گزارش جامع بانك تجارت از اقدامات سال ۱۴۰۱؛

دوست روزهای سخت

دوست روزهای سخت حراج کن: حراج کن: بانک تجارت به مناسبت فرارسیدن دهه فجر پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در سال تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین گزارش اقدامات خودرا منتشر نمود.به گزارش حراج کن به نقل از روابط عمومی بانک تجارت، اقتصاد ایران در سالهای اخیر بواسطه ی شرایط ناشی از تحریم و خصوصاً تورم بالا گرفتار شرایطی خاص شده و تبعا متفاوت با روش های متداول مدیریت و راهبری می شود. در این میان نقش حمایتی خصوصاً در حوزه تامین مالی در اقتصاد ایران عمدتا بر عهده بانکها بوده و این امر نشان از وظیفه ی بسیار مهم صنعت بانکداری کشور در توسعه پایدار اقتصاد کشور دارد. بانک تجارت نیز در این حوزه با نگاهی بلندمدت و هدفمند، ضمن حرکت در راه منافع ذینفعان خود تلاش نموده همچون مشاوری امین و پشتیبانی قدرتمند در کنار مشتریان خود قرار گیرد.
بزرگترین شرکت های صنعتی و تجاری ایران بهره مند از خدمات بانک تجارت
بانک تجارت بواسطه ی ریشه های کهن بانکهای تشکیل دهنده ی این بانک همیشه جایی امن و مطمئن برای هلدینگ های بزرگ کشور شناخته شده و این امر با گذشت چند دهه بانک تجارت را تبدیل به بانک متخصص خدمت رسانی به شرکت های بزرگ اقتصادی کرده است.
در بانک تجارت هلدینگ های بزرگ که حجم تعاملات گسترده ای را با بانک دارند و نیاز به راهکارهای پیچیده تامین مالی و اعتباری ارزی و ریالی دارند در قالب بانکداری شرکتی مورد حمایت خود قرار می گیرند. بازارهای هدف بانکداری شرکتی بانک تجارت در قالب دپارتمان های تخصصی به چهار بخش صنایع، پتروشیمی، نفت و گاز و معادن و فلزات تقسیم شده و در زیرمجموعه آنها شرکت های دانش بنیان، انرژی، آموزش، بازار سرمایه، معادن و فلزات و غذا و دارو قرار دارند. بمنظور تسهیل کسب وکار مشتریان و پوشش تمامی نیازهای آنها محصولات مختلفی در بانک تجارت طراحی و ارائه شده که از آن جمله می توان به تامین مالی زنجیره ای، توسعه پلت فرم ها، محصولات «پی بار» و «همیار بار»، «صنعت یار»، خدمات بانکداری باز، شخصی سازی محصولات در بورس کالا و توسعه محصولات مالی غیربانکی همچون انعقاد قرارداد با شرکت های ارزش آفرین بانک در چهارچوب سوپرمارکت مالی بانک تجارت خدمت اشاره نمود. مجموع این خدمات بوسیله شعب این بانک همگی قابل ارائه به مشتریان شرکتی و تجاری بانک تجارت هستند.
بانک تجارت همین طور امسال در قالب سیاست های ابلاغی بانک مرکزی، تامین مالی زنجیره تامین (SCF) را عملیاتی کرد و به عنوان یکی از بانکهای پیش رو این خدمت نوین را به شرکت هایی همچون ایران خودرو و مجتمع فولاد مبارکه ارائه کرده است. در محصول تامین مالی زنجیره ای ابزارهایی همچون اوراق گام، دستور پرداخت، برات الکترونیک و ال سی قابل انتقال در دسترس مشتریان قرار گرفته است.
محصولاتی باارزش برای مشتریان حقیقی بانک تجارت
نسل امروز جامعه ایران، سوار بر آخرین تغییرات حوزه فناورانه گاهی پیش رو تر از سازمان های خدمت رسان بوده و این کار را برای رضایتمندی و وفادارسازی آنان دشوار کرده است. بانک تجارت در سالهای اخیر با درک روند موجود، با همکاری فینتک ها و شرکت های فعال در این حوزه همیشه در تلاش بوده تا خدمات بانکی خودرا برلبه فناوری نوین مالی به پیش برده و تازه ترین ها را ارائه نماید. بانک تجارت در حوزه مشتریان شخصی خدمات نوینی همچون بسته کارنو و تسهیلات کارنووام و کارت اعتباری پویا را ارائه کرده است. بسته ارزش پیشنهادی کارنو با مشخصه هایی همچون توسعه خدمات مبتنی بر نیاز جامعه حقوق بگیران شرکتها و سازمان ها، دریافت تسهیلات بدون نیاز به سپرده گذاری و ضامن و با نرخ های جذاب را در دسترس قرار داده است.
یکی دیگر از این خدمات، محصول اعتباری BNPL است که برای مشتری بصورت سیستماتیک فعال می شود. این محصول در حقیقت اعتبار خرید حداکثر ۳۰ روزه (۵ روز تنفس) در شبکه پذیرندگی طرف قرارداد با نرخ صفر درصد بوده و سقف فردی اعطا شده در این محصول متناسب با یک برابر متوسط حقوق هر یک از بخش های مشتریان هدف است.
آسان خرید بانک تجارت با هدف پاسخگویی به نیازهای مشتریان بوسیله افزایش قدرت خرید و طرح تسهیلاتی همچون «طرح پویا» در امتداد تکمیل سبد خدمات اعتباری بانک برای گروه مشتریان بانکداری اشخاص، «اتما» با اختصاص ۲، ۵۰۰ میلیاردریال اعتبار برای اعطای تسهیلات گروهی برای بیش از ۲۵ هزار نفر از فرهنگیان، «تسهیلات خرد» در بستر پلت فرم دیجی پی، طرح تسهیلاتی اسنوا، طرح تسهیلاتی مدیران خودرو و لیزینگ توسعه صنعت و تجارت توس در کنار ارائه محصولات و خدمات آنلاین بوسیله اپلیکیشن «باجت» بمنظور اعطای غیرحضوری تسهیلات قرض الحسنه ازدواج و تسهیلات BNPL از دیگرخدمات حمایتی بانک تجارت در بخش مشتریان شخصی است.
نگاهی به حمایت های تسهیلاتی بانک تجارت از بخش های اقتصادی کشور
بانک تجارت در انجام وظیفه ی حمایتی خود از بخش های مختلف اقتصادی در بازه زمانی دوازده ماهه منتهی به دی ماه ۱۴۰۱ اقدامات گسترده و حائز اهمیتی را به انجام رسانده است. رشد ۸۰ درصدی اعطای تسهیلات به بخش مسکن و ساختمان نسبت به زمان مشابه سال ۱۴۰۰ در امتداد اجرای سیاست های دولت جمهوری اسلامی در زمینه مسکن نقطه ی برجسته این اقدامات بوده است. بر طبق این آمار و با زمان مشابه فوق میزان تسهیلات بانک تجارت به بخش تجاری نیز ۳۸ درصد افزایش داشته است. اعطای این تسهیلات بانک تجارت همین طور به بخش های دیگری همچون تجاری، صادرات و کشاورزی و صنعت و معدن نیز همچون گذشته ادامه داشته است.
خدمات ارزی تخصص بانک تجارت است
بانک ها در اقتصاد ایران خصوصاً در سالهای اخیر در مرکز هدف تحریم و محدودیت های بین المللی قرار داشته اند و کار در چنین شرایطی خصوصاً زمانی که موضوع اصلی کمک به صادرات و واردات شرکت های فعال ایرانی باشد خیلی مشکل تر از گذشته شده است. اما در ایام دشوار است که عیار واقعی هر مجموعه را می توان شناخت.
بانک تجارت در حوزه ارائه خدمات ارزی و بانکداری بین الملل به مشتریان بخش های مختلف همیشه دارای شهرتی خاص در شبکه بانکی کشور بوده و در آخرین آمار بنا بر اعلام بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران نیز طی نه ماهه ۱۴۰۱ بانک تجارت رتبه اول انواع پرداخت های ارزی در شبکه بانکی کشور را داشته است.
با توجه به جدول عملکرد و مقایسه ای عملیات ارزی واحدهای اجرائی برمبنای سامانه مدیریت تعهدات ارزی کشور (سمتاک) عملکرد بانک تجارت در مجموع خدمات اعتبار اسنادی، برات اسنادی و حواله واردات کالا در آخر دی ماه سال ۱۴۰۱ در مقایسه با زمان مشابه سال قبل بیش از ۴۰ درصد رشد را نشان میدهد. اینطور شد که بانک تجارت رتبه نخست را در ارائه حواله ارزی، رتبه دوم را در صدور اعتبارات اسنادی و برات اسنادی و در مجموع رتبه نخست را در شبکه بانکی کشور در انواع پرداخت های ارزی در شبکه بانکی کشور را از آن خود کرد.
از منظری دیگر تا پایان دی ماه ۱۴۰۱ تسهیلات جاری بانک تجارت معادل ۱.۶۵۵ میلیون دلار بوده و با وجود تمام تنگناهای ناشی از تحریم نسبت به انتها سال کذشته ۱۰ درصد افزایش داشته است.
بهینه سازی پورتفوی مالی و مولد سازی دارایی ها
فروش املاک مازاد و بهینه سازی دارایی ها همچون تکالیف مهمی است که وزارت امور اقتصادی و دارایی بر عهده بانکها گذاشته و در این بین بانک تجارت نیز با درک این مهم، این مساله را بطور جد دنبال کرده است.
بانک تجارت با هدف هم افزایی و ایفای هرچه بهتر کارهای حمایتی خود از اقتصاد و صنعت کشور بهبود کیفی پورتفوی مالی و سرمایه گذاری را در برنامه قرار داده است. با اهمیت ترین کارهای بانک تجارت در زمینه سرمایه گذاری در دو بخش پشتیبانی از کارهای دانش بنیان و مولدسازی دارایی ها تقسیم می شود.
این بانک بوسیله یکی از شرکت های زیرمجموعه خود (تکنو تجارت) اقدامات قابل توجهی بمنظور پشتیبانی از استارت آپ ها و فین تک ها انجام داده است. همچون این اقدامات می توان به مشارکت در توسعه استارت آپ های بیدک، سیت تو، جاده، لامینگو، پی بار، به روزرسان، دیجی پی، آوای اطمینان و … اشاره نمود.
بانک تجارت همین طور در قالب رسالت های ذاتی خود، باتوجه به اهمیت تعیین تکلیف واحدهای صنعتی و تملیکی و بلاتکلیف و در امتداد ایجاد ارزش افزوده به عنوان نخستین و تنها بانک کشور گام به حوزه مولدسازی واحدهای صنعتی نهاد.
راه اندازی سریع کارخانه راک اصفهان با اختصاص ۳۴۰ میلیاردریال تسهیلات، اعطای ۷۵۰ میلیاردریال تسهیلات به شرکت فرآورده های غذایی و قند یاسوج برای تامین اعتبار قسمتی از کارهای این شرکت، راه اندازی مجدد کارخانه آرمان سنگ میبد با اختصاص ۱۵۰ میلیاردریال و راه اندازی سریع کارخانه گلبرگ سیمای خراسان با اختصاص ۱۰۰ میلیاردریال همچون ی این اقدامات خاص بانک تجارت به شمار می روند.
اجرای سیاست های بانکداری دیجیتال اینجا یک ضرورت است
بانک تجارت تحت سیاست های وزارت امور اقتصادی و دارایی در خصوص اجرای طرح بانکداری دیجیتال ساختار پیاده سازی نقشه راه بانکداری دیجیتال خودرا تحت نظارت کمیته تحول دیجیتال و با پیگیری و اجرای دفتر استقرار بانکداری دیجیتال طراحی و اجرا کرده است. جایگاه پروژه های تحول دیجیتال و بهبود تجربه مشتری و برنامه زمانبندی آن کاملاً مشخص است و مقرر است تا سال ۱۴۰۲ سامانه مدیریت پرداخت نهایی شود. در همین راستا اپلیکیشن «باجت» به عنوان دروازه پرداخت های موبایلی، احراز هویت و پرداخت تسهیلات امروز در دسترس بوده و مقرر است بوسیله بانکداری دیجیتال بهبود تجربه مشتریان، افزایش کارایی و سرعت عمل ارائه خدمت به مشتریان را دنبال کرده و یک بازمهندسی فرایندها را بوسیله توانمندسازی و ایجاد مهارت در میان کارکنان این بانک به اجرا درآید. محصولات و خدماتی همچون اکوتام، مدیریت پرداخت، صنعت یار، اپلیکیشن باجت، تکمیل و توسعه سامانه اعتبارسنجی (LOS)، بانکداری باز، راه اندازی مرکز نوآوری بانک تجارت، راه اندازی آکادمی دیجیتال بانک تجارت و تدوین نظام مدیریت و حاکمیت داده از دیگر اقدامات بانک تجارت در قالب بانکداری دیجیتال محسوب می شود.
تجارت، فراتر از یک بانک تجاری
علاوه بر این ها بانک تجارت در سال ۱۴۰۱ همچون سالهای قبل در کنار انجام حمایت های مالی و تسهیلاتی خود از بخش های مختلف اقتصادی در قالب ایفای مسئولیت های اجتماعی، اقدامات عام المنفعه ی بسیاری را به انجام رسانده است. بانک تجارت از بین طرح های معرفی شده از محل بند الف تبصره ۱۸ (از محل تفاهنامه بانک و معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری) تا یازدهم بهمن ماه ۱۴۰۱ به ۲۶۳ طرح معرفی شده جمعاً به مبلغ بیش از یازده هزار میلیاردریال تسهیلات اعطا کرده است. همین طور بانک تجارت به تعداد ۱۸۷ طرح اقتصادی معرفی شده در سفرهای ریاست جمهوری به استانهای مختلف کشور جمعاً بیش از ۷، ۱۸۷ میلیاردریال تسهیلات پرداخت کرد.
حمایت از جوانان بوسیله پرداخت وام ازدواج و فرزندآوری یکی دیگر از اقداماتی است که بانک تجارت بصورت ویژه در سال ۱۴۰۱ به انجام رسانده است. برمبنای آخرین آمار این بانک تا پایان دی ماه سال جاری با اعطای ۱۱۶ هزار و ۴۵۹ فقره تسهیلات ازدواج جمعاً به مبلغ بیش از ۱۶۳ هزار میلیاردریال و ۸۱ هزار و ۷۴۰ فقره تسهیلات فرزندآوری جمعاً به مبلغ بیش از ۳۳ هزار میلیاردریال در این امر فعالیت داشته است. علاوه بر این اعطای ۲۳ هزار و ۹۶۵ فقره تسهیلات به معرفی شدگان کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کشور جمعاً بیش از هزار میلیاردریال از دیگر اقدامات حمایتی بانک تجارت در امتداد ایفای مسئولیت های اجتماعی بوده است.
عملکرد بانک تجارت در زمینه تسهیلات در ۱۰ ماه سال ۱۴۰۱ روندی صعودی داشته به نحوی که تسهیلات پرداختی این بانک به نخبگان بیش از ۲۹۱ میلیاردریال، طرح جهش مسکن به تعداد ۱۳۳۲ فقره و جمعاً مبلغ دو هزار و ۵۹۱ میلیاردریال، بند الف تبصره ۱۸ در قالب ۳۰۵ فقره و جمعاً بیش از ۱۱ هزار میلیاردریال و تامین نیازهای ضروری ۹۴۳۹ فقره جمعاً به مبلغ بیش از ۱، ۳۰۰ میلیاردریال و سامانه های سامد و طرح های اقتصادی ریاست جمهوری جمعاً ۵۶۷۶۸ فقره و بیش از ۵۶ هزار میلیاردریال اعطا شده است.
این بانک علاوه بر این به ۱۲۷۸ طرح اقتصادی دانش بنیان در سراسر کشور جمعاً بیش از ۱۳۳ هزار میلیارد تسهیلات تا پایان دی ماه سال جاری پرداخت کرده است.
همکاری در اجرای طرح های پیران پلیمر در استان البرز با مشارکت ۵۰۰ میلیاردریال و سوخت سبز کرمانشاه با سهم الشرکه ۲، ۵۴۶ میلیاردریال و مهام شرق در استان کردستان (سنندج) با سهم الشرکه ۱، ۰۰۰ میلیاردریال دیگر فعایت های بانک تجارت با هدف پشتیبانی از عموم هموطنان بوده است.


منبع:

1401/11/21
12:10:09
0.0 / 5
231
تگهای خبر: آنلاین , ابزار , ارز , اقتصاد
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد دوست روزهای سخت
نظر شما در مورد دوست روزهای سخت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳