اختصاص ۶۹ میلیارد دلار برای واردات کالاهای کشاورزی، صنعتی و دارو

اختصاص ۶۹ میلیارد دلار برای واردات کالاهای کشاورزی، صنعتی و دارو به گزارش حراج کن، باتوجه به انتشار لیست اقلام کالایی دریافت کننده ارز در سال 1402، بانک مرکزی اعلام نمود: سال قبل 69 میلیارد و 407 میلیون دلار ارز برای واردات کالاهای کشاورزی، صنعتی، دارو اختصاص یافته است.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، بانک مرکزی با انتشار لیست کالاهایی که ارز مورد نیاز آنها در سال ۱۴۰۲ تامین شده است اعلام کرد، در سال قبل در مجموع ۱۸ میلیارد و ۶۰۶ میلیون دلار ارز ترجیحی، ۳۲ میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلار ارز با نرخ نیمایی و ۱۴ میلیارد و ۷۸۵ میلیون دلار ارز از محل ارز اشخاص برای واردات کالا تامین شده و مبلغ ۳ میلیارد و ۸۰۶ میلیون دلار نیز بابت اقساط بدهی تسهیلات ارزی و خدمات با نرخ تالار دوم تامین ارز شده است.
در مجموع بابت کالا و خدمات، طی سال قبل سهم ارز ترجیحی ۲۶.۸ درصد، سهم ارز نیمایی و اشخاص به ترتیب ۵۰.۴ درصد و ۲۲.۸ درصد بوده است.
همچنین در سال گذشته، ۱۶ میلیارد و ۵۶۳ میلیون دلار برای واردات کالاهای کشاورزی تامین ارز شده که حدوداً ۸۴ درصد از این ارز با نرخ ارز ترجیحی تامین ارز گردیده، سهم ارز نیمایی و ارز اشخاص در ارز تامین شده برای کالاهای حوزه کشاورزی حدوداً به ترتیب ۱۱ و ۵ درصد بوده است.
همچنین ۴۴ میلیارد و ۶۴۳ میلیون دلار ارز برای پاسخگویی به نیاز بخش صنعت اختصاص یافته که ۶۷ درصد از این مقدار ارز تامین شده با نرخ نیمایی و ۳۱ درصد از محل ارز اشخاص تامین ارز شده است. معادل دو درصد از کل ارز تامین شده برای بخش صنعت از محل ارز ترجیحی تامین شد.
با توجه به آمار بانک مرکزی، سال قبل مبلغ ۴ میلیارد و ۳۹۶ میلیون دلار ارز برای واردات دارو، تجهیزات پزشکی، شیرخشک، ماده اولیه دارو و ملزومات دارویی تامین شد که از این مقدار ۳ میلیارد و ۷۵۱ میلیون دلار با نرخ ترجیحی تامین شد که مبلغ یک میلیارد و ۲۱۰ میلیون دلار از این مبلغ با نرخ یارانه ای ۴، ۲۰۰ تومان پرداخت گردید.

لازم به ذکر است، طی این مدت یاد شده ۶۲۳ میلیون دلار از ارز تامین شده در عرصه بهداشت و درمان و آموزش پزشکی با نرخ ارز نیمایی و ۲۲ میلیون دلار نیز از محل ارز اشخاص تامین شد.
همچنین، اختصاص و تامین ارز بر پایه ثبت سفارش های انجام شده توسط وزارتخانه متولی صورت گرفته و بانک مرکزی دخل و تصرفی در انتخاب نوع کالا، مقدار کالا و شخص واردکننده کالا و خدمات ندارد و دسته بندی کالاها در فهرست پخش شده، طبق کد دو رقمی تعرفه مندرج در ثبت سفارش انجام شده است.
برای مشاهده جزییات تامین ارز در رابطه با وزارت جهاد کشاورزی در سال (۱۴۰۲)، اینجا کلید کنید.
برای مشاهده جزییات تامین ارز در رابطه با وزارت صمت در سال (۱۴۰۲)، اینجا کلیک کنید.
برای مشاهده جزییات تامین ارز در رابطه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال (۱۴۰۲)، اینجا دکلید کنید.


منبع:

1403/03/14
12:59:09
0.0 / 5
214
تگهای خبر: ارز , بانك , پرداخت , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اختصاص ۶۹ میلیارد دلار برای واردات کالاهای کشاورزی، صنعتی و دارو
نظر شما در مورد اختصاص ۶۹ میلیارد دلار برای واردات کالاهای کشاورزی، صنعتی و دارو
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵