فراز و نشیب قیمت طلا در ۱۴۰۱

فراز و نشیب قیمت طلا در ۱۴۰۱ حراج کن: به گزارش حراج کن، اولین روز کاری سال ۱۴۰۱ هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۲۹ هزار تومان و سکه امامی ۱۲ میلیون و ۴۰۸ هزار تومان بود، اما با نزدیک شدن به ایام پایانی سال قیمتها در این بازار رکود جدیدی زد.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، قیمت انس جهانی طلا در سال ۱۴۰۱ درگیر فراز و نشیب های زیادی شد بشکلی در این سال تا ۳۰۰ دلار نوسان داشت. همزمانی این اتفاق با نوسانات شدید نرخ ارز در بازار آزاد منجر به رکوردهای عجیب قیمت سکه و طلا در بازار ایران شد. البته وزن قیمت دلار بر مبنای ریال خیلی بیشتر از قیمت انس جهانی طلا است و قیمت سکه و طلا در ایران در سال ۱۴۰۱ که بیشتر از دو برابر شد به دلیل افزایش قیمت دلار است.
بر این اساس، اولین روز کاری سال ۱۴۰۱ هر گرم طلای ۱۸ عیار یک میلیون و ۲۲۹ هزار تومان و سکه امامی ۱۲ میلیون و ۴۰۸ هزار تومان قیمت داشت. با این وجود با نزدیک شدن به ایام پایانی سال هر گرم طلای ۱۸ عیار از مرز ۳ میلیون تومان گذشت و سکه بهار آزادی رکورد ۳۵ میلیون تومانی را شکست که بازدهی بالای ۱۰۰ درصدی را ثبت کردند.
همچنین نگاهی به نیمه نخست سال ۱۴۰۱ هم نشان داده است که در سه ماه نخست سالی که گذشت، نرخ هر گرم طلای ۱۸ عیار در راه صعودی قرار داشت و از یک میلیون و ۲۰۰ هزار تومان به یک میلیون و ۵۰۰ هزار تومان در خرداد ماه رسید. پس از این قله و در تابستان سال ۱۴۰۱، طلا کم کم قرار گرفت و باردیگر به نقطه صفر خود پارسال برگشت. هر گرم طلای ۱۸ عیار در ۲۸ مرداد ماه، یک میلیون و ۱۰۰ هزار تومان نرخ گذاری شد که کمترین رقم آن در سال مورد بحث بود.

البته در ایام پایانی سال با کاهش فشار از بازار آزاد ارز، قیمت طلای ۱۸ عیار و سکه امامی که به ترتیب قله های ۳ میلیون تومان و ۳۵ میلیون تومان را فتح کرده بودند نزولی شده و طلا به صورت میانگین روی قیمت ۲ میلیون و ۲۰۰ تا ۲ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان شناور شد. از آن سو هم قیمت سکه در مقطعی به کمتر از ۲۴ میلیون تومان رسید.
با این حال با ورود به هفته دوم فروردین ماه ۱۴۰۲ نوسانات مجدد به بازار سکه و طلا بازگشته است. در هفته دوم فروردین قیمت سکه امامی در محدود ۳۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان و قیمت هر گرم طلای ۱۸ عیار ۲ میلیون و ۷۱۰ هزار تومان بوده است.
این در حالی است که هر گرم طلای ۱۸ عیار و سکه امامی در روز پنجم فروردین به ترتیب با قیمت دو میلیون و ۵۵۸ هزار تومان و ۳۱ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان معامله شده بود.
البته باید اشاره شود که بازار تهران به صورت رسمی از روز چهاردهم فروردین ماه آغاز به کار می کند و فعلا معاملات در این بازار به صورت حدودی است؛ ازاین رو طلا و سکه با قیمت های پیش از تعطیلات عید محاسبه می شود.
در واقع زمانی قیمتها حالت رسمی به خود پیدا می کند که در بازار معاملات اتفاق بیفتد و به صورت فیزیکی در بازار خرید و فروش و مبادلات صورت گیرد. بدین سان باید منتظر ماند و دید در ادامه مسیر ۱۴۰۲ که احتمال افزایش قیمت انس طلای جهانی به علت افزایش تنش در اقتصاد جهانی بخصوص تقابل جدید چین و آمریکا وجود دارد، قیمت ارز در ایران به کدام سمت خواهد رفت و آیا سکه و طلا باز هم افزایشی خواهد شد یا درگیر رکود در معاملات خواهد بود؟


منبع:

1402/01/14
09:32:19
0.0 / 5
312
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد فراز و نشیب قیمت طلا در ۱۴۰۱
نظر شما در مورد فراز و نشیب قیمت طلا در ۱۴۰۱
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳