یك مقام مسوول:

کاهش تولید گوشت مربوط به کمبود نهاده های دامی نیست

کاهش تولید گوشت مربوط به کمبود نهاده های دامی نیست به گزارش حراج کن، دبیر اتحادیه واردکننده نهاده های دامی اظهار داشت: با وجود تأخیر در اختصاص ارز و جابه جایی حواله های ارزی، امروز ادعا داریم هیچ محدودیتی در تامین نهاده های دامی در کشور وجود ندارد.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، نوسان قیمت انواع گوشت سفید و قرمز در آذر شدت گرفته و هر کیلو گوشت مرغ گرم از ۷۸ هزار تومان در آذر به حدود ۱۰۰ هزار تومان در ایام پایانی پاییز رسیده است. گوشت قرمز که از تیر تغییر قیمت کمی داشت یک دفعه در ایام پایانی آذر بالا رفته و هم اکنون هر کیلو گوشت گوسفند ۷۳۰ هزار تومان به فروش می رسد در صورتیکه هفته گذشته این عدد بین ۵۸۵ تا ۶۶۰ هزار تومان بود. همین طور گفتنی ست قیمت هر کیلو گوشت گوسفند در هفته نخست آذر با مبلغ ۵۶۰ هزار تومان به فروش می رسید.
مرغداران چه می گویند؟
مرغداران درباره ی چرایی افزایش نرخ گوشت مرغ عنوان می کنند جوجه ریزی تغییری نداشته و از خرداد امسال، ماهانه ۱۲۸ تا ۱۳۲ میلیون قطعه جوجه ریزی به انجام می رسد.
به گفته مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران، اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی ایران مسؤول تامین مرغ زنده بوده و در ادامه این که بعد از ذبح چه اتفاقی رخ می دهد با این اتحادیه نیست.
وضعیت تولید گوشت قرمز
اما در عرصه گوشت قرمز تولید سیر نزولی داشته است. برمبنای آمار انتشار یافته از طرف مرکز آمار ایران، مقایسه عملکرد کشتارگاه های رسمی کشور در آبان ۱۴۰۲ با ماه مشابه سال ۱۴۰۱ نشان دهنده کاهش ۳۰ درصدی مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه های رسمی کشور است. مقدار تولید گوشت در آبان ۱۴۰۲ نسبت به ماه مشابه سال ۱۴۰۱ برای گوسفند و بره ۴۱ درصد، برای بز و بزغاله ۲۳ درصد، برای گاو و گوساله ۲۳ درصد و برای گاومیش و بچه گاومیش ۱۸ درصد کاهش، و برای شتر و بچه شتر ۴۵ درصد افزایش داشته است.
همچنین نتایج حاصل از این طرح آمارگیری نشان میدهد که مقدار عرضه گوشت قرمز در کشتارگاه های رسمی کشور در آبان ۱۴۰۲ نسبت به ماه قبل (مهر) در حدود ۴ درصد کاهش داشته است.
کمبودی در بازار نهاده دامی وجود ندارد
محمدمهدی نهاوندی، دبیر اتحادیه واردکننده نهاده های دامی درباره ی وضع بازار این محصول به مهر اظهار داشت: در چند ماه گذشته به سبب تصمیمات غیرکارشناسی در قیمت گذاری و تامین نهاده های دامی، مشکلاتی در بازار فقط کنجاله سویا به وجود آمد؛ اما هم اکنون مشکل رفع شده و در بازار هیچیک از نهاده های دامی مشکلی وجود ندارد.
وی اضافه کرد: طی جلسه ای که هفته گذشته اتحادیه با ستاد تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی داشت مشکلات بازار کنجاله سویا هم رفع شد.
وی با اشاره به آمار واردات اظهار داشت: در ۸ ماهه نخست امسال ۱۰ میلیون و ۴۰۰ هزار تن نهاده دامی وارد شده که این عدد سال ۱۴۰۱ معادل ۸ میلیون و۲۰۰ هزار تن بود؛ بدین سبب آمار واردات ۲۶ درصد افزایش را نشان میدهد.
دبیر اتحادیه واردکننده نهاده های دامی اظهار داشت: با وجود تأخیر در اختصاص ارز و جا به جایی حواله های ارزی، امروز ادعا داریم هیچ محدودیتی در تامین نهاده های دامی در کشور وجود ندارد.
نهاوندی با اعلان اینکه حجم زیادی کنجاله سویا با تدابیر اتخاذ شده در ستاد تنظیم بازار وزارت جهاد کشاورزی وارد شده است، عنوان کرد: هم اکنون قیمت برخی نهاده های دامی در بازار پایین تر از نرخ مصوب است. به عنوان مثال قیمت مصوب ذرت ۱۱.۳۰۰ تومان بوده اما این نرخ در بازار بین ۹.۵۰۰ تا ۹.۶۰۰ است؛ علاوه بر این که به سبب مشکلات مالی دامداران و مرغداران، فروش بعضاً مدت دار به انجام می رسد.
گفتنی است هفته گذشته، معاون بازرسی و نظارت اتاق اصناف ایران در گفتگویی رادیویی اظهار نمود که مطابق رصد و پایش انجام شده درباب افزایش قیمت مرغ در بازار مشخص شد مهم ترین عامل گرانی عدم توزیع بموقع نهاده های دامی با قیمت مصوب از طرف وزارت صنعت، معدن و تجارت است. مرغداران برای تامین نهاده های دامی به بازار آزاد روی آوردند که این امر تأثیر زیادی در افزایش نرخها از زنجیره تولید تا توزیع شد.
افزایش ۱۵۰ درصدی هزینه انبارداری
دبیر اتحادیه واردکننده نهاده های دامی در ادامه سخنان خود با گلایه از افزایش هزینه انبارداری، اظهار داشت: هزینه انبارهای بخش دولتی ۱۵۰ درصد بالا رفته و متأثر از این افزایش انبارهای بخش خصوصی هم افزایش قیمت داشته اند؛ اما با این وجود همچنان قیمت انبارهای بخش خصوصی بسیار پایین تر از دولتی است.
نهاوندی عنوان کرد: نرخ انبارداری بخش خصوصی برای مدت دو ماه هر کیلو ۴۰ تومان بوده که قبل از افزایش هزینه انبارهای دولتی این مبلغ بین ۲۰ تا ۲۵ تومان بود. همین طور قیمت انبارداری در انبارهای دولتی ۱۵ برابر بوده و هر کیلو در مدت دو ماه ۷۴۰ هزار تومان هزینه دارد.


منبع:

1402/09/29
21:35:12
0.0 / 5
340
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد کاهش تولید گوشت مربوط به کمبود نهاده های دامی نیست
نظر شما در مورد کاهش تولید گوشت مربوط به کمبود نهاده های دامی نیست
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱