بازار مسکن همچنان رکودی است

بازار مسکن همچنان رکودی است به گزارش حراج کن، دبیر کانون سراسری انبوه سازان اظهار داشت: با عنایت به عرضه اندک مسکن در طول ۱۰ سال قبل و ادامه این روند در سال ۱۴۰۳ پیشبینی می شود بازار مسکن همچنان در حالت رکود باقی بماند.فرشید پورحاجت دبیر کانون سراسری انبوه سازان در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که در ایام پایانی سال، بازار مسکن همچنان در رکود تورمی قرار دارد، اظهار داشت: در سال (۱۴۰۲) نقش آفرینی بازار مسکن، رکورد توأم با تورم بود که همچنان تا روزهای پایانی سال تداوم خویش را پیوسته حفظ نموده است.
دبیر کانون سراسری انبوه سازان در ادامه تصریح کرد: تداوم تورم در سال آینده (۱۴۰۳) بعنوان بازیگر اصلی در حوزه اقتصاد کلان نقش آفرینی خویش را نشان خواهد داد. تورم و رکورد شرایط سختی برای فعالان صنعت مسکن بوجود آورده است و طبق رصد آمارهای موجود بازار مسکن در وضعیت خوبی ندارد تولید مسکن مانند ۱۰ سال قبل در سال حدود ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار واحد عرضه شده که اتفاق جدیدی در این بازار رخ نداده است. مشکلات حوزه مسکن، مشکل بنیادی است.
این مسؤول تصریح کرد: نگاه غیرکارشناسی و تخصصی به حوزه ساخت مسکن طی ۱۰ ساله گذشته شرایط تولید و عرضه مسکن را سخت کرد و تولید کننده بخش مسکن به شرایطی که در بازار حاکم است، دامن می زند. مدیران دولتی و خصوصی اذعان دارند که مسکن بخش مولد و پیشران اقتصاد است اما در مقام اجرا دیدگاه ها متفاوت می باشد. تولید ۹۹ درصد تولید مسکن در کشور را بخش خصوصی انجام می دهد اما بخش خصوصی مورد کم لطفی مقام مسؤولین قرار گرفته که انتظار می رود در سال آینده با جدیت موانع رفع گردد.
وی اظهار داشت: همیشه معتقد بودم که شهرداری ها پیشران افزایش قیمت مسکن در سرتاسر کشور هستند و وضعیتی که دوماهه منتهی به پایان سال رقم زد، هیچ شهرداری طبق قوانین مصوب شده، حرکت نکرد و درآمدهای خویش را از حوزه صنعت ساختمان کم کند.
پورحاجت خاطرنشان کرد: عوارض صدور پروانه ساختمان افزایش یافته؛ پروانه صدور ساختمان توسط شورای شهر و شهرداری ها رقم خورده که ابتدای هرسال شهرداری ها پیشران ایجاد انگیزه تورمی در حوزه مسکن به شمار می روند که باید قوانین جدی تر برای رفع این مساله صادر شود. برپایه رصد بازار مسکن و افزایش عوارض صدور پروانه ساختمان شکل فاحشی به خود گرفته و در سال آینده (۱۴۰۳)، سال دشواری برای تولید کنندگان مسکن به حساب می آید.


1403/01/07
10:44:57
0.0 / 5
243
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بازار مسکن همچنان رکودی است
نظر شما در مورد بازار مسکن همچنان رکودی است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴