هفته ای كه در راه و شهرسازی گذشت؛

خرید دلاری مسکن یعنی خروج ارز کشور یک متر خانه ۸۱ و شش دهم میلیون تومان

خرید دلاری مسکن یعنی خروج ارز کشور یک متر خانه ۸۱ و شش دهم میلیون تومان حراج کن: خرید مسکن با دلار، بیتکوین و … نوعی خروج ارز از کشور شمرده می شود که نیازمند قوانین سخت دراین زمینه خواهد بود؛ همین طور بر طبق آمار بانک مرکزی یک متر خانه 81.6 میلیون تومان شده است.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، فرشید ایلاتی کارشناس حوزه مسکن در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: خرید مسکن با دلار، بیتکوین و … نوعی خروج ارز از کشور شمرده می شود، بطور قطع این روند مطلوب نبوده و نیازمند قوانین سخت دراین زمینه خواهد بود.
این کارشناس مسکن در ادامه با اشاره به خرید و فروش مسکن بوسیله ارز «توکن» اضافه کرد: پارینه زیرساخت هایی از جانب بلاک چین (Blockchain) بمنظور تبدیل دارایی های مسکن به ارز دیجیتال توکن بوجود آمد، حدودا این روند شبیه به فروش متری در بورس بود و توکن های مسکن در بازار داخلی و کریپتو (Cryptocurrency - رمز ارز) قابلیت معامله داشت.
وی افزود: برخلاف این که باید از معامله مسکن با ارزهای دلار و بیت کویین در بازار جلوگیری شود، رواج معامله با رمز ارز «توکن» سبب تجمیع سرمایه های خرد و تمرکز عده ای از فعالان این صنعت در جهش رشد سرعت ساخت و ساز خواهد شد که این مساله تحولات مثبتی را در بازار مسکن ایجاد خواهدنمود.
ایلاتی اشاره کرد: البته باید اظهار داشت که استفاده از این ارز دیجیتال فقط در حوزه ساخت و ساز و تجمیع سرمایه های خرد داخل مناسب می باشد و نباید چالشی در امتداد خانه دار شدن افراد ایجاد کند؛ توکن سازی می تواند در بخش املاک و مستغلات تغییرات مثبتی تراکنش های شفاف تر و کارآمدتر، نقدینگی بیشتر، فرصتی برای سرمایه گذاران خرد، بازاری با جریان آزاد و کاهش ریسک معامله را بوجود آورد.
این کارشناس مسکن عنوان کرد: افراد می توانند با استفاده از «توکن» مسکن را برمبنای سرمایه ای که دارند متراژی خریداری کنند از یک سو سرمایه گذاری مناسبی برای معامله با یکدیگر است و از طرف دیگر در بازار رمز ارز نیز قابلیت معامله دارد؛ اما ابتدا باید زیرساخت ها این رویه ایجاد و مشکلات حقوقی رفع گردد سپس نسبت به این مساله اقدام نمایند.
پرداخت ۳۴ هزار فقره تسهیلات اشتغالزایی به متقاضیان
سید عباس حسینی مدیرعامل بانک مسکن، اظهار داشت: در امتداد توانمندسازی و خودکفایی مددجویان نهادهای حمایتی و افزایش اشتغالزایی کشور، ۳۴ هزار و ۱۲۴ نفر از معرفی شدگان نهادهای حمایتی، تسهیلات اشتغالزایی مجموعاً به مبلغ بیش از ۲۶ هزار میلیاردریال پرداخت شده است.
وی با تکیه بر ضرورت و اهمیت توانمندسازی مالی مددجویان نهادهایی همچون کمیته امداد امام خمینی (ره) و بهزیستی و اولویت این امر در سیاست گذاری های کلان بانک مسکن، اضافه کرد: تمرکز هدفمند بر اشتغال این طیف باارزش جامعه، سبب افزایش پویایی و نشاط اجتماعی، رشد اقتصادی می شود.
افزایش قیمت مسکن در تهران؛ یک متر خانه ۸۱.۶ میلیون تومان!
به گزارش حراج کن به نقل از مهر، گزارش «تحولات معاملات بازار مسکن شهر تهران در فروردین ماه سال ۱۴۰۳» که برگرفته از آمارهای خام سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور است، توسط اداره بررسی ها و سیاست های اقتصادی بانک مرکزی تهیه و انتشار یافته است.
بر اساس این گزارش، در فروردین ماه امسال، تعداد آپارتمان های مسکونی معامله شده در شهر تهران به ۱.۵ هزار واحد مسکونی رسید که نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۷۵.۶ و ۱۴.۲ درصد کاهش نشان میدهد. متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای واحد مسکونی معامله شده بوسیله بنگاه های معاملات ملکی شهر تهران ۸۱۶.۳ میلیون ریال بود که حاکی از افزایش ۰.۲ درصدی نسبت به ماه قبل است.
بررسی توزیع تعداد واحدهای مسکونی معامله شده در شهر تهران به تفکیک عمر بنا در فروردین ماه سال ۱۴۰۳ حاکی از آنست که از مجموع ۱۵۰۸ واحد مسکونی معامله شده، واحدهای تا ۵ سال ساخت با سهم ۳۰.۱ درصد، بیشترین سهم را به خود اختصاص دادند. سهم مذکور در مقایسه با فروردین ماه سال قبل حدود ۱.۷ واحد درصد بالا رفته است.
ساخت ۱۲۸ هزار مسکن مهر بدون آورده متقاضیان
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه مهم ترین مولدسازی تاریخ حوزه مسکن درحال روی دادن است، اظهار داشت: ۱۲۸ هزار و ۵۰۰ واحد مسکن مهر درحال ساخت است که برای این پروژه ها یک ریال متقاضی واریز نکرده و هیچ وام بانکی ندارند. هیچ ریالی در بودجه به این پروژه ها اختصاص داده نشده اما تمامی آنها به انتها رسیده است.
وی اضافه کرد: عملیات آماده سازی پروژه های واحدهای مسکونی در حال انجام می باشد و در اراضی شهری و روستایی بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زمین در مدار آمده است.
وی با اشاره به اینکه هزینه های عملیات آماده سازی اراضی باید از افراد گرفته شود، اظهار داشت: ۸۰ تا ۹۰ درصد از این هزینه ها از افراد گرفته نمی شود و آنرا به سالهای آتی انتقال می دهیم.
ساخت ۵۰۰ هزار واحد مسکونی برای نیروهای مسلح کشور
ارسلان مالکی مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن، اظهار داشت: طبق دستورالعمل ماده ۲۵ قانون جهش تولید و ساخت مسکن برای کارکنان نیروی زمینی ارتش جمهوری اسلامی در شهرهای بروجرد، خرم آباد، بندرعباس و شیراز توافقاتی انجام شد.
معاون وزیر راه و شهرسازی با اشاره به تفاهم نامه وزارت راه و شهرسازی و ستاد کل نیروهای مسلح، اشاره کرد: بر طبق این تفاهم نامه مقرر شده است که ۵۰۰ هزار واحد مسکونی برای تامین مسکن نیروهای مسلح در کشور ساخته شود.
کمبود اتوبوس بین شهری چگونه درمان می شود؟
به گزارش حراج کن به نقل از مهر، ناوگان حمل و نقل عمومی «اتوبوس» بواسطه هزینه پایین در قیاس با سایر روش های حمل و نقل عمومی، یکی از وسایل نقلیه محبوب برای سفر بین عموم مردم محسوب می شوند؛ البته با وجود این که در سالهای اخیر یکی از دغدغه های مردم، خرید بلیت اتوبوس در بازه زمانی سفرهای پیک تقاضا است؛ مسافران اگر حداقل یک هفته قبل مبادرت به خرید بلیت نکنند، امکان سفر و تهیه بلیت حدودا محال است.
هم حالا در کشور با کمبود جدی ناوگان عمومی اتوبوس مواجهیم و در همین راستا احمدرضا عامری رییس اتحادیه شرکت های تعاونی مسافربری اعلام نمود «کل ناوگان اتوبوسرانی فعال بین شهری در ایران، هم اکنون ۶۵۰۰ اتوبوس است»
استفاده از حمل و نقل جاده ای در سالهای قبل یکی از مهم ترین گزینه ها برای سفرهای اربعین بوده؛ البته قسمتی از این سفرها با ماشین های شخصی به انجام می رسد اما به طور متوسط ۳۵ درصد از زوار با حمل و نقل عمومی «اتوبوس» به عتبات مشرف می شوند؛ به همین دلیل توسعه حمل و نقل جاده ای حائز اهمیت است؛ البته از سالهای قبل مشکلات مختلفی زیادی در حوزه کمبود اتوبوس برای سفرهای اربعین و سفرهای داخلی به ویژه در بازه زمانی پیک تقاضا، وجود داشت.
کمبود ناوگان اتوبوس در اربعین سال قبل به قدری چشم نواز بود که ایران برای جبران این مساله دست به دامان ناوگان جاده ای کشور همسایه ترکیه شد و حدود ۷۰۰ دستگاه ناوگان خارجی استیجاری برای جابه جایی زوار در دستور کار قرار دادند.
به نظر می رسد ارگان و متولیان واردات اتوبوس در امتداد تامین نیاز کشور تصمیمات جدی ندارند، پاسخگوی شرایط فعلی کدام نهاد است؟
نخستین محموله خودرو های هیبریدی وارد کشور شد
امیرعلی داوود مدیر گمرک سازمان منطقه آزاد قشم، اظهار داشت: واردات قطعی این خودرو های هیبریدی از چهار برند مطرح (تویوتا، نیسان، لکسوس و سوزوکی) و واردات قطعی خودرو های سواری و تجاری از محصولات هشت برند دیگر توسط یکی از شرکت های معتبر واردات و صادرات ذیل رویه گمرکی برمبنای مصوبه هیأت وزیران برای واردات قطعی خودرو در ۲۳ دی ۱۴۰۲ به مناطق آزاد کشور انجام شده است.
وی افزود: بعد از ورود این خودرو های وارداتی به منطقه آزاد قشم توسط شرکت طلوع طلایی کیش، مراحل ترخیص گمرکی و شماره گذاری آنها شروع شده و بعد از آن جهت استفاده شخصی ساکنان جزیره قشم، جزیره کیش و شبکه حمل و نقل عمومی این جزایر به فروش می رسند.
بیش از ۱۲۰ میلیون لیتر سوخت هوایی در کشور توزیع شد
احمد واحدیان ابوترابی رییس اداره کل سوخت گیری هواپیمایی کشور، اظهار داشت: در اولین ماه امسال، ۱۲۰ میلیون و ۷۸ هزار و ۷۶۷ لیتر سوخت هوایی به تعداد ۱۷ هزار و ۲۵۱ پرواز در ۵۷ مرکز سوخت گیری کشور توزیع شد که در مقایسه با زمان مشابه سال قبل ۹/۴ درصد رشد مشاهده می شود.
وی سفرهای نوروزی و بالا رفتن حجم مسافرت های هوایی در کشور را دلیل افزایش مصرف عنوان نمود و اضافه کرد: میزان مصرف سوخت هوایی در فروردین ماه سال جاری نسبت به اسفند ماه سال قبل ۸/۹ درصد رشد داشته است. در ماه یاد شده روزانه به حدود ۵۸۰ فروند هواپیما در ۵۷ مرکز سوخت گیری کشور سوخت رسانی شده است.
ساخت ۱۴۰ هزار واحد مسکونی برای کارگران صنعتی
ارسلان مالکی مدیر عامل سازمان ملی زمین و مسکن از اختصاص زمین برای ساخت بیش از ۱۴۰ هزار واحد مسکونی برای تامین مسکن کارگران و کارکنان بخش صنعت آگاهی داد.
معاون وزیر راه و شهرسازی، صنعت شهرها را یکی از سیاست های موفق دولت سیزدهم جهت استفاده از همه ظرفیتهای کشور دانست و اضافه کرد: اجرای این طرح در حقیقت نوعی مشارکت میان دولت و بخش صنعت برای تولید مسکن می باشد.
وی، استفاده از ظرفیت مدیریتی واحدهای صنعتی در ساخت پروژه ها و کنترل کیفی این پروژه ها توسط بخش صنعت را از مزایای این مشارکت برشمرد و افزود: در این جهت دولت نیز همه امکانات موجود برای تسهیل در گرفتن مجوزها و امکان ایجاد تسهیلات را به کار می گیرد.
آخرین وضعیت وام ودیعه مسکن اعلام شد
سیداحمد خادمیان مدیرکل دفتر طرح های نهضت ملی مسکن روند ارائه تسهیلات ودیعه مسکن را توسط بانکها تشریح نمود و اظهار داشت: تا حالا به تعداد یک میلیون و ۶۵۴ هزار و ۳۶ نفر از متقاضیان در «سامانه» ثبت نام کردند که از این مقدار متقاضی ثبت نام شده، یک میلیون و ۴۶۹ هزار و ۸۷۵ نفر دارای شرایط دریافت وام ودیعه مسکن شناخته شدند.
مدیرکل دفتر طرح های نهضت ملی مسکن در ادامه اشاره کرد: از تعداد واجدین شرایط دریافت وام ودیعه مسکن یک میلیون و ۳۳ هزار و ۳۰۵ نفر به بانکها برای دریافت تسهیلات ودیعه مسکن عرضه شدند که بانکها تا حالا با ۴۴۵ هزار و ۶۸ نفر عقد قرارداد کردند.
قطب سرمایه گذاری ملک در منطقه ۲۰ تهران
یکی از با اهمیت ترین محورهای زندگی بشریت حول مسئله مسکن عنوان شده و باتوجه به اهمیت بازار مسکن در کشور به سبب ارتباط مستقیم با وضعیت معیشت و رفاه زندگی مردم دارد. نوسان قیمت در نقاط مختلف منطقه ۱۹ و ۲۰ تهران، حدود ۳۰ درصد برآورد شده که امسال میانگین قیمت آپارتمان های نوساز در محله های خانی آباد و تقی آباد از ۵۵ میلیون تومان بر مترمربع عبور کرده است.
بر اساس این گزارش، طبق محاسبه ناحیه یک مناطق ۱۹ و ۲۰ بالاترین قیمت منطقه را به خود اختصاص داده و در معاملات خاص بعضاً آپارتمان هایی تا ۸۰ میلیون تومان بر مترمربع در آن معامله شده است.
بعد از آن ناحیه ۲ این دو منطقه ذکر شده، قیمت آپارتمان نوساز بیش از ۵۰ و کمتر از ۵۵ میلیون تومان بر مترمربع است که بعضاً معاملات خاص تا ۷۰ میلیون تومان بر مترمربع انجام شده است؛ در نهایت در ناحیه ۳، قیمت آپارتمان نوساز کمتر از ۴۰ میلیون تومان بر مترمربع بوده و معاملات فراتر از میانگین چندان مشاهده نمی گردد.
روند سالهای اخیر نشان میدهد آینده مناطق ۱۹ و ۲۰ از نظر سرمایه گذاری می تواند قطب سرمایه گذاری همراه با رشد بالا را به همراه خود خواهد داشت.

1403/02/20
13:47:27
0.0 / 5
263
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد خرید دلاری مسکن یعنی خروج ارز کشور یک متر خانه ۸۱ و شش دهم میلیون تومان
نظر شما در مورد خرید دلاری مسکن یعنی خروج ارز کشور یک متر خانه ۸۱ و شش دهم میلیون تومان
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳