تانک ازت و کاربردهای آن

تانک ازت و کاربردهای آن حراج کن: تانک ازت از تجهیزات آزمایشگاهی شمرده می شود که جهت انتقال و نگهداری ازت مایع به مدت طولانی به کار می رود.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، ازت یا همان نیتروژن گازی خنثی است که در دمای ۱۹۶- درجه سانتی گراد به حالت مایع در می آید. به سبب دمای خیلی پایین ازت مایع از مخازن مخصوصی برای نگهداری آن استفاده می نمایند. این مخازن جهت کاهش شدت تبخیر ازت مایع، از لایه ای دو جداره تولید شده اند که میان دو لایه خلاء می باشد. به این مخازن مخصوص تانک ازت مایع یا فلاسک نیتروژن مایع می گویند.
کاربرد وسیع تانک ازت مایع در صنایع غذایی و پزشکی، مراکز درمانی و بیمارستان ها و رشته دامپزشکی و ارز بر بودن واردات آن، آموزش روش استفاده و نگهداری از آنرا دو چندان با اهمیت می نماید.
تانک ازت مایع چیست؟
نیتروژن مایع، به عنوان یک ماده خنثی و خیلی سرد شناخته می شود که قادر می باشد با یخ زدن سلول های زنده بدن، فعالیت آنها را بدون آن که سلول ها از بین بروند، کم کند. همین طور در نگهداری از محصولات فیزیکی که بنا به هر علتی لازم است که در حالت فریز باقی بمانند، مورد استفاده قرار می گیرد. این خاصیت اعجاب انگیز ازت سبب شده که به شکل گسترده ای در ابعاد مختلف مورد استفاده قرار گیرد و در محیط های کرایوژنیک، بیشتر بیمارستان ها، درمانگاه ها و لابراتوار های پزشکی از آن بهره گیرند. مراکز فوق برمبنای نیاز و کاربرد مدنظرشان اقدام به خرید تانک ازت می نمایند.
نیتروژن مایع در بیمارستان ها به عنوان یک ماده نگهدارنده برای مواد انسانی مانند خون، اسپرم و جنین استفاده می شود. مخزن نیتروژن مایع قابلیت نگهداری هر چیزی به مدت طولانی در حالت فریز را دارد. همین طور به عنوان وسیله ای جهت انتقال نیتروژن مایع گزینه بسیار مناسبی شمرده می شود. ازت مایع را به سبب تبادل دمایی با محیط در هیچ ظرفی به غیر از تانک ازت نمی توان نگهداری کرد.
نکات ایمنی جهت نگهداری و استفاده از کانتینر ازت مایع
رعایت نکات ایمنی هنگام استفاده از تانک ازت مایع از اهمیت زیادی برخوردارست. اگر ازت مایع با پوست شما تماس داشته باشد، سبب یخ زدگی و سوختگی خواهد شد. تماس طولانی مدت با نیتروژن مایع می تواند منجر به تلف شدن بافت زنده یا قطع عضو و اندام شود. به همین دلیل، نیتروژن مایع به سبب دمای بسیار پایین آن می تواند یک ماده خطرناک شمرده می شود.
با توجه به موارد گفته شده، هنگام استفاده از تانک ازت مایع باید رعایت نکات ایمنی زیر را بطور دقیق در نظر بگیرید:
نگهداری: از قرار دادن تانک ازت در محلهای گرم، روبه روی کولر، نزدیک وسایل گرمایشی و جلوی پنجره خودداری کنید. گرما می تواند موجب تسریع پروسه تبخیر نیتروژن مایع شود.
قرار دادن تانک: تانک ازت باید بر روی سطح یا پایه ای چوبی قرار گیرد. قرار دادن تانک روی سطوح سیمانی ممکنست سبب لطمه دیدن کف تانک شود. همچنین، هنگام جابجایی و حمل تانک باید آنرا بصورت عمودی حمل کنید. از کشیدن تانک ازت مایع روی زمین جدا خودداری نمائید.
لایه خلاء: فلاسک نیتروژن از یک لایه خلاء بین مخزن اصلی ازت و جداره بیرونی برخوردار می باشند. جهت استفاده صحیح از تانک ازت، باید دقت ویژه ای به کارهای در رابطه با آن داشته باشید.
استفاده از تجهیزات ایمنی: هنگام استفاده از نیتروژن مایع، حتما از عینک های ایمنی یا شیلد محافظ صورت استفاده کنید. همین طور استفاده از دستکش های محافظ ازت مایع الزامی است.
پوشیدن لباس: پوشیدن لباس آزمایشگاهی از الزامات کار با نیتروژن مایع است. در هنگام کار، دکمه های لباس را ببندید و از شلوار بلند و لباس با آستین بلند استفاده کنید تا احتمال برخورد نیتروژن مایع با پوست کم شود.
رعایت نکات ایمنی فوق در استفاده از تانک ازت مایع بسیار اهمیت دارد و باید بصورت کامل به آنها عمل کنید.

استفاده از فلاسک نیتروژن در لابراتوار
راه های تشخیص خرابی تانک ازت
به این نکته حتما توجه کنید که اگر تانک ازت شما دارای هر یک از شرایط زیر باشد، ممکنست خراب شده باشد:
عمر بیش از ۱۰ سال: فلاسک نیتروژن خلاء خودرا در طول زمان از دست می دهد، بدین سبب اگر تانک شما بیش از ۱۰ سال عمر داشته باشد، باید به زودی آنرا تعویض کنید.
افزایش مقدار نیتروژن مایع: اگر متوجه زیاد شدن مقدار نیتروژن مایع مورد نیاز جهت پر کردن تانک شدید، این ممکنست نشانه ای از خرابی تانک باشد.
عرق کردن مخزن: اگر تانک عرق می کند و رطوبت قابل توجهی روی سطح آن وجود دارد، احیانا مخزن خراب شده است.
یخ زدگی در اطراف گردن مخزن: اگر مشاهده می کنید که یخ زدگی در اطراف گردن تانک شکل می گیرد، این نیز می تواند نشانه ای از خرابی باشد.
درپوش خلا: اگر درپوش خلأ روی تانک ازت وجود نداشته باشد یا درپوش خلأ دستکاری شده باشد، این نیز می تواند نشانی از خرابی تانک ازت باشد.
صدای غیرطبیعی: اگر تانک ازت در هنگام ضربه زدن صدای تیز یا صدای ریز و درشتی می دهد، این نشانه ای از خرابی می باشد.
در صورت مشاهده هر یک از این شرایط، سفارش می شود فلاسک نیتروژن را بررسی نموده و در صورت لزوم به تعمیر یا تعویض آن بپردازید.

اجزای تانک ازت
کاربردهای کانتینرهای ازت مایع
تانک ازت کاربردهای بسیار زیادی دارد. به عنوان مثال در حوزه پزشکی، از آن به عنوان منبع تغذیه دستگاه کرایو اسپری برای درمان ضایعات پوستی مانند زگیل تناسلی، زگیل پوستی، میخچه و خال های گوشتی استفاده می شود. همچنین، در بخش تولید بستنی و شکلات سازی و کارخانه های بسته بندی روغن، تانک ازت بمنظور انجماد مواد غذایی مورد استفاده قرار می گیرد.
استفاده از کانتینر ازت مایع جهت آسیاب کردن پلاستیک و لاستیک، خنک سازی و تصفیه فلز، نگهداری نمونه های بیولوژیکی مانند اسپرم، جنین و بافت های پاتولوژی رایج می باشد. همچنین، انجماد و حمل و نقل محصولات غذایی، انتقال خون، جنین، اسپرم و اعضای پیوندی از دیگر کاربردهای تانک ازت در صنایع مختلف است.
علاوه بر این، در حوزه نجوم شناسی، از تانک ازت به عنوان خنک کننده برای دوربین های CCD استفاده می شود. این دوربین ها در تصویر برداری از اجرام آسمانی به کار می روند و نیاز به خنک کننده های قدرتمندی دارند که تانک ازت این نیاز را برآورده می کند.
سخن پایانی
اکنون که با کاربرد فلاسک ازت مایع آشنا شده اید، می توانید از مراکز معتبر به تهیه این تانک بپردازید. شرکت تجهیزات آزمایشگاهی آذین وارد کننده و مرکز اصلی فروش تانک ازت از کمپانی های MVE آمریکا، ATOCEL اتریش، YDS چین و سایر کمپانی های مطرح دنیا در حجم های مختلف است. جهت اطلاع از قیمت تانک ازت با کارشناسان ما تماس بگیرید. این شرکت کلیه متعلقات تانک ازت همچون کنیستر، رک، کین، پمپ ازت مایع، درب هوشمند تانک ازت، درب دوم و درب یونولینی و چرخ تانک ازت را نیز تامین می نماید. شایان ذکر است این شرکت تحقیقات لازم جهت بومی سازی تولید تانک ازت را نیز به همت متخصصان با افتخار ایرانی آغاز نموده است. امید است بتوان با بومی سازی تولید این دستگاه مانع خروج ارز از کشور جهت واردات آن شد.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1402/03/09
10:37:39
0.0 / 5
237
تگهای خبر: ارز , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تانک ازت و کاربردهای آن
نظر شما در مورد تانک ازت و کاربردهای آن
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۵