کاهش نرخ ارز شروع شده است

کاهش نرخ ارز شروع شده است به گزارش حراج کن، رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: کاهش نرخ ارز که بدنبال موضوعات سیاسی گرفتار نوسان شده بود شروع شده و حتما به قیمت سابق بر می گردد.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، محمدرضا فرزین رییس کل بانک مرکزی امروز در نشست مشترک ستاد اقتصاد مقاومتی دادگستری استان تهران و شورای گفت و گوی دولت و بخش خصوصی که در مجتمع قضائی امام خمینی (ره) برگزار گردید، اظهار داشت: یکی از سیاست های ما امسال کاهش رشد نقدینگی و پایه پولی بود که در نتیجه اجرای این سیاست در ۱۲ ماهه منتهی به دی ماه امسال نرخ رشد نقدینگی به ۲۵.۲ و نرخ رشد پایه پولی به ۳۱.۳ رسید.
وی اضافه کرد: در عرصه سیاست های پولی طبیعی بود که اگر بخواهیم نقدینگی را مهار نماییم در ابتدا ممکنست در تامین نقدینگی، برخی واحدها گرفتار مشکل شوند، ما چاره ای نداشتیم که این محدودیت را در بانکها اعمال نماییم تا نقدینگی را بتوان در سطح با ثباتی تامین کرد؛ خوشبختانه تا حالا این سیاست موفقیت آمیز بوده است.
فرزین افزود: البته مشکل ما در کشور این است که بار تامین مالی بر عهده نظام بانکی است و ۹۰ درصد تامین مالی توسط نظام بانکی به انجام می رسد و طبیعی است که اگر بانک خارج از ظرفیت تامین مالی کند، آثار تورمی خواهد داشت. بنا بر این هم تصمیم گرفتیم اجازه گواهی سپرده خاص بدهیم و ۲۸۰ همت را در میان واحدهای مختلف تقسیم نماییم که این کار از چهارشنبه شروع شده و الان روز سوم کاری آنست.
رئیس کل بانک مرکزی اظهار داشت: این هم سیاستی است که ضمن هدایت نقدینگی منجر می شود نقدینگی جدید به واحدهای تولیدی منتقل شود و رشد را گرفتار کاهش نکند و همچنان واحدهای تولیدی بوسیله نظام بانکی تامین مالی شدند بااینکه همچنان معتقدم که باید سراغ متنوع سازی تامین مالی در کشور برویم.
فرزین اضافه کرد: تمرکز صرف فقط بر نظام بانکی که خیلی از بانکهای ما مشکل کفایت سرمایه دارند می تواند آثار تورمی داشته باشد، البته در سال آینده سیاست اساسی ما این است که اصلاحات اساسی در نظام بانکی انجام دهیم و که این سیاست ممکنست پر هزینه باشد ولی تا اصلاحات را انجام ندهیم نمی توانیم در یک مسیر با ثبات قرار بگیریم.
وی با اشاره به برنامه انحلال سه مؤسسه اعتباری در امسال، اظهار داشت: تا حالا دو مؤسسه منحل شده و یک مؤسسه دیگر را به زودی منحل می نماییم و برای سال آینده نیز ۸ بانک را در راه اصلاح قرار داده ایم. باید مسیر اصلاحات این ۸ بانک طی شود و ناترازی شان کم شود بااینکه برخی ناترازی بانکها از ناترازی اقتصاد و ناترازی دولت می باشد ولی در نظام بانکی بدنبال کاهش ناترازی هستیم تا مسیر تورمی را در کشور متعادل نماییم.
فرزین همین طور به بازار ارز اشاره نمود و اضافه کرد: در سال قبل نوسانات شدیدی در نرخ ارز داشتیم و به همین دلیل نیز سیاست هایی را تعیین کردیم و با تشکیل مرکز مبادله و … به نرخ با ثباتی رسیدیم.
به گفته وی، در مورد بازار ارز سیاست ما همچنان سیاست پیش بینی پذیر کردن نرخ ارز از مسیر مرکز مبادله است و این مرکز نهاد اصلی بانک مرکزی برای تامین نیازهای ارزی کشور است. فرزین افزود: تا حالا معادل ۵۹ میلیارد دلار ارز برای تامین نیازهای ارزی اختصاص یافته است که این رقم ۶۰ درصد بیش از متوسط ۴ سال قبل و ۱۰ درصد بیش از متوسط تامین ارز در سال قبل بوده است. وی با تکیه بر این که بوسیله منابعی که داشتیم، تامین ارز را با مدیریت مناسب انجام دادیم، اظهار داشت: درباب نرخ ارز تلاشمان این بود که در محدوده ای با ثبات باشد. همانطور که گفته بودم کاهش نرخ ارز که بدنبال موضوعات سیاسی گرفتار نوسان شده بود شروع شده و حتما به قیمت سابق بر می گردد.
رئیس کل بانک مرکزی همین طور اشاره کرد: مرکز مبادله مرکز اصلی تامین ارز در کشور است. تلاش می نماییم سال بعد ارز بیشتری به تولید تخصیص یابد.
وی با اعلان اینکه امسال تراز گمرکی کشور منفی شده است، اظهار داشت: تراز تجاری کشور مثبت است، اما تراز گمرکی که مربوط به صادرات غیرنفتی است نشان میدهد صادرات غیرنفتی کاهش و واردات بالا رفته است. اما باید این نکته را در نظر گرفت که بیش از ۸۷ درصد واردات کشور مربوط به کالاهای واسطه ای و سرمایه ای است و علت این که ارز در اختیار واردات قرار گرفته این است که رشد اقتصادی گرفتار مشکل نشود.


منبع:

1402/11/16
18:45:25
0.0 / 5
262
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , بازار , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد کاهش نرخ ارز شروع شده است
نظر شما در مورد کاهش نرخ ارز شروع شده است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵