لرزه در آذربایجان و دستور مقامات

لرزه در آذربایجان و دستور مقامات حراج کن: از زلزله 5.9 ریشتری خوی و دستور مقامات دستگاه های امدادی و درمانی برای رسیدگی به زلزله زدگان تا اولین تغییرات رادان در فراجا و تغییر پنج تن از فرماندهان و روسای پلیس و همین طور هشدار هواشناسی استان تهران نسبت به یخبندان و لغزندگی مسیرها درپی بارش برف سنگین، با اهمیت ترین اخباری بودند که مورد توجه مخاطبان اداره اجتماعی قرار گرفتند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، دو ساعت قبل از فرا رسیدن بامدادان امروز خوی لرزید. زلزله ای به بزرگی ۵.۹ ریشتر حوالی خوی در استان آذربایجان غربی که در بیشتر شهرهای شمال غرب ایران احساس شد.
طبق آخرین آمارهای ارائه شده از طرف نهادهای رسمی، تا حالا این زلزله ۳ کشته و ۴۴۷ مصدوم بر جای گذاشته است.
در همین راستا نامدار، معاون بهداشت درمان و توانبخشی جمعیت هلال احمر گفته است: برمبنای اطلاعات اولیه تیم های ارزیاب هلال احمر تیم های عملیاتی واحدهای BHC & RDH استانهای آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، زنجان، کردستان و اردبیل به حالت آماده باش کامل درآمدند و آماده اعزام به مناطق زلزله زده هستند.
همین طور در پی وقوع زلزله ۵.۹ ریشتری در شهرستان خوی، رییس جمعیت هلال احمر در تماس تلفنی به مدیرعامل هلال احمر آذربایجان غربی فرمان داد که باتوجه به برودت هوا در منطقه حادثه دیده، از همه امکانات برای ارزیابی منطقه و امدادرسانی سریع به زلزله زدگان استفاده نماید و معاون اول رییس جمهوری در تماسهای تلفنی جداگانه با استاندار آذربایجان غربی و رییس جمعیت هلال احمر، آخرین وضعیت زلزله خوی را پیگیری کرد.
در اولین لحظات بامدادان امروز اما صدای انفجار در یکی از مراکز نظامی شهر اصفهان شنیده شد که بگفته محمدرضا جان نثاری، معاون سیاسی امنیتی استانداری اصفهان این حمله پهپادی که تلفات جانی نداشت، در یکی از مراکز مهمات سازی وابسته به وزارت دفاع در اصفهان روی داد به طوریکه چند ریزپرنده به یکی از مجتمع های کارگاهی وزارت دفاع در حاشیه شهر اصفهان حمله کردند، اما با پدافند قدرتمندی که در آن منطقه وجود دارد، یکی از آن ریزپرنده ها سرنگون شد و دو ریزپرنده دیگر نیز به تله پدافندی گرفتار و مجبور شدند خودشان را منفجر کنند.

لزوم بروزرسانی سیاهه انتشار آلاینده های هوا/ دیزلی ها، عامل اصلی آلودگی هوای پایتخت مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با اشاره به نقش به سزای آلایندگی خودرو های دیزلی و کیفیت سوخت بر آلودگی هوا اظهار داشت: اگر موتورسیکلت برقی به چرخه حمل و نقل اضافه شود، حدود ۲۷۰ کیلوگرم از آلاینده های گازی و ذرات معلق در سال کاهش پیدا خواهدنمود.
محمدمهدی میرزایی قمی در گفت و گو با ایسنا درباره ی برقی شدن موتورسیکلت های کار برمبنای پروژه های هدف گذاری شده بیست و دومین شنبه امید و افتخار با موضوع حمل و نقل پاک اظهارکرد: پروژه برقی سازی موتورسیکلت ها تاثیر قابل توجهی بر کاهش آلودگی هوا دارد. برمبنای محاسبات انجام شده، اگر موتورسیکلت برقی به چرخه حمل و نقل اضافه شود، حدود ۲۷۰ کیلوگرم از آلاینده های گازی و ذرات معلق بصورت سالیانه کاهش پیدا خواهدنمود.
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
رونمایی از سامانه «برپا» و کمک به دانش آموزانی که دسترسی به آموزش ندارند معاون وزیر آموزش وپرورش با اشاره به این که تعداد معلم ها و گروههای جهادی باانگیزه کم نیست اظهار داشت: در قالب «سامانه برپا» که امروز رونمایی می شود می خواهیم ظرفیت ها و نیازها را به یکدیگر متصل و این ظرفیت های جهادی را توسعه دهیم. تعداد زیادی از معلمان در این پروسه مشارکت می کنند تا به دانش آموزانی که به هر علت گرفتار مشکل در تحصیل هستند و دسترسی به آموزش ندارند کمک کنند.
وی افزوده است: اقداماتی دراین زمینه انجام شد، به عنوان مثال دانش آموزانی که به دلیلهای نداشتن لوازم التحریر از تحصیل باز می ماندند تحت پوشش قرار گرفتند. همین طور لیست مدارس با پیشرفت فیزیکی بالاتر از ۷۰ درصد احصاء شده است و در پی تکمیل این فضاها هستیم و قرار شد به ما دراین زمینه کمک کنند.
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
خطر «آبکی شدن» خدمات سلامت معاون فنی و نظارت سازمان نظام پزشکی کشور گفته است: دولت ها در این مواقع موظفند که به عنوان پایه ای ترین حق یک فرد که سلامت و حفظ جان است، به کمک مردم بیایند و بخش خالی و اثرات تورم و جبران قیمت بالارفته را در بیمه ها اعمال کنند تا هم خرج و پرداخت از جیب مردم افزایش نیابد و هم با پایین نگه داشتن دستوری تعرفه، این وزن بر شانه نحیف جامعه پزشکی تحمیل نشود. امروز اعلام می کنند که تورم ۴۶.۳ درصد است. وقتی تورم متوسط ۴۶.۳ درصد است، در زمینه پزشکی که بیشتر دستگاهها و لوازمش از خارج از کشور خریداری می شود و وابسته به ارز است، اساسا تورم ۲۰ تا ۳۰ درصد بیش از این ۴۶ درصد است. بدین سبب واضح است که برای حفظ کیفیت خدمات سلامت و به جهت اینکه کیفیت خدمات تنزل پیدا نکرده و این خدمات به قولی آبکی نشود، دولت باید بیمه ها را تقویت کند و افزایش واقعی در تعرفه های پزشکی رخ دهد.
دکتر علی سالاریان افزوده است: این که بخواهیم بصورت دستوری و باتوجه به میزان پول مقرری که داریم، نرخ خدمات پزشکی را قیمت گذاری نماییم، موجب کاهش کیفیت خدمات پزشکی می شود. در عین حال این روش به سلامت مردم لطمه زده و سبب شده که کیفیت خدمات سلامت در سالهای اخیر اُفت پیدا کند و در عین حال خیلی از پزشکان خوب ما مهاجرت کردند، بسیاری به سمت رشته های زیبایی یا جراحی هایی که خیلی حیاتی نیست، رفته اند. از طرفی پزشک مجبور است به جهت اینکه مطبش بگردد و زیر بار هزینه های آنچنانی نرود، این اقدامات را انجام دهد.
به کارگیری کودکان در شهرداری ممنوع است رییس کمیته منابع انسانی شورای شهر تهران از شهرداری خواست که با پیمانکارانی که از کودکان و نوجوانان استفاده می نمایند، برخورد شود.
ناصر امانی بامداد امروز در تذکر قبل از دستور خود در جلسه شورای شهر تهران با اعلان اینکه برمبنای قانون کار، به کارگیری کودکان زیر ۱۵ سال ممنوع می باشد، اظهار داشت: همین طور قانون کار به کارگیری نوجوانان ۱۵ تا ۱۸ سال را منوط به انجام دو شرط انجام معاینات پزشکی در بدو استخدام و عدم پرداختن به کار سخت کرده است.
جزییات بیشتر را اینجا بخوانید.
هشدار؛ مشکلات درمان معتادان با مصرف ترکیبی «هروئین»، «شیشه» و «متادون» معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور با اعلان اینکه در چندین سال گذشته، برمبنای آمار خط ملی اعتیاد و مراجعین به مراکز بهزیستی، میزان مصرف مواد صنعتی روبه افزایش بوده، علت این مساله را تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در نوجوانان به سمت مواد محرک دانست.
وی با اشاره به وجود تعدادی از گزارشات درباره ی معتادانی که علاوه بر مصرف مواد مخدر بصورت ترکیبی، متادون هم بطور سرخود مصرف می کنند، اظهار داشت: با وجود این که قرار بوده متادون در یک چارچوب برای روش های درمانی مورد استفاده قرار گیرد اما این روند بصورت صحیح و علمی اجرا نشده و می تواند در آینده خیلی زود، مشکلاتی سر راه روند درمان بوجود آورد.

بگفته معاون پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهزیستی کشور، «هروئین»، «شیشه» و «حشیش» به عنوان بالاترین نوع مواد مصرفی کسانی بوده است که به مراکز درمانی مراجعه نموده اند البته باید به این نکته دقت شود که یکسری افراد دارای اعتیاد مثل معتادان کم سن وسال و معتادانی که مواد خودرا در خانه مصرف می کنند و هنوز به آن درجه از شدت اعتیاد نرسیده اند که والدین یا اعضای خانواده آنها متوجه اعتیادشان شوند، به سبب این که هیچ وقت در سیستم درمانی قرار نمی گیرند، در آمار نوع مصرف و... ثبت نشده اند.

خزعلی: تساوی غربی، ظلم به زن است/ ابتکار: گشت ارشاد مخرب است «انسیه خزعلی » معاون امور زنان و خانواده رییس جمهوری در دولت سیزدهم و «معصومه ابتکار » معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری در دولت دوازدهم با حضور در برنامه تلویزیونی شیوه به مناظره درباب سیاستگذاری حوزه زنان پرداختند.
مشروح این مناظره را می توانید اینجا بخوانید.

تعدادی از اخبار پربازدید امروز سرویس اجتماعی ایسنا:
چند نفر تحت تاثیر زلزله خوی قرار گرفتند؟
بارش برف و باران در نقاط مختلف کشور
اولین تغییرات رادان در فراجا
خزعلی: تساوی غربی، ظلم به زن است/ ابتکار: گشت ارشاد مخرب است
منبع:

1401/11/10
09:28:51
0.0 / 5
292
تگهای خبر: ارز , پرداخت , تورم , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد لرزه در آذربایجان و دستور مقامات
نظر شما در مورد لرزه در آذربایجان و دستور مقامات
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵