توقیف خودرو در کوچه و خیابان و پشت چراغ قرمز

توقیف خودرو در کوچه و خیابان و پشت چراغ قرمز به گزارش حراج کن، یک حقوقدان باسابقه در گفتگو با خبرآنلاین می گوید: «در فقره کشف حجاب، خودرو وسیله ای جهت تسهیل این عمل نیست، بلکه فقط مکانی است که کشف حجاب در آنجا رخ داده است. ازاین رو توقیف خودرو بعنوان مجازاتی در برابر کشف حجاب، موافقتی با موازین قانونی ندارد.»الهه جعفرزاده: توقیف وسایل نقلیه شخصی، به بهانه بی حجابی مدتی است که مشکلات عدیده ای را برای شهروندان رقم زده است. وجود راننده یا سرنشین بی حجاب در خودرو منجر به دریافت یک اخطار پیامکی در خصوص ارتکاب تخلف کشف حجاب می شود؛ در محتوای این پیامک ها قید شده که جهت هماهنگی های لازم برای انتقال خودرو به پارکینگ، قبل از هر اقدامی، با مالک خودرو "تماس" گرفته و به او اطلاع داده می شود. اما اتفاقی که امروز شاهد آن هستیم، با این محتوا مغایرت دارد؛ یعنی مأموران مربوطه بدون هیچ تذکر قبلی یا عرضه مدرکی، صرفا با استعلام پلاک و بررسی سابقه کشف حجاب در خودرو، در هر زمان و شرایطی (حتی نیمه شب و با وجود چندین سرنشین) اتومبیل ها را در خیابان ها توقیف می کنند.

عبدالصمد خرمشاهی، وکیل و حقوقدان، در گفتگو با حراج کن به بررسی ابعاد مختلف این برخورد می پردازد و می گوید: «این شرایط ناشی از تعدد تصمیمات یا عدم ثبات در نحوه اعمال مجازات از جانب قانونگذار است که به جز مراجعات مختلف به مراکز قضایی، پر شدن ظرفیت پارکینگ ها و به صورت کل اتلاف وقت و صرف هزینه مالی برای مردم نتیجه دیگری در بر ندارد. به زعم من، ضابط قضایی به معنای عام یا مشخصاً یگان امداد فراجا، برای توقیف وسایل نقلیه شهروندان به جهت عدم رعایت حجاب، از حقوق قانونی لازم برخوردار نیست.»

تصویب لایحه عفاف و حجاب، بابت بی حجابی در خودرو، عطف به ماسبق نیست

روز چهارشنبه (۲۲ آذر ماه) خبر رسید که هیئت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، مصوبه اصلاحی مجلس شورای اسلامی در مورد پشتیبانی از خانواده از راه ترویج فرهنگ عفاف و حجاب، معروف به لایحه عفاف و حجاب، را تأیید کرده است. تأیید و اجرای این لایحه تا حدودی امکان دارد مساله برخورد با کشف حجاب سرنشینان خودرو را به شکل جدی تری دنبال کرده و مجازات معینی را برای آن تصویب کند.

خرمشاهی در اینباره می گوید: «حتی با وجود تأیید لایحه فوق، این نحوه اعمال مجازات، عطف به ماسبق نمی شود؛ یعنی اگر چنین لایحه ای همین امروز هم تصویب شود، نسبت به اقدامات آینده اعتبار دارد. با این حساب، هر توقیفی که برای وسایل نقلیه شخصی تا کنون صورت گرفته، خلاف قوانین است. به نظر می آید آن چه که پیرامون این مورد در گذشته اتفاق افتاده، صرفا بر مبنای یک سری دستورالعمل سلیقه ای از جانب ارگان های ذیربط بوده که وجهه قانونی نداشته و موجبات سردرگمی مردم را فراهم نموده است.»توقیف خودرو ها با محتوای مندرج در اخطاریه مطابقت ندارد/ غیرقانونی است

این وکیل در مورد روند توقیف خودرو به دنبال عدم رعایت حجاب اظهار می کند: «متأسفانه این نحوه اعمال مجازات حتی با محتوای درج شده در پیامک های اخطار هم مطابقت ندارد و اعمال قانون بر طبق گفته های قانونگذار عمل نمی گردد. بر مبنای مضمون اخطاریه، ابتدا باید با مالک خودرو تماس حاصل شود، هماهنگی های لازم صورت گیرد و بعد انتقال به پارکینگ صورت گیرد، نه این که در خیابان یا پشت چراغ قرمز، افسر پلیس با یک استعلام پلاک، راننده را غافلگیر کرده و خودرو را به پارکینگ منتقل کند. این نحوه برخورد آنچنان با حقوق شهروندی و موازین قانونی سر سازگاری نداشته و ندارد.»

خودرو صرفا محلی برای وقوع کشف حجاب است، نه وسیله ای جهت تسهیل آن

فرض کنید که حفظ حجاب در وسیله نقلیه بعنوان یک قانون تصویب و برشمارده شود، حال در چنین شرایطی امکان دارد یک خانم سهواً یا عمداً حجاب خویش را در داخل خودرو رعایت نکرده نباشد؛ این کار او جرم نیست، صرفا نوعی «ترک فعل» تلقی می شود و به نحوی قابل پیگیری می باشد. اما چه ارتباطی به خودرو دارد که در برابر عدم رعایت حجاب، اتومبیل ضبط یا توقیف می شود؟ آیا در صورت کشف حجاب در خیابان هم می بایست آن خیابان را پلمب کرد؟

خرمشاهی در اینباره می گوید: «در فقره کشف حجاب، خودرو وسیله ای جهت تسهیل ارتکاب فعل نبوده، بلکه فقط مکانی است که عمل مذکور در آنجا رخ داده است.»

او با ذکر یک مثال به تشریح این مورد می پردازد: «اگر شرایطی همچون حمل مواد مخدر با اتومبیل مطرح بود، از این بابت که خودرو در تسهیل بزه قاچاق مواد مخدر نقش داشته، کاملا منطقی است که توقیف شود. اما در مقوله کشف حجاب، اتومبیل فقط محل وقوع فعل بوده و نه وسیله ای برای تسهیل این امر. هم چنین باید توجه داشت که خودرو یک حریم شخصی به حساب می آید. ازاین رو توقیف خودرو بعنوان مجازاتی در برابر کشف حجاب، مُجانِست و موافقتی با موازین قانونی ندارد.»

این حقوقدان در پایان اشاره می کند: «توقیف وسایل نقلیه شخصی به بهانه مساله حجاب علاوه بر این که مبنای قانونی ندارد، بلکه خیلی هم نمی تواند اثربخش باشد. به عقیده من، اگر قانونی هم در این خصوص وضع شود، به سبب عدم هماهنگی و همخوانی با خواست عمومی، رعایت نخواهد شد و فقط قانون ستیزی را در سطح جامعه افزایش خواهد داد.»

بیشتر بخوانید:
بارها برای مردان مو بلند پیامک اخطار بدحجابی آمده/ روی اصالت این تصاویر نمی توان حساب کرد بازگشت پیامک کشف حجاب؛ خودرو مصداق عینی حریم خصوصی افراد است/ چشم بر حقیقت بستن، یک لجبازی آشکار است بیش از یک دهه انتظار برای تصویب یک لایحه/ سرعتی که در تصویب قوانین حجاب داریم برای لایحه ارتقای امنیت زنان هم داریم؟


۴۷۲۳۲منبع:

1402/10/04
07:42:58
0.0 / 5
238
تگهای خبر: آنلاین , حراج , طلا , هزینه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد توقیف خودرو در کوچه و خیابان و پشت چراغ قرمز
نظر شما در مورد توقیف خودرو در کوچه و خیابان و پشت چراغ قرمز
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵