رونمایی از پتروصاد پلاس بانک صادرات ایران

رونمایی از پتروصاد پلاس بانک صادرات ایران حراج کن: حراج کن: همزمان با چهارمین نمایشگاه و همایش تخصصی پشتیبانی از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، پالایش و پتروپالایش از طرح جامع پتروصاد پلاس بانک صادرات ایران در محل نمایشگاه های بین المللی کیش رونمایی گردید.به گزارش حراج کن به نقل از بانک صادرات ایران، طرح جامع «پتروصاد پلاس» بانک صادرات ایران با هدف ارائه خدمات کامل تامین مالی زنجیره تامین به شرکت های پتروشیمی و با تمرکز بر توانمندی بانک در ارائه تسهیلات انحصاری بوسیله شعب خارج از کشور و همین طور شرکت های ابزاری رونمایی و مورد استقبال فعالان صنعت پتروشیمی قرار گرفت.

تبیین «سوپرمارکت مالی» بانک صادرات ایران در همایش چهارم «پتروشیمی ها»

همزمان با چهارمین نمایشگاه و همایش تخصصی پشتیبانی از ساخت داخل در صنعت پتروشیمی، پالایش و پتروپالایش، نشست تخصصی «تبیین نقش بانک در تامین مالی صنعت پتروشیمی، پالایش و پتروپالایش» با استقبال مدیران و فعالان صنعت پتروشیمی، اعضای هیئت مدیره، معاونان مدیرعامل و مدیران شرکت های زیرمجموعه بانک صادرات ایران انجام شد و ظرفیت های جدید ارزی و اعتباری بانک و شرکت های ابزاری «صرافی سپهر»، «تأمین سرمایه سپهر صادرات»، «بیمه سرمد» و «کارگزاری بانک صادرات ایران» برای تامین مالی پروژه ها و مبادلات مالی صنعت پتروشیمی تشریح شد.

یاسر مرادی، رییس هیئت مدیره بانک صادرات ایران در این جلسه ضمن اشاره به جایگاه و قدمت بانک صادرات ایران در ارائه خدمات متنوع بانکی به مردم و اقتصاد کشور، اظهار داشت: بانک صادرات ایران با بیش از ۵۵ هزار نفر شاغل و بازنشسته و بیش از ۷۰ سال سابقه منشأ خدماتی بسیاری به عموم مردم بوده است.
وی ضمن اشاره به ادامه پشتیبانی از اقشار مختلف مردم در قالب مسئولیت های اجتماعی توسط بانک صادرات ایران اضافه کرد: برکت ارائه خدمات به مردم بطور قطع روی سودآوری بانک در سایر بخش ها نیز تأثیر ویژه دارد.

یاسر مرادی اظهار داشت: بانک صادرات ایران برای روزهای پایانی سال از ابتدا تا پایان اسفند ماه سال جاری تمامی بازنشستگان کشوری که از بانک صادرات ایران حقوق خودرا دریافت می کنند، اعتبار ۱۰ میلیون تومانی بدون سود و کارمزد برای خرید از فروشگاه های زنجیره ای معتبر دریافت خواهند کرد که بازپرداخت آن در ۱۰ قسط مساوی از حساب آنها کسر خواهد شد.

وی همین طور داشتن بیش از ۲۲ شعبه و بانک مستقل بانک صادرات ایران در خارج از کشور را پتانسیل مهمی برای ارائه خدمات متنوع مالی و ارزی به صنایع مختلف همچون صنعت پتروشیمی عنوان نمود و اضافه کرد: با وجود تحریم های ظالمانه شعب بانک صادرات ایران در منطقه خلیج فارس با قدرت به فعالیت خود ادامه می دهند و برای ارائه خدمات ارزی و تنزیل ال سی های و ارائه تسهیلات ارزی و ضمانت نامه ها با استفاده از شعب ارزی و همین طور صرافی سپهر به صنعت پتروشیمی آمادگی کامل دارند.

مرادی ارائه خدمات در شعب گسترده شعب در شهر و مناطق دورافتاده را مزیت بانک صادرات ایران عنوان نمود و اظهار داشت: شرکت های پتروشیمی برای دریافت خدمات از شعب گسترده بانک گرفتار مشکل نخواهند بود.

رئیس هیئت مدیره بانک صادرات ایران با اشاره به اینکه بازار پول بیش از این کشش ارائه تسهیلات ریالی را ندارد، به ارائه انواع خدمات پولی و مالی در قالب سوپر مارکت مالی اشاره نمود و اظهار داشت: شایسته است برای تامین مالی خصوصاً در پروژه های طولانی مدت که در تعریف بازار سرمایه می گنجد، به سمت محصولات ترکیبی در بازار پول و سرمایه حرکت نماییم. بانک صادرات ایران امروز با ارائه ایده سوپرمارکت مالی و استفاده از شرکت های ابزاری خود همچون صرافی سپهر، تامین سرمایه سپهر صادرات، کارگزاری، بیمه سرمد و سایر زیرمجموعه ها همچون شرکت لیزینگ به عنوان یکی از شرکت های معتبر لیزینگ کشور، در همه زمینه ها در کنار شرکت های پتروشیمی است. وجود شعب گوناگون بانک صادرات ایران در اقصی نقاط جهان، به روز بودن خدمات در این بانک را به همراه دارد بدین جهت با قدرت درحال سرمایه گذاری در زمینه بانکداری الکترونیک است.

وی با اشاره به اینکه ایده سوپرمارکت مالی از طرف بانک صادرات ایران برای تامین مالی زنجیره تولید مطرح شده، از برنامه این بانک برای به کارگیری ظرفیت شرکت های ابزاری این بانک در قالب طرح جامع پتروصاد پلاس برای تامین مالی شرکت های پتروشیمی آگاهی داد.

مرادی همین طور با تشریح محصول جدید چک امن دیجیتال بانک صادرات ایران با نام چکنو، اظهار داشت: برای نخستین بار در سیستم بانکی توسط بانک صادرات ایران تمامی اشخاص حقیقی و حقوقی می توانند بدون مراجعه به شعبه با تلفن همراه خود تا سقف ۵۰۰ میلیون تومان در هر طول شبانه روز، چک الکترونیکی صادر کنند.

رئیس هیئت مدیره بانک صادرات ایران تصریح کرد: سقف درنظر گرفته شده در این محصول برای شرکت های پتروشیمی افزایش خواهد یافت.

وی همین طور به معرفی و رونمایی محصول توثیق هوشمند سهام در بانک صادرات ایران تا آخر سال جاری اشاره نمود و اظهار داشت: با استفاده از این خدمت نوین بانک صادرات ایران، امکان توثیق هرگونه سهام یا دارایی و دریافت تسهیلات بدون مراجعه حضوری فراهم خواهد شد و این دو محصول با تسهیل جریان اعتباردهی، منجر به یک تحول عظیم در سیستم بانکی و اعتباری کشور است.

امیر یوسفیان، عضو هیئت مدیره بانک صادرات ایران نیز در این جلسه ضمن اشاره به حمایت سیستم بانکی از مجموعه شرکت های پتروشیمی در سطح کشور اظهار داشت: هر یک از بانکهای بزرگ و معتبر کشور به علت نوسان نرخ ارز، سالانه امکان تنها پرداخت دو میلیارد دلار تسهیلات جدید را دارند و نمی توانند سالانه بیش از هزار تریلیون ریال تسهیلات جدید پرداخت کنند.

وی اضافه کرد: این میزان تسهیلات از وام ازدواج گرفته تا تسهیلات به طرح های بزرگ پتروشیمی را شامل می شود و این رقم تنها برای انجام طرح های پتروشیمی کفایت می کند. بدین جهت با عنایت به شرایط موجود فقط نباید به تسهیلات ریالی اتکا کرد.

وی اظهار داشت: در شرایطی که اعتبارات اسنادی ارزی و خرید و فروش اعتباری ریالی با مشکل مواجه می باشد، باید از خطوط اعتباری داخلی بهره برد و بانک صادرات ایران با ارائه طرح طراوت تولید و طراوت توسعه، اعتبارات اسنادی ریالی را جایگزین تسهیلات ریالی کرده است.

یوسفیان با اشاره به اینکه سال قبل این بانک ۸۰۰ هزار میلیاردریال اعتبارات اسنادی ریالی صادر کرده است، اظهار داشت: توقع این است که عملیات اعتباری با مجموعه هایی که با بانکها کار می کنند، ادامه یابد و اعتبارات اسنادی صادر شده برای ادامه اثربخشی خود و کاهش نیاز به تسهیلات ریالی، به سرعت تنزیل نشود و امکان خرید مواد اولیه شرکتها با اعتبارات اسنادی ریالی و همین طور اوراق گام بصورت متواتر (back to back) توسط شرکتها ادامه یابد.

وی ضمن اشاره به این که بااینکه در وضعیت تورمی، نقد کردن ریال ممکنست به صرفه باشد، اما اهداف اصلی استفاده از اعتبارات اسنادی ریالی که همان زنجیره تامین بوده، تحقق نخواهد یافت.

یوسفیان تصریح کرد: سیستم بانکی در وضعیت فعلی راهی جز تامین مالی کردن چهار واحد تولیدی بایک واحد تسهیلات ریالی ندارد.

عضو هیئت مدیره بانک اظهار داشت: بانک صادرات ایران نخستین بانکی است که بابت اجرای پروژه به پیمانکاران اعتبارات اسنادی ریالی داده و برخی شرکت های پتروشیمی نیز از این توانایی بهره برده اند. بانک صادرات ایران با ارائه این مدل بدنبال آنست که اعتبارات اسنادی ریالی در زمینه پتروشیمی و سایر صنایع تا حداقل پنج بار در میان تولیدکنندگان، تامین کنندگان مواد اولیه، توزیع کنندگان، عمده فروشان و خرده فروشان دست به دست شود اما به سرعت تنزیل نشود چونکه حجم نقدینگی سیستم بانکی نیاز ریالی جدید همه بخش های صنعتی را پوشش نمی دهد.

وی با اشاره به اینکه زنجیره تامین در همه بخش های صنعتی و تولید درحال شناسایی شدن است، اضافه کرد: مجموعه پتروشیمی امروز برای ارزآوری کشور اهمیت محوری دارد و بانک صادرات ایران برای افزایش همکاری با این صنعت، برنامه های جدید دارد.

یوسفیان با تشریح محصولات مختلف اعتباری در قابل اعتبارات اسنادی ریالی همچون طرح طراوت تولید، طراوت توسعه، اعتبار در حساب جاری و تسهیلات پرداخت حقوق و مزایای پرسنل اظهار داشت: از محل اعتبارات اسنادی ریالی دو پروژه را در صنعت پتروشیمی بصورت فاینانس تامین مالی کرده ایم و بجای تسهیلات ریالی، اعتبارات اسنادی ارائه شده است.

وی اضافه کرد: تمرکز مالی شرکتها در بانک صادرات ایران می تواند سبب تقویت همکاری ها شود و سبب احیای اعتبار در کشور شود. باید بتوان با افزایش تعهدات با یک دلار سرمایه گذاری به میزان ۵ دلار عملیات اقتصادی انجام داد.

مهدی اقبالی راد، معاون بانکداری جامع بانک صادرات ایران نیز در این جلسه تشریح قابلیت ها و مزیت های طرح «پتروصاد پلاس» اظهار داشت: استفاده از پتانسیل فراوان شعب خارج از کشور بانک صادرات ایران محور اصلی این طرح است ضمن این که توجه به تامین مالی کوتاه مدت و بلندمدت بوسیله بازار سرمایه و افزایش حدود اختیارات مدیریت شعب و مناطق تهران از با اهمیت ترین مزیت های عملیاتی «پتروصاد پلاس» در نمایشگاه امسال است.

مهدی اقبالی راد اضافه کرد: در این طرح بجای استفاده از تسهیلات ریالی بر استفاده از اعتبار تاکید گردیده است و محصول نوین «چکنو» در این طرح بطور خاص دیده شده که امکان انحصاری را برای اشخاص حقیقی و حقوقی بوجود آورده است.

وی اضافه کرد: استفاده از ابزارهای بانکداری دیجیتال و طرح حمایتی از کارکنان شرکتها با نام «آتیه سپهر» از دیگر مزایای این طرح است.

معاون بانکداری جامع بانک صادرات ایران همین طور استفاده از بانکداری شرکتی در زیرمجموعه معاونت اعتباری بانک صادرات ایران را قابلیت جدیدی برای ارتقای توان ارائه خدمات گسترده در قالب «پتروصاد پلاس» تدارک دیده شده است.

وی استفاده از ابزارهای تامین مالی بازار سرمایه برای جبران کمبود نقدینگی ریالی در سیستم بانکی را عامل مهمی برای خدمت به پتروشیمی ها عنوان نمود که در قالب «پتروصاد پلاس» به شرکتها ارائه خواهد شد.

در این جلسه همین طور مدیران شرکت های صرافی سپهر، تامین سرمایه سپهر صادرات، کارگزاری بانک صادرات و شرکت بیمه سرمد به تشریح خدمات خود به شرکت های پتروشیمی پرداختند.


منبع:

1401/11/30
10:07:25
0.0 / 5
439
تگهای خبر: ابزار , ارز , اقتصاد , اهدا
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد رونمایی از پتروصاد پلاس بانک صادرات ایران
نظر شما در مورد رونمایی از پتروصاد پلاس بانک صادرات ایران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴