بلاتکلیفی متقاضیان پژو پارس زیر سایه ناهماهنگی دولت و ایران خودرو

بلاتکلیفی متقاضیان پژو پارس زیر سایه ناهماهنگی دولت و ایران خودرو حراج کن: در حالی متقاضیان خرید پژو پارس همچنان بلاتکلیف هستند که باید دستگاه های ذی ربط پاسخ دهند اگر در تحویل این خودرو مشکل وجود داشت چرا از ابتدا مبادرت به عرضه در سامانه یکپارچه کردند؟به گزارش حراج کن به نقل از مهر، از زمستان پارینه خودرو بصورت نوبت دهی بوسیله سامانه یکپارچه فروخته می شود؛ یکی از خودرو های عرضه شده در این سامانه، خودروی پژوپارس بود؛ خودرویی که به علت تفاوت قیمت زیاد با بازار برای عموم خریداران جذابیت بسیاری دارد و می توان گفت یکی از خودرو های محبوب در بازار ایران به حساب می آید. بر همین مبنا هم در زمان ثبت نام حدود ۱۰۰ هزار نفر برای خرید این خودرو متقاضی شدند.
با ورود به فصل زمستان که نوبت تحویل خودرو های پژوپارس به متقاضیان بود به علت عدم ارسال پیامک و فراخوان در خصوص زمان تحویل، کم کم سروصداها در مورد تأخیر در تحویل این خودرو بلند شد؛ تا جایی که طی حدودا دو ماه گذشته شاهد تجمعات زیادی مقابل نهادهای دولتی همچون وزارت صمت بودیم.
در این بحبوحه بود که مشخص شد به علت عدم انطباق این خودرو با استانداردهای ۸۵ گانه در ادامه تولید پژوپارس شک و شبهه بوجود آمده و باید خط تولید این خودرو متوقف شود. مهدی اسلام پناه رییس سازمان ملی استاندارد اعلام نمود: «از سال ۱۴۰۱ ما در قالب اعلام های رسمی به ایران خودرو اعلام کردیم که این خودرو نمی تواند استانداردهای ۸۵ گانه را لحاظ کند و باید برای این مورد تدبیری بیندیشد، اما متأسفانه بجای بررسی این مورد فروش این خودرو در سامانه یکپارچه در دستور کار وزارت صنعت و خودروساز قرار گرفت و آنها خودرویی که می دانستند، نمی توانند استانداردهای آنرا رعایت نمایند فروختند.»
با توجه به عدم انطباق خودروی پژوپارس با استانداردهای ۸۵ گانه قرار شد که تولید این خودرو فقط تا نیمه اسفندماه امسال صورت گیرد، اما در ادامه به علت درخواست های گوناگون و البته اعتراضات متقاضیان خرید پژوپارس، سازمان ملی استاندارد ایران مدتی پیش اعلام نمود که تولید این خودرو تا آخر سال ادامه خواهد داشت. مجدد هفته گذشته مهدی اسلام پناه رییس
رئیس سازمان ملی استاندارد ایران در گفت و گو با صداوسیما تصریح کرد که بصورت مشروط تولید این خودرو در فروردین سال ۱۴۰۳ صورت خواهد پذیرفت. اسلام پناه گفته بود که «تولید خودروی پژوپارس تا مشخص شدن نتایج مرکز آزمون بین المللی استاندارد، ادامه می یابد که به احتمال زیاد نتایج آزمون استاندارد فروردین ماه ۱۴۰۳ مشخص می شود.»
با این حال ۱۲ اسفندماه ایران خودرو در نامه ای به سازمان ملی استاندارد اعلام نمود که مجوز شفاف درباره ی امکان ادامه تولید پارس با استانداردهای فعلی باید صادر شود، چونکه پارس استانداردهای ۸۵ گانه را گرفتن نمی نماید.
در واکنش به این نامه ایران خودرو، اسلام پناه اظهار بی اطلاعی کرد و اظهار داشت: «اگر ایران خودرو به ما نامه ای ارسال کرده است، حتما پاسخ را خواهد گرفت. مصاحبه ام با صدا و سیما درباب چگونگی روند تولید پژوپارس فصل الخطاب بوده است.»
در ادامه این کشمکش های عباس علی آبادی وزیر صمت روز پنجشنبه در مورد تحویل پژو پارس به متقاضیان، بصورت قاطع اعلام نمود که «بعضی از خودرو ها ممکنست که در تطبیق با استانداردها نمره قبولی را کسب نکرده باشند، تلاش می نماییم که افرادی که ثبت نام کرده اند با اولویت، خودرو به آنها تحویل شود.»
بلاتکلیفی متقاضیان
در این بحبوحه نیز ایران خودرو مبادرت به ارسال فراخوانی به متقاضیان پژوپارس مربوط به زمستان امسال کرد که برمبنای آن این افراد می توانند با تبدیل خودرو، خودرو های سورن Xu7p، ۲۰۷ دستی شیشه و تارا دستی V1 کرده است.
نکته قابل توجه در ماجرای توقف یا ادامه تولید پژو پارس آنست که در چنین مساله پیش پا افتاده ای نیز هرج و مرج موج می زند؛ موضوعی که بسادگی می توان برای آن راه حل یافت و با یک هماهنگی جزئی، تکلیف متقاضیان را روشن کرد امروز تبدیل به یک هرج و مرج بزرگ شده است که هر روز هم حاشیه ای جدیدی را به بار می آورد.
اگرچه هنوز هم ایران خودرو و سازمان ملی استاندارد باید پاسخ دهند که اگر در تحویل پژو پارس مشکل وجود داشت چرا از همان ابتدا مبادرت به عرضه این محصولات در سامانه یکپارچه کرده اند؟ اما درحال حاضر و هم اکنون باید تکلیف متقاضیان روشن شود.
متقاضیان حدودا یک سال است منتظر دریافت خودرو هستند و هر روز با یک بازی جدید مواجه می شوند.


منبع:

1402/12/21
08:42:26
0.0 / 5
206
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , صنعت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بلاتکلیفی متقاضیان پژو پارس زیر سایه ناهماهنگی دولت و ایران خودرو
نظر شما در مورد بلاتکلیفی متقاضیان پژو پارس زیر سایه ناهماهنگی دولت و ایران خودرو
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳