افزایش ۱۰ درصدی تولید دام برای جبران کمبود گوشت قرمز

افزایش ۱۰ درصدی تولید دام برای جبران کمبود گوشت قرمز به گزارش حراج کن، رئیس سازمان امور عشایر ایران اظهار داشت: مقرر است با افزایش ۱۰ درصدی تولید دام سبک، بحران سال ۱۴۰۱ که با ذبح دام های مولد رقم خورد، جبران شود.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، شایان نادری، رئیس سازمان امور عشایر ایران در نشست خبری این سازمان با اشاره به اینکه ۲۹۴ پروژه مقرر است در دهه فجر افتتاح شود، اظهار داشت: هزینه این طرح ها حدود ۴ هزار و ۵۰۰ میلیاردریال بوده که به ۲۰ هزار خانوار عشایر خدمات رسانی می شود.
وی اضافه کرد: اعتبارات سال قبل در ارتباط با عشایر ۸۷۵ میلیارد تومان بوده که در حوزه های آبرسانی، راه عشایر، تأمین آب آشامیدنی و… هزینه شده است. این اعتبار سال جاری با افزایش ۳ برابری به ۲ هزار و ۶۳۲ میلیارد تومان رسید.
رئیس سازمان امور عشایر کشور ضمن اشاره به ۴ رویکرد این سازمان اظهار داشت: تولید گوشت قرمز، گردشگری، صنایع دستی و تولیدات گیاهان دارویی ۴ رویکرد اصلی سازمان امور عشایر بوده که تولید گوشت قرمز و صنایع دستی با عنایت به فراهم بودن زیرساخت ها جز اولویت ها است.
وی در رابطه با تسهیلات تخصیص یافته سال جاری به جامعه عشایر اظهار نمود: ۱.۶ هزار میلیارد تومان (همت) تسهیلات تعریف شده بود که بخشی از آن از جانب بانکها پرداخت شده و باقی تا آخر سال پرداخت می شود.
وی ضمن اشاره به تولید انرژی پاک در جامعه عشایر خاطرنشان کرد: در بعضی طرح ها همکاری سایر نهادها را می طلبد. در تأمین پنل های خورشیدی وزارت نیرو باید آنرا در اختیار ما قرار دهد یا در حوزه آموزش باید این همکاری از جانب وزارت آموزش و پرورش باشد.
افزایش باروری
نادری ضمن اشاره به ظرفیت تولید گوشت قرمز در جامعه عشایری کشور اظهار داشت: هم اکنون عشایر صاحب ۲۹ میلیون رأس دام سبک هستند که ۲۵ درصد تولید گوشت کشور را انجام می دهند.
وی اضافه کرد: سال قبل با حذف ارز ترجیحی و ذبح دام های مولد باعث کاهش تولید گوشت امسال شد که طی تفاهمنامه ۴ جانبه مقرر است یک میلیون دام به شکل قراردادی تولید شود. در واقع با تأمین نهاده های دامی برای دامداران در نهایت گوشت تحویل سازمان های متولی می شود. برنامه اینست که این عدد به ۶ میلیون رأس برسد.
نادری توضیح داد: مقرر است با افزایش ۱۰ درصدی تولید کمبود دام سبک، بحران سال ۱۴۰۱ که با ذبح دام های مولد رقم زد جبران شود.
رئیس سازمان امور عشایر ایران در پاسخ به این پرسش مهر که افزایش ۱۰ درصدی به مفهوم باروری خارج از فصل دام ها است، اظهار داشت: آبستن دام ها با روش های نوین است چونکه امکان دارد از آمار پیشبینی شده آمار باروری پایین تر باشد ازاین رو با مشارکت دامداران با روش های جایگزین بیشتر روی چندقلوزایی تمرکز می شود تا به عدد مورد انتظار دست یابیم.
گفتنی است با افزایش تولید ۶ میلیون رأس دام ۳۰ هزار تن گوشت قرمز به آمار تولید گوشت کشور افزوده می شود.


منبع:

1402/11/09
10:01:18
0.0 / 5
240
تگهای خبر: ارز , انرژی , بانك , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد افزایش ۱۰ درصدی تولید دام برای جبران کمبود گوشت قرمز
نظر شما در مورد افزایش ۱۰ درصدی تولید دام برای جبران کمبود گوشت قرمز
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳