علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک جیلی چیست؟

علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک جیلی چیست؟ حراج کن: یکی از شایع ترین مشکلات گیربکس جیلی تقه زدن است که هدف ما از این نوشته بررسی کامل علت و راهکارهای موجود برای رفع آنست.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، برند چینی جیلی توانسته عنوان چهارمین شرکت خودروسازی چین را به خود اختصاص دهد. این شرکت فعالیت خویش را از سال ۱۹۸۴ آغاز کرد. خودرو های تولیدی این برند در بازار ایران توانستند محبوبیت بالایی را به علت ظاهر جذاب و عملکرد مناسب کسب کنند اما آن چه از این خودرو ها مد نظر ماست گیربکس اتوماتیک و مشکلات در ارتباط با آن است.
مراقبت از خودرو ها امری ضروریست که در صورت سهل انگاری امکان دارد خسارات جبران ناپذیری گریبانگیرتان شود. همانطور که اطلاع دارید سیستم های انتقال قدرت اتوماتیک به نگهداری بالایی نیاز دارند، در صورت مشاهده کوچک ترین مشکلی باید به یک تعمیرگاه تخصصی رجوع کنید.
با وجود مشکلاتی که در گیربکس به کار رفته در این برند خودرو وجود دارد ضروری است که مطابق با دفترچه خودرو نسبت به انجام سرویسهای دوره ای اقدام کنید تا در صورت وجود هرگونه مشکل در صدد حل آن برآیید. یکی از شایع ترین مشکلات گیربکس جیلی تقه زدن است که هدف ما از این نوشته بررسی کامل علت و راهکارهای موجود برای رفع آن است.
گیربکس اتوماتیک جیلی
جعبه دنده یک سیستم حیاتی در خودرو است که برای عملکرد مناسب و طول عمر طولانی به توجه و مراقبت نیاز دارد. این قطعه از سیستمی مکانیکی و کامپیوتری پیچیده ای تشکیل شده ازاین رو امکان دارد هزینه تعمیر گیربکس جیلی بیشتر از هزینه تعمیر موتور آن باشد، بنابراین نباید نسبت به مشکلات به وجود آمده برای آن بی توجه باشید. در صورتیکه جعبه دنده به سرویس نیاز داشته باشد نباید آنرا نادیده بگیرید؛ چونکه در غیر این صورت هزینه هنگفتی روی دستتان می گذارد که دلیل این امر هم تاثیر مستقیم و غیرمستقیم این قطعه بر روی دیگر اعضای خودرو است که امکان دارد در دراز مدت صدمه ای جدی به آن وارد کند.
علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک جیلی
خراب شدن شیر رادیاتور روغن: بهره گیری از شیر رادیاتور در جعبه دنده باعث متعادل باقی ماندن دمای این قطعه می شود، در صورت مشکل پیدا کردن آن، روغن بین صفحات و اجزای مختلف گیربکس باقی نمی ماند.
در این صورت امکان دارد سبب ضربه زدن به جعبه دنده شود.
خراب بودن این شیر عمل خنک سازی سیستم انتقال قدرت را گرفتار مشکل می کند و دمای آن را زیاد می کند، ازاین رو برای تعمیر آن ضروری است که حتما به یک مرکز تخصصی تعمیر گیربکس جیلی رجوع کنید.
در نظر داشته باشید که در این مواقع بهتر است همواره به سراغ تعمیرکاری مطمئن و با تجربه بروید چونکه امکان دارد هر تعمیرکاری نتواند دلیل اصلی مشکل به وجود آمده را به درستی تشخیص دهد، در این صورت افزایش هزینه را به دنبال خواهد داشت.
کثیف بودن فیلتر روغن و یا عدم کیفیت مناسب روغن گیربکس استفاده شده: روغن گیربکس وظیفه کاهش دمای اجزا مختلف جعبه دنده را برعهده دارد و اگر کیفیت اول خویش را از دست بدهد باعث افزایش اصطکاک میان قطعات شده و شاهد افزایش دمای آنها خواهید بود. با این وجود اجزاسیستم انتقال قدرت مانند شیرها، پمپ روغن، چرخ دنده و سوپاپ ها مشکل پیدا می کنند و گیربکس آغاز به تقه زدن می کند. پیشنهاد می نماییم که بعد از پیمودن هر ۳۰ الی ۶۰ هزار کیلومتر با خودرویتان حداقل نیمی از روغن گیربکس آنرا تعویض کنید.
ضعیف شدن سوپاپ و شیرهای برقی: عملکرد گیربکس اتوماتیک جیلی تا حد زیادی به روغن موجود در آن بستگی دارد. سوپاپ و شیرهای برقی وظیفه کنترل میزان فشار این روغن را بر عهده دارند. در صورت مشکل پیدا کردن هر کدام از این قطعات، روغن به مقدار مورد احتیاج به جعبه دنده جاری نمی شود و قطعات آن صدمه خواهند دید. بی توجهی به این مورد می تواند دلیل ایجاد تقه در سیستم انتقال قدرت خودرویتان باشد، ازاین رو ضروری است که سلامت سوپاپ و شیرهای برقی را جدی بگیرید.
عادات بد رانندگی: بهتر است که به شیوه رانندگی با خودرو های دنده اتوماتیک آگاه باشید؛ زیرادر اغلب موارد تعمیر گیربکس اتوماتیک نمی تواند حلال مشکل تقه زدن آن باشد. اگر پایتان به صورت نامرتب بر روی پدال گاز باشد و مرتباً آنرا تکرار کنید در روند کار گیربکس اختلال ایجاد می شود و رانندگی نامناسب سبب بالا رفتن دمای آن شده بدین سان طول عمر روغن موجود هم کاسته می شود. به مرور همین رفتارها می تواند مشکلات زیادی برای خودرویتان به وجود بیاورد و هزینه زیادی را روی دوشتان بگذارد.
مشکل پیدا کردن اتصالات گیربکس: شل و یا نامناسب بودن اتصالات گیربکس به مرور زمان سبب استهلاک آن خواهد شد و حتی امکان دارد پس از تعمیر هم ادامه داشته باشد. در صورت مشاهده و احساس کردن هرگونه لرزش و یا ضربه ای هنگام کارکرد سیستم انتقال قدرت جیلی ضروری است که به تعمیرگاه رجوع کنید تا جهت مرتفع ساختن آنها اقدامات لازم صورت بگیرد. عدم توجه به این مشکل تحمیل هزینه های بالای تعمیر جعبه دنده و دیگر قسمت های خودرویتان را به دنبال خواهد داشت.
نگهداری از گیربکس اتوماتیک جیلی
خودرو را در ترافیک زیر ۲ دقیقه خلاص نکنید.
سطح روغن گیربکس را مرتباً بررسی کنید.
هنگام قرار گرفتن پشت چراغ قرمز خودرو را در حالت D قرار دهید.
هنگام حرکت از تعویض دنده دوری کنید.
فقط هنگام توقف کامل خویش را در حالت P قرار دهید.
خودرو در سراشیبی خلاص نکنید.
دنده را درست می کنید.
سرویس های دوره ای را جدی بگیرید.
از بکسل های سنگین خودداری کنید.
به درستی دنده عقب بگیرید.
دنده را به صورت دستی عوض نکنید.
در شرایط بحرانی به درستی عمل کنید.
برگرفته از وب سایت تعمیرگاه تهران گیربکس: https: //tehran-gearbox.com
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1403/01/16
17:44:17
0.0 / 5
212
تگهای خبر: بازار , برند , تجربه , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک جیلی چیست؟
نظر شما در مورد علت تقه زدن گیربکس اتوماتیک جیلی چیست؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴