مهر بررسی می كند؛

اجاره داری در کشورهای همسایه

اجاره داری در کشورهای همسایه حراج کن: بازار اجاره بها در کشورهای همسایه باتوجه به اقتصادی که در کشورهایشان حاکم است با ایران بسیار متفاوت می باشد به طوریکه در بررسی اجمالی مشخص شد که بیشتر قوانین به نفع مستاجر است.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، با شروع تیر ماه عملاً به فصل جابه جایی ها رسیدیم و مشکلات مستأجران بیشتر از گذشته به چشم می آید، با عنایت به غیرحرفه ای بودن خیلی از بنگاه های مشاور املاک در ایران، مسئله واکاوی حقوقی موجر و مستأجر چندان مورد توجه قرار نگرفته و در کشور این مسئله به توافقات طرفین بستگی دارد اما در کشورهای دیگر جهان، حقوق یاد شده در بسترهای دقیق با ضمانت اجرائی دقیق تر مورد بهره برداری قرار می گیرد.
بر این اساس، حقوق موجر و مستأجر همچون موضوع هایی است که در بازار اجاره و مدیریت آن بسیار مورد توجه سیاستگذاران و برنامه ریزان است و به تجربه کشورهای همسایه درباب اجاره بها نگاهی می اندازیم.
تاجیکستان
در تاجیکستان مشاور املاک وجود ندارد و آگهی املاک در سایت ها دیده می شود، کرایه خانه ها معمولا به صورت ماهانه است. اگر یک ملک را به صورت روزانه بخواهید اجاره کنید باید قیمت بالاتری را پرداخت کنید. به طوریکه یک خانه با اجاره ماهی ۳۵۰ دلار بطورمثال برای یک هفته اجاره باید روزی ۲۰ تا ۳۰ دلار بدهید.
ناگفته نماند تمام کرایه خانه همان اول گرفته می شود و قابل استرداد نیست. از نکات مهم که در اینجا بادی گفته شود اینست که در این کشور هیچ پولی بعنوان رهن یا پول پیش پیش گرفته نمی گردد.
ارمنستان
جهت اجاره خانه در ارمنستان توجه به نکاتی چون موقعیت مکانی ملک، معامله با مؤسسات و دفاتر معتبر و همینطور واقف بودن بر مدت ساخت ملک بسیار حائز اهمیت می باشد. افراد باید خانه ای را جهت سکونت انتخاب کنند که دارای شرایطی ایده آل برای رفت و آمد بوده و شخص کمترین هزینه را جهت حمل و نقل متحمل شود.
با توجه به طبقه بندی املاک در شهر های بزرگ چون ایروان شخص ملزم است اطلاعات دقیقی در مورد سال ساخت ملک مورد نظر داشته باشد. ساختمان های نوساز دارای امنیت بالاتری بوده و همگی از امکاناتی چون آسانسور برخوردار می باشند ازاین رو هزینه پرداختی برای آنها نیز به طبع بیشتر است.
با توجه به میانگین درآمد در ارمنستان که حدود ۲۹۰ هزار درام است میتوان چنین تصریح کرد که هزینه اجاره مسکن نسبت به کشورهایی چون ترکیه مقرون به صرفه بوده و بخش زیادی از درآمد فرد را شامل نمی گردد. خرید و اجاره ملک در ارمنستان برای متقاضیان دیگر کشورها نیز مجاز بوده و هیچ تفاوتی در امر بازار مسکن میان اتباع این کشور و مهاجرین وجود ندارد.
امکان عقد قرارداد به صورت شفاهی در ارمنستان رایج نبوده و دو طرف باید ضوابط و موارد مورد توافق را به صورت کتبی یادداشت کنند و در آن میزان اجاره و مدت اقامت نیز درج می شود.
دبی
اجاره ی ویلا یا آپارتمان برای خیلی از افراد ساکن در امارات، گزینه ی پیش فرض به حساب می آید. هنگامی که به امارات نقل مکان می کنید، یکی از نخستین قدم ها پیدا کردن مکان مناسب به منظور زندگی بوده و برای بسیاری نخستین گزینه اجاره کردن یک خانه است.
فردی که می خواهد در دبی خانه اجاره کند باید این قوانین را باخبر باشد.
۱) در صورت افزایش اجاره، صاحب خانه باید از ۳ ماه قبل این مورد را به مستأجر اعلام کند.
۲) افزایش اجاره نمی تواند بیش از اندازه مجاز باشد؛ اجاره ها در بخش های مختلف دبی متفاوت می باشد و مستأجر و صاحبخانه هر کدام می دانند شرایط اجاره چگونه است و براین اساس امکان تغییر بیش از حد اجاره بها وجود ندارد.
اگر صاحب خانه تصمیم بگیرد اجاره ی شما را بالا ببرد، نمی تواند مبلغ را بیش از اندازه تعیین شده توسط سازمان املاک دبی (DLD) افزایش دهد. این حد بسته به میانگین اجاره ی منطقه ی محل زندگی تعیین می شود و بدین ترتیب است:
اگر مبلغ اجاره ی فعلی ۲۱ تا ۳۰ درصد از میانگین اجاره ی واحدهای مشابه در منطقه کمتر باشد، صاحب خانه حق دارد در زمان تمدید قرارداد اجاره را تا ۱۰ درصد افزایش دهد.
اگر مبلغ اجاره ی فعلی ۳۱ تا ۴۰ درصد از میانگین اجاره ی واحدهای مشابه در منطقه کمتر باشد، صاحب خانه حق دارد در زمان تمدید قرارداد اجاره را تا ۱۵ درصد افزایش دهد.
اگر مبلغ اجاره ی فعلی بیش از ۴۰ درصد از میانگین اجاره ی واحدهای مشابه در منطقه کمتر باشد، صاحب خانه حق دارد در زمان تمدید قرارداد اجاره را تا ۲۰ درصد افزایش دهد.
۳) صاحب خانه حق ندارد به علت تأخیر در پرداخت اجاره، آب یا برق واحد را قطع کند
عدم پرداخت بموقع اجاره می تواند عواقب جدی از قبیل حکم تخلیه داشته باشد. اما با این وجود صاحب خانه ی شما حق ندارد به این خاطر، آب یا برق واحد مسکونی را قطع کند. این مورد به وضوح در قانون اجاره ی دبی ذکر شده و اگر صاحب خانه این قانون را زیر پا بگذارد، مستأجر حق دارد در مرکز اختلافات موجر و مستأجر تنظیم دادخواست کند تا صاحب خانه مجبور شود آب یا برق را باردیگر وصل کند. هنگامی که دادخواست تنظیم شود، قاضی حکم را ظرف ۲۴ ساعت صادر خواهد نمود.
۴) حکم تخلیه در موارد خاصی باید از ۱۲ ماه قبل صادر شود
در دو مورد خاص، صاحب خانه به صورت قانونی متعهد است که از ۱۲ ماه قبل به مستأجر برای تخلیه اطلاع بدهد؛ تخلیه به علت بازسازی یا تعمیرات اساسی، و تخلیه به علت تخریب ملک.
۵) در قانون اجاره ی دبی مواردی وجود دارد که صاحب خانه به صورت قانونی اجازه ی تخلیه ی ملک را دارد. این موارد شامل وقتی می شوند که مستأجر تا ۳۰ روز پس از اخطاریه اجاره معوقه را پرداخت نکند، مستأجر از ملک برای اهداف غیرقانونی یا مواردی که خلاف شرع و هنجار عمومی هستند استفاده نماید یا مستأجر ملک را بدون تأیید صاحب خانه در اختیار مستأجر ثانویه بگذارد.
۶) هنگامی که برای اجاره ی یک ملک به توافق نزدیک شوید، بنگاه املاک امکان دارد از شما بخواهد مبلغی را بعنوان بیعانه بپردازید تا جدیت شما بعنوان مشتری مشخص شود. در دبی به این مبلغ key money گفته می شود اما چنین کاری چارچوب قوانین نیست و درخواست بیعانه از طرف صاحب خانه، سازنده یا واسطه، مغایر قانون به حساب می آید.
ترکیه
اجاره بها در ترکیه قوانینی دارد که بعضی از این قوانین در ادامه منتشر می شود.
۱. در زمان اجاره ملک در ترکیه ودیعه پرداختی معمولا به اندازه اجاره همان خانه به مدت دو ماه است؛ این مبلغ باید در مراحل ابتدایی پرداخت شود؛ حتما باید در پرداخت اجاره، بموقع اقدام کنید. در ترکیه اجاره خانه هر ماه، اول همان ماه پرداخت می شود.
اجاره املاک در ترکیه بر مبنای نرخ تورم بالا می رود که معمولا ۱۰ درصد بیشتر نیست و صاحبخانه اجاه ندارد اجاره خودرا بیشتر از این رقم افزایش دهد.
زمانی که صاحب خانه و یا مستأجر، تصمیم به تخلیه زودتر می گیرند، باید حداقل از دو ماه قبل، به طرف دیگر قرارداد این مورد را اعلام کنند و اگر مستأجر بدون رضایت صاحبخانه به تخلیه ملک اقدام نماید، مبلغ پرداخت شده اش بازگردانده نمی گردد.
در زمان تحویل ملک به صاحبخانه، مستأجر باید همانطور که خانه را تحویل گرفته آنرا تحویل دهد.
در صورتی که مالک خواهان تخلیه ملکش باشد، باید برای این درخواست دلیل موجهی داشته باشد. در صورت شکایت همسایگان از مستأجر، مالک مجاز به تخلیه ملک خود است اما یک مالک بدون دلیل نمی تواند مبادرت به تخلیه ملک خود کند
قوانین بدون ساخت و ساز مشکلی را حل نخواهد کرد
داوود بیگی نژاد، نایب رییس اتحادیه مشاورین املاک در مورد قانون اجاره بها در سایر کشورها به مهر اظهار داشت: در ترکیه و دبی در سال های اخیر شاهد جهش ساخت و ساز هستیم و در این کشورها بدون محدودیت میتوان ملک خریداری کرد اما در ایران به اندازه نیاز متقاضیان واحد مسکونی وجود ندارد و این مسئله سبب بالا رفتن قیمت مسکن شده است.
داوود بیگی نژاد تصریح کرد: بیشتر کشورهای دنیا مستأجر و مالک همدیگر را نمی بینند و در مدت اجاره با مشاورین املاک در ارتباط هستند و این امر مدیریت را به یک نفر سپردن است هم اکنون در کشور ما دولت برنامه های خودش را دارد درصورتی که مشاورین املاک گفته اند که قانونی وضع شود که این مشاورین املاک باشند که در صنعت ساختمانی در جهت دولت حرکت کنند و بازار را به ثبات برسانند.
وی در انتها بیان نمود: چند وقتی است که مسکن با متراژهای پایین وجود ندارد و با تولید میتوان نیازهای مسکنی مردم را برطرف کرد.
با مداخله هیچ مشکلی حل نخواهد شد
هادی حق شناس، کارشناس اقتصادی در مقایسه اجاره بها در ایران و سایر کشورها به مهر اظهار داشت: قانون اجاره بها در کشورها متفاوت می باشد یک کشور پول رهن می خواهد یک کشور اجاره و دولت در این خصوص هیچ مداخله ای ندارد.
وی در ادامه اضافه کرد: در همین تهران نیز در بعضی از مناطق اجاره های دلاری فرهنگ شده است و این هم یک نوع فرهنگ است که در بعضی از مناطق پایتخت جا افتاده است اما در کل اقتصاد را نمی توان دستوری به جلو برد به صورت مثال همان ترکیه وقتی نرخ بهره را دست کاری کرد با تورم بالا رو به رو شد و اقتصادش برهم ریخت در ایران هم این گونه است اگر بخواهیم بخشی را مدیریت نماییم اقتصاد را برهم خواهیم ریخت.
وی در ادامه با مثالی اضافه کرد: وقتی مردم برای خودرو نمی توانند انتخاب کنند نمی توان بنزین را گران کرد ملک هم همچنین مردم باید توان انتخاب داشته باشند تا بازار کنترل شود این که قدرت انتخاب را از مردم بگیریم که قانون اقتصاد را برهم ریخته ایم.
به گزارش حراج کن به نقل از مهر، با گرم شدن هوا بازار اجاره نیز طی روزهای آینده داغ تر می شود و بار دیگر خلأ قوانین جامع حقوق موجر و مستأجر به چشم خواهد آمد.


منبع:

1402/04/04
11:20:31
0.0 / 5
232
تگهای خبر: اقتصاد , اهدا , بازار , پرداخت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اجاره داری در کشورهای همسایه
نظر شما در مورد اجاره داری در کشورهای همسایه
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲