جزییات زیاندهی ۵ ساله خودروسازان

جزییات زیاندهی ۵ ساله خودروسازان حراج کن: بررسی صورت های مالی تلفیقی ایران خودرو و سایپا از سال 97 به این سو نشان میدهد که هزینه تمام شده تولیدات این شرکتها بیش از مبلغ حاصل شده از فروش محصولاتشان بوده است.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، بررسی صورت های مالی تلفیقی ایران خودرو و سایپا (بدون احتساب هزینه های مالی) در حدفاصل سالهای ۱۳۹۷ تا انتهای خرداد ۱۴۰۲ نشان میدهد که مبلغ فروش محصولات شرکت ایران خودرو در سال ۹۷ بیش از ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است، اما مبلغ بهای تمام شده محصولات این شرکت بیش از ۲۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است.
مبلغ فروش این شرکت در سال ۹۸ نیز بیش از ۳۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است، حال آنکه مبلغ بهای تمام شده تولید محصولات بیش از ۳۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بوده است.
این روند در سال ۹۹ نیز ادامه داشت به شکلی که ایران خودرو بیش از ۶۷ هزار میلیارد تومان خودرو فروخته در صورتیکه بیش از ۷۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان صرف بهای تمام شده محصولات کرده بود.
مبلغ فروش این شرکت در سال ۱۴۰۰ نیز نزدیک به ۱۱۰ هزار میلیارد تومان بوده، اما بهای تمام شده تولیدات ایران خودرو بیش از ۱۱۵ هزار میلیارد تومان ثبت شده است.
در سال ۱۴۰۱ مبلغ فروش ایران خودرو بیش از ۱۸۸ هزار میلیارد تومان ثبت شده اما این شرکت بیش از ۲۰۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان به عنوان بهای تمام شده تولید هزینه کرده است.
مبلغ فروش این شرکت در فصل بهار امسال نیز بیش از ۵۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان بوده اما بهای تمام شده تولید محصولاتش ۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ثبت شده است. سال مبلغ بهای تمام شده مبلغ فروش زیان خام ۱۳۹۷ ۲۳ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان ۲۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۳ هزار و۲۰۰ میلیارد تومان ۱۳۹۸ ۳۸ هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان ۳۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان ۱۳۹۹ ۷۸ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ۶۷ هزار میلیارد تومان ۱۱ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ۱۴۰۰ ۱۱۵ هزار میلیارد تومان ۱۱۰ هزار میلیارد تومان ۵ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ۱۴۰۱ ۲۰۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان ۱۸۸ هزار میلیارد تومان ۲۰ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان فصل بهار ۱۴۰۲ ۵۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۵۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ۴ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان
وضعیت شرکت سایپا
وضعیت شرکت سایپا نیز بهتر از ایران خودرو نیست؛ بررسی صورت های مالی تلفیقی این شرکت نشان میدهد که مبلغ فروش محصولات سایپا در سال ۹۷ بیش از هشت هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده، اما مبلغ بهای تمام شده محصولات این شرکت بیش از ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان بوده است.
مبلغ فروش سایپا در سال ۹۸ بیش از ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ثبت شده و در مقابل مبلغ بهای تمام شده تولید محصولات بالای ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان بوده است. بدین سبب سایپا در این سال با سود فروش مواجه بوده است.
همچنین این شرکت در سال ۹۹ معادل ۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان خودرو فروخته اما بیش از ۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان صرف بهای تمام شده محصولاتش کرده است.
مبلغ فروش سایپا در سال ۱۴۰۰ سایپا بیش از ۴۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان و افزون بر ۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان، بهای تمام شده تولیدش ثبت شده است.
سایپا بیش از ۶۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۱ خودرو فروخته حال آنکه بیش از ۶۹ هزار میلیارد تومان برای بهای تمام شده تولید هزینه کرده است.
در فصل بهار امسال نیز مبلغ فروش این شرکت بیش از ۱۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان بوده اما حدود ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان صرف بهای تمام شده تولید شده است. سال مبلغ بهای تمام شده مبلغ فروش زیان خام ۱۳۹۷ ۱۰ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۸ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۲ هزار میلیارد تومان ۱۳۹۸ ۱۳ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان ۱۳ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان - ۱۳۹۹ ۱۹ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ۱۷ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان یک هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ۱۴۰۰ ۴۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان ۴۴ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ۳ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان ۱۴۰۱ ۶۹ هزار میلیارد تومان ۶۰ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان ۸ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان فصل بهار ۱۴۰۲ ۱۷ هزار و ۹۰۰ میلیارد تومان ۱۶ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان یک هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان

1402/06/21
20:20:57
0.0 / 5
360
تگهای خبر: تولید , شركت , فروش , محصولات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جزییات زیاندهی ۵ ساله خودروسازان
نظر شما در مورد جزییات زیاندهی ۵ ساله خودروسازان
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲