معاون وزیر راه و شهرسازی خبر داد

اجرای ۲۰ هزار پروژه در بافت های فرسوده

اجرای ۲۰ هزار پروژه در بافت های فرسوده به گزارش حراج کن، طبق آخرین آماری که معاون وزیر راه و شهرسازی اعلام نموده، هم اکنون ۱۱۴ هزار واحد مسکونی در بافت های فرسوده در دست ساخت است که شامل بیشتر از ۲۰هزار پروژه می شود.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، وزارت راه و شهرسازی یک میلیون و ۲۳۵ هزار واحد نهضت ملی مسکن را به مرحله ی ساخت رسانده که ۱۱۴ هزار واحد آن در بافت های فرسوده قرار دارد و شامل بیشتر از ۲۰ هزار پروژه می شود.
محمد آیینی ـ مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران با بیان این آمار گفته است: ظرفیت تولید بیشتر از ۴ میلیون واحد مسکونی در بافت فرسوده و ناکارآمد فعلی کشور وجود دارد که این مورد می تواند در کنار نهضت ملی مسکن بعنوان طرح دوم وزارت راه و شهرسازی مد نظر قرار گیرد. اگر مردم را پای کار بیاوریم سرعت پیشرفت پروژه ها افزایش می یابد؛ چونکه مردم به دنبال سرعت بخشی به گردش سرمایه شان هستند.
بیشتر بخوانید
عوارض نوسازی در بافت های فرسوده کاهش یابد آیینی ضمن اشاره به صحبت های بذرپاش ـ وزیر راه و شهرسازی در خصوص اینکه بهترین و سریع ترین راه تولید مسکن، نوسازی در بافت های فرسوده است، خاطرنشان کرد: به قول وزیر راه و شهرسازی، شهرداری ها بعنوان شرکای راهبردی وزارت راه و شهرسازی محسوب می شوند.


مدیرعامل شرکت بازآفرینی شهری ایران در گردهمایی روابط عمومی های وزارت راه و شهرسازی بیان نمود: در حوزه بازآفرینی شهری ایران قوانین مختلفی وجود دارد همچون قانون پشتیبانی از احیا، بهسازی و نوسازی بافت های فرسوده و ناکارآمد شهری، ماده ۱۲ قانون جهش تولید مسکن و برخی مصوبات نظیر بسته تشویقی کالبدی ۱۹ بندی که احتیاج به ترویج دارند و روابط عمومی ها با استفاده از امکانات و ابزارهایی که در اختیار دارند باید تمام تلاش خویش را برای ترویج این قوانین و بخصوص ترویج بسته تشویقی به کار برند. در این بسته تشویقی، تسهیلات مختلفی برای مالکان و سازندگان دیده شده است اما هم اکنون این دو قشر اطلاع چندانی از بندهای این مصوبه ندارند و در صورت آگاهی بخشی و اطلاع رسانی بطور قطع روند نوسازی شتاب خواهد گرفت.
ازاین رو گزارش، بسته های تشویقی نوسازی بافت های فرسوده ۹ آبان سال قبل توسط شورایعالی معماری به تصویب رسید و ۲۳ بهمن همان سال توسط دولت ابلاغ گردید که مشوق های متنوعی همچون اعطای یک تا دو طبقه تراکم تشویقی را برای ایجاد جذابیت نوسازی در بافت های فرسوده در آن گنجانده شده است.
به دنبال تصویب و ابلاغ این بسته نوسازی بافت های فرسوده در شهر های کشور بین ۱۰ تا ۴۰۰ درصد افزایش پیدا کرد که از اقبال سازندگان به این سیاست دولت حکایت دارد. تأمین پارکینگ در مکانهای مناسب بافت های فرسوده برای جبران کسری پارکینگ، پیشبینی کاربری های انتفاعی در طبقه همکف، تسهیل شرایط توده گذاری و نما و اعطای حداکثریک طبقه تشویقی نسبت به تراکم مجاز همچون مشوق های این بسته به حساب می آید.
از سوی دیگر شهرداری ها مکلفند در صدور پروانه ساختمانی در بافت های فرسوده ۵۰ درصد تخفیف قائل شوند که این میزان تا ۱۰۰ درصد قابل افزایش است.
منبع:

1402/03/11
13:51:21
0.0 / 5
235
تگهای خبر: ابزار , برند , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اجرای ۲۰ هزار پروژه در بافت های فرسوده
نظر شما در مورد اجرای ۲۰ هزار پروژه در بافت های فرسوده
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵