ویدیو

ویدیو به گزارش حراج کن، هشتم مهر ۱۳۸۸ آیین باستانی «نوروز» با عضویت هفت کشور و با عنوان یک پرونده‌ی مشترک در لیست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید. پرونده ای مشترک با درخواست و مدیریت ایران و همکاری کشورهای آذربایجان، هند، قرقیزستان، پاکستان، ترکیه و ازبکستان که آن سال بعنوان سومین اثر در لیست میراث ناملموس جهانی و اولین اثر ناملموس ایرانی در این لیست جهانی به ثبت رسید، اما به دنبال تقاضای پنج کشور دیگر برای الحاق به پرونده نوروز اسفند ۱۳۹۳، هتل لاله‌ی تهران میزبان نمایندگان کشورهای عضو پرونده «نوروز» و تقاضاکننده برای پیوستن به این پرونده بود، تا کشورهای عضو پرونده بر سر چگونگی تهیه‌ی پرونده‌ی جدیدبه تفاهم برسند.


خبرنگار: سمیه ایمانیان / تصویربردار: نوید مرسلی، رها صلاحی مقدم / تدوینگر: نوید مرسلی


سرانجام دفتر بزرگترین پرونده میراث ناملموس از نظر تعداد کشورهای عضو در آن، ۱۶ اسفند ۱۳۹۳ در طبقه ۱۳ هتل لاله بسته شد و بامداد روز چهارشنبه، ۱۰ آذرماه ۱۳۹۵، با نهایی شدن پیوستن این پنج کشور جدید به پرونده، بار دیگر پرونده «نوروز» در لیست میراث ناملموس جهانی یونسکو به ثبت رسید تا این آیین باستانی به صورت مشترک با کشورهای همسایه‌ی خود و در سطحی گسترده تر بعنوان یک آیین باستانی به ثبت جهانی برساند. اما در زمان بررسی دوباره‌ی «نوروز» برای ثبتی جهانی و مشترک، متولیان میراثی ایران رایزنی هایی برای ثبت جهانی «یلدا» هم انجام دادند و این پرونده هم هفت سال بعد به صورت مشترک با کشور افغانستان در لیست میراث ناملموس یونسکو به ثبت رسید.
این گفتگو که پیش تر توسط ایسنا با شبان میرشکرایی، پژوهشگر میراث فرهنگی انجام شده، از اقدامات ایران برای ثبت جهانی دو جشن ایرانی یعنی «نوروز» و «یلدا» می گوید.منبع:

1402/01/03
18:13:53
0.0 / 5
298
تگهای خبر: كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد ویدیو
نظر شما در مورد ویدیو
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳