاه یا محل مصرف آنها مشخص نیست حذف شده و همه آنها ذیل دستگاه و محل مصرف مربوطه –تحت عنوان كد فرعی- درج شوند. فروض مرتبط با محاسبه عواید نفتی در سال ۱۳۹۷فروضارقامقیمت هر بشكه نفت(دلار)۴۹میزان صادرات نفت خام در روز(میلیون بشكه)۲. ۱۸میزان صادرات میعانات در روز(میلیون بشكه)۰. ۲۵فروش میعانات گازی به پتروشیمی۰. ۱۱روز۳۶۵نرخ برابری ریال با یك دلار۳۶۳۰۰سهم شركت نفت(درصد)۱۴. ۵سهم صندوق توسعه ملی(درصد)۳۲سهم دولت و استانها(درصد)۵۳. ۵مجموع منابع حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی(میلیارد دلار)۴۶. ۱۲سهم دولت و استانها از منابع حاصل از صادرات نفت خام و میعانات گازی(هزار میلیارد ریال)۹۰۰

1396/09/16
16:07:30
5.0 / 5
4962
تگهای خبر: ارز , پرداخت , تورم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ۱۰ رقم مهم پیشنهادی بودجه۹۷ یا دلار ۳۶۳۰ تومان، هر بشكه نفت۴۹ دلار
نظر شما در مورد ۱۰ رقم مهم پیشنهادی بودجه۹۷ یا دلار ۳۶۳۰ تومان، هر بشكه نفت۴۹ دلار
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳