وعده تأمین 7 هزار دستگاه اتوبوس بین شهری

وعده تأمین 7 هزار دستگاه اتوبوس بین شهری به گزارش حراج کن، واردات ۲ هزار دستگاه اتوبس از سال قبل در دستور کار دولت بود که اخیر وزیر راه و شهرسازی از تأمین ۵ هزار دستگاه اتوبوس بین شهری برای سال جاری اطلاع داد.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، بنا بود به علت کمبود ناوگان برای تردد زائرین در اربعین (۱۴۰۲)، ۲ هزار دستگاه اتوبوس قبل از آغاز سفر عتبات وارد شود؛ اما به علت وجود بعضی از موانع بین دستگاههای مربوطه این روند با تأخیر مواجه گردید که در تیرماه (۱۴۰۲)، معاون حمل و نقل سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای در بیان اقدامات و برنامه های این معاونت از اضافه شدن ۲ هزار دستگاه اتوبوس به ناوگان حمل و نقل عمومی کشور اطلاع داد و اظهار داشت: با تلاشهای وزیر راه و شهرسازی و رئیس سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای، مجوز واردات ۲ هزار دستگاه اتوبوس از جانب هیأت دولت ابلاغ گردیده است.
به منظور توسعه حمل و نقل عمومی مسافر، تنظیم بازار و عرضه خدمات بهینه به مسافرین به وزارت صنعت، معدن و تجارت مجوز داده می شود با تأیید و تشخیص سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای نسبت به ثبت سفارش واردات ۲ هزار دستگاه اتوبوس برون شهری با عمر کمتر از پنج سال و تأیید تأمین قطعات وجود شبکه خدمات بعد از فروش و معاینه فنی توسط وزارت صنعت معدن و تجارت بر مبنای استاندارد کارخانه سازنده در زمان ساخت خودرو اقدام نماید.
علیرضا احمدی فینی رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در گفتگو با خبرنگار مهر در مورد چرایی عدم واردات ۲ هزار دستگاه اتوبوس، اظهار داشت: در جهت واردات ۲ هزار دستگاه اتوبوس در تاریخ (۱۷ مهر ماه) آیین نامه اجرایی ابلاغ شد؛ بنا بود تا طبق مصوبه هیأت وزیران صادر کرده بودند، روند تأیید و تشخیص در سازمان راهدار طی شود.
رئیس ستاد مدیریت حمل و نقل و سوخت کشور در ادامه تصریح کرد: همینطور قرار شد تا مراحل دیگر مانند شناسایی کالا، تخصیص ارز، تأمین ارز و تاییدیه نهایی در وزارت صنعت، معدن و تجارت طی شود. در سازمان راهداری مرحله ای بعد از تأیید شناسایی کالا و تأیید اولیه ارزی که با عنوان محدودیت ثبت سفارش سابقه به حساب می آید که بعد از این سازمان راهداری بعنوان متولی وارد چرخه واردات اتوبوس ها می شود.
وی تصریح کرد: البته ناگفته نماند که تأیید فنی در ثبت سفارشات برعهده سازمان راهداری است؛ که تاییدیه فنی ۱۹۰ ناوگان انجام شده اما مراحل ارزی هنوز طی نشده است.
نوسازی ناوگان حمل و نقل برون شهری بخصوص در قسمت مسافربری از اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد و در این حوزه ناوگان حمل و نقل عمومی با عقب ماندگی هایی روبه رو بود که اما با روی کار آمدن دولت سیزدهم، تدابیر لازم به منظور تأمین ناوگان مورد نیاز کشور مورد بررسی قرار گرفت.
تأمین ۵ هزار دستگاه اتوبوس بین شهری برای سال جدید
مهرداد بذرپاش وزیر راه و شهرسازی در مصاحبه های اخیر خود از واردات ۵ هزار دستگاه اتوبوس اطلاع داد و اعلام نمود «در حوزه ایمنی، برنامه توسعه ناوگان حمل و نقل عمومی را در برنامه داریم؛ هدف گذاری برای تأمین اتوبوس بین شهری برای سال آینده معادل ۵ هزار دستگاه است.»
به گزارش حراج کن به نقل از مهر، منابع ارزی مورد نیاز این واردات این ۷ هزار دستگاه اتوبوس، از جانب بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایرانی تعیین و ابلاغ می شود.
ناوگان جاده ای کشور با کمبود جدی روبه رو است و آمار اتوبوس های بین شهری نسبت به سال قبل میانگین نصف شده که دولت باید نسبت به این روند اقدامات جدی را در دستور کار قرار دهد؛ حال باید دید الان علاوه بر وعده واردات ۲ هزار دستگاه، وعده تأمین ۵ هزار دستگاه اتوبوس بین شهری برای سال جدید (۱۴۰۳) با چه جدیتی از جانب دولت سیزدهم پیگیری خواهد شد.


منبع:

1403/01/10
14:56:04
0.0 / 5
82
تگهای خبر: ارز , اهدا , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد وعده تأمین 7 هزار دستگاه اتوبوس بین شهری
نظر شما در مورد وعده تأمین 7 هزار دستگاه اتوبوس بین شهری
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳