درماه های پایانی عمر مجلس یازدهم؛

بهارستانی ها بدنبال آزادسازی قیمت شکر

بهارستانی ها بدنبال آزادسازی قیمت شکر حراج کن: بگفته برخی کارشناسان نرخ دولتی شکر منجر به زیان تولید شده است؛ بدین جهت قانون گذاران بدنبال آزادسازی قیمت شکر در ایام پایانی عمر مجلس یازدهم هستند.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، بیش از یک دهه است تولیدکنندگانی که محصولات آنها نرخ دولتی دارد گلایه مند از نرخ گذاری دستوری هستند. آنها معتقدند اگر دولت در تولید و بازار این محصولات دخالت نداشته باشد بخش خصوصی می تواند به مدیریت بازار با چالش کمتر بپردازد.
خبری در خصوص پیگیری آزاد شدن قیمت شکر سبب می شود تا وضعیت نماندها صنایع غذایی نیز در بازار سرمایه تحت تأثیر جو روانی قرار گرفته و تغییر کند. وقتی موضوع را پیگیری می نماییم مشخص می شود رییس کمیسیون کشاورزی از آزادسازی قیمت شکر (صنف و صنعت) و پرداخت مستقیم یارانه به خانوارها آگاهی داده و این که ارز تخصیصی به شکر وارداتی به تالار دوم منتقل (مرکز مبادله) و برمبنای ارز ۳۷.۵۰۰ تومان محاسبه می گردد.
حال پرسش این است که آیا قیمت شکر به عنوان یکی از کالاهای اساسی و راهبردی در بازار آزاد خواهد شد؟ تأثیر این امر در نرخ سایر محصولات غذایی چیست؟
وزیر جهاد کشاورزی در مراسم شروع سال زراعی جدید ۱۴۰۲-۱۴۰۳ اعلام نموده وزارت جهاد کشاورزی بدنبال خودکفایی ۱۰۰ درصدی ۵ محصول گندم، جو، برنج، شکر و پنبه است.
علیرضا اشرف، رییس هیأت مدیره انجمن صنایع قند و شکر ایران به مهر می گوید: به سبب ماده ۱۴ قانون تشکیل وزارت جهاد کشاورزی، وزارتخانه موظف است قبل از شروع مهر قیمت شکر را برای سال زراعی جدید تعیین و ابلاغ کند.
در این قانون آمده «به منظور پشتیبانی از تولیدکنندگان بخش کشاورزی، دولت موظف است در حدود بودجه سنواتی اقدامات زیر را انجام دهد:
الف - قیمت تضمینی خرید محصولات کشاورزی از قبیل گندم، برنج، شکر، خرما، ذرت، پنبه و سایر محصولات تضمینی را با موافقت وزیر جهاد کشاورزی تعیین نماید.
ب - با خرید بموقع تولیدات داخلی موضوع بند ( الف) این ماده و جلوگیری از توزیع بی موقع محصولات وارداتی کشاورزی و تنظیم بازار، در پشتیبانی از تولیدکنندگان داخلی بخش کشاورزی اقدام نماید».
وی در ادامه سخنان خود اضافه می کند: تفاوت شرایط امسال با سالهای قبل این است که در گذشته قیمت دو محصول شکر و چغندر قند تعیین و ابلاغ می شد اما امسال نرخ شکر در سه گروه، درب کارخانه ۲۵.۵۰۰ تومان، در بازار بدون بسته بندی (فله ای) با نرخ ۲۸ هزار تومان و عرضه شکر در بسته بندی با نرخ ۳۴ هزار تومان در حال انجام می باشد.
اشرف اضافه می کند: طی تفاهم نامه ای که میان وزارت جهاد کشاورزی و انجمن صنایع قند و شکر ایران وجود داشت توزیع با قیمت مصوب در بازار و تنظیم بازار بر عهده انجمن و بخش خصوصی بود که از سال قبل این وظیفه نیز به شرکت های زیرمجموعه وزارت جهاد کشاورزی واگذار شد.
قیمت جهانی شکر مبنای پیگیری آزادسازی
مساله شکر در وزارت جهاد کشاورزی در دو معاونت پیگیری می شود. تولید مربوط به بخشی و قیمت و بازار نیز مربوط به بخش دیگر است. با اینحال عنوان می شود با افزایش قیمت شکر در بازار جهانی قیمت های فعلی منجر به زیان بخش تولید بوده و پیشنهاد آزادسازی نرخها از طرف وزارت جهاد کشاورزی از قبل مطرح بوده است. گفته می شود ۴ درصد شکر مصرف مستقیم و باقی مربوط به مصارف غیر مستقیم مانند صنف و صنعت است. با اینحال حالا آزاد سازی نرخ شکر در کمیسیون تخصصی کشاورزی درحال پیگیری است و این مساله شاید رنگ و بوی سیاسیش بیش از اقتصادی باشد.
در ادامه آزادسازی قیمت شکر مقرر است این محصول از تالار یک به تالار دو منتقل شود. اختصاص ارز شکر در تالار یک با قیمت ۲۸.۵۰۰ در حال انجام می باشد که اظهار می شود تولید با نرخ گذاری دولتی صرفه اقتصادی ندارد؛ بدین جهت باید اختصاص ارز در تالار دوم و با ارز حدود ۳۷ هزار تومانی باشد تا تولید توان رقابت با شکر وارداتی را داشته باشد.
به گفته کارشناسان و فعالان بازار، قیمت جهانی شکر افزایش زیادی داشته و هم اکنون هر تن شکر در بازار جهانی حدود ۵۹۰ دلار معامله می شود که البته این قیمت جهانی شکر در دو ماه اخیر است.
بازار شکر در نیمه دوم سال به طور معمول با محصولات تولید داخل تامین می شود. سال قبل شکر استحصال شده از چغندر قند و نیشکر تولیدی کشور یک میلیون و ۴۴۰ هزار تن بود امسال هم باتوجه به شرایط اقلیمی و بارندگی پیش بینی می شود حداقل به این عدد برسیم. گفتنی ست در سال زراعی گذشته، میانگین عملکرد تولید چغندر پاییزه در کشور حدود ۶۶ تن در هکتار بود.
ایران سالانه به ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار تن شکر نیاز دارد که بیش از یک میلیون تن آن در داخل تولید و باقی وارد می شود. همین طور سرانه مصرف شکر به ازای هر فرد ۲۴ کیلو گرم بوده که این عدد در سال ها قبل ۲۷ و قبل تر ۲۹ کیلو گرم بود.

1402/07/16
17:41:05
0.0 / 5
307
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد بهارستانی ها بدنبال آزادسازی قیمت شکر
نظر شما در مورد بهارستانی ها بدنبال آزادسازی قیمت شکر
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۴