گزارش حراج كن؛

درد گرانی مسکن بر جان مردم

درد گرانی مسکن بر جان مردم به گزارش حراج کن، طی ماه های گذشته با نوسان بزرگی در بازار مسکن مواجه بودیم که رشد بی رویه نرخ دلار باعث شد تا بازارمسکن در رکود قرار گیرد و خریداران و فروشندگان را در بلاتکلیفی قرار دهد.خبرگزاری مهر، گروه استان ها- اسرا درویشی؛ مسکن، نه تنها از مهم ترین و اساسی ترین نیازها برای تأمین امنیت اجتماعی و روانی شهروندان، ثبات اقتصادی و بهتر زیستن خانواده تلقی می شود بلکه حتی در روند زندگی، مؤثر است چنانکه دوری یا نزدیکی آن به محل کار و هزینه رفت و آمد عواملی تأثیرگذار بر سطح زندگی شهروندان و هزینه های ثابت معیشت است.
گرانی مسکن در شرایط اقتصاد آلوده به تورم شدید که حتی نرخ مصالح ساختمانی را گرفتار تلاطم ناخوشاینده کرده، بر نرخ اجاره خانه آنچنان تأثیری داشته که ظرف سالهای اخیر آنرا مایه نگرانی شهروندان کرده است.
بازار مسکن، از مدت ها قبل گرفتار رکود تورمی شده بود. تورمی سنگین همراه با رکود که تقریبا ثابت و بدون تغییر مانده بود؛ اما گویا شرایط فعلی، دشوارتر از قبل و تورم، لجام گسیخته تر از همیشه شده است.
مشکل نوسان رو به افزایش نرخ مسکن و متعاقب آن سیر صعودی اجاره بهای منزل در کلانشهری چون تبریز به دغدغه ای بزرگ و مهم برای اقشار صدمه پذیر و جوانانی مبدل شده که در زندگی مشترک به دنبال سرپناهی امن و آرام هستند.
در گذشته زوج های جوان در ابتدای زندگی در خانه والدین خود سکونت می کردند و سپس خانه ای را تهیه و به خانه خودشان می رفتند اما حالا خانه پدری آنچنان کوچک است که خانواده به سختی جا می شوند از طرفی قیمت خانه ها بالا رفته است.
بررسی آمارها نشان میدهد از شروع به کار دولت سیزدهم تا پایان آذرماه سال جاری قیمت مسکن تنها در دو ماه آن هم به مقدار بسیار اندک کاهشی بوده است به نحوی که با عنایت به تورم این میزان کاهش اثر بااهمیتی در افزایش قدرت خرید مسکن خانوارها نداشته است و با رشد ۵۵ درصدی قیمت مسکن در دولت سیزدهم مواجه بودیم.
دولت سیزدهم برای افزایش تولید مسکن، طرح نهضت ملی مسکن را با هدف خانه دار شدن اقشار کم درآمد کلید زد. در چارچوب این طرح، دولت وعده داد که تا پایان کار دوره ۴ ساله اش در ۱۴۰۴، ۴ میلیون واحد مسکونی تحویل متقاضیان بدهد؛ متقاضیان این طرح بایستی در اولین مرحله ۴۰ میلیون تومان واریز نمایند و سایر آورده شخصی بر مبنای هزینه های ساخت باشد و ۴۰۰ میلیون تومان هم با همراهی بانک به صورت تسهیلات اعطا می شود.
در تبریز، دو شهر جدید سهند و شهریار بعنوان محل راه اندازی واحدهای مسکونی جدید طرح نهضت ملی مسکن اعلام گردید و هر یک از این شهرها متقاضیانی در ارتباط با خویش را داشتند که حال آنچه که بنظر می رسد شهر جدید شهریار فعلا مساعد راه اندازی واحدهای این طرح نیست.
به سراغ شهروندان رفته و حال و روز بازار مسکن را از آنها جویا می شویم؛

قدرت خرید مسکن کم شده است
یک شهروند تبریزی در مورد وضع بازار مسکن در تبریز به خبرنگار مهر می گوید: هم اکنون وضع بازار مسکن اصلاً خوب نیست و توانایی خرید افراد کم شده است.
شمسی نیا ادامه می دهد: سنی از ما گذشته است و خدا را شکر در گذشته یک خانه کوچکی برای خود تهیه کردیم اما خدا به داد زوج های جوان برسد؛ خانواده ها هم توانایی کمک کردن به آنها را ندارند چونکه در هزینه های اولیه زندگی مانده اند.
توانایی رهن خانه را نداریم چه برسد به خرید!
یک جوان تبریزی هم به خبرنگار مهر می گوید: ۳۴ سال دارم اما همچنان ازدواج نکرده ام، کارمند هستم اما با این وضعیت حتی نمی توان یک خانه رهن کرد چه برسد که خانه ای را خریداری کرد.
اکبری با اشاره به شرایط سخت اقتصادی کشور، خاطرنشان می کند: وام های ازدواج صرفا کفاف تهیه تجهیزات اولیه زندگی را تأمین می کند اما بقیه آن چه طور؟ آیا دولت نمی خواهد فکری به حال جوانان بکند؟
او همینطور یادآور می شود: هیچ کس به فکر جوانان نیست، همه فقط شعار می دهند، زندگی ما جوانان نابود شده است.
بازار مسکن راکد شده است
رضایی یکی از مشاورین املاک تبریز است که سابقه ۲۲ ساله در این حوزه را دارد؛ او به خبرنگار مهر می گوید: قبلاً بازار رهن و اجاره و خرید و فروش مسکن خوب بود، ما هم سود خوبی می کردیم اما حالا بازار راکد شده است.
او ادامه می دهد: بازار خرید و فروش که کلاً از بین رفته است، افرادی هم که برای رهن و اجاره رجوع می کنند، با شنیدن هزینه ها تعجب کرده و مجبور می شوند به پایین شهر رجوع کنند.
رضایی ضمن گلایه مندی از مسئولین متذکر می شود: با این وضعیت نه ما سود می نماییم نه افرادی که به دنبال رهن و اجاره هستند می توانند خانه ای را بیایند؛ ای کاش مسئولین فکری به حال بازار مسکن بکنند.
با حقوق کارمندی نمی توان خانه دار شد
یک زوج جوان تبریزی که برای خرید خانه به املاک مراجعه نموده اند، هم به خبرنگار مهر می گویند: برای خرید خانه تابحال به چندین املاکی مراجعه نموده ایم اما نتیجه ای نگرفته ایم، جهاز و هزینه های عروسی را حذف کردیم تا خانه بخریم، اما با این وضعیت امکانپذیر نیست.
آنها ادامه می دهند: قیمت واحد پنجاه متری در معمولی ترین نقطه شهر بالای یک میلیارد تومان است، با حقوق کارمندی چگونه آنرا تأمین کنیم؟

اجرای صحیح سیاست های دولتی، راه نجات بازار مسکن
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز در مورد وضع بازار مسکن به خبرنگار مهر می گوید: در بازار مسکن چند عامل تولید تأثیرگذار است، از بحث زمین، مصالح ساختمانی، نیروی انسانی گرفته تا سرمایه که همه از عوامل تولید مسکن هستند و در کنار آن، نقش دولت و سیاست های دولتی هم بی تأثیر نیست.
فریدون بابایی اقدم ادامه می دهد: عرضه و تقاضای مسکن مهم می باشد، در تقاضای مسکن هم دو مبحث تقاضای بالقوه برای شهروندان بدون خانه مطرح است که شاخص تعیین کننده ای در سیاست های دولتی مسکن می باشد.
او خاطرنشان می کند: تقاضای مؤثر مسکن هم به متقاضیانی اشاره دارد که فاقد مسکن هستند اما توانایی خرید آنرا دارند که مبحث آنها با مورد اول فرق می کند و اساسا در سیاست های دولتی این مورد به صورت ویژه باید در نظر گرفته شود که در نظر نگرفتن آن سبب عدم تحقق برنامه های دولتی می شود.
او اضافه می کند: بازار پر تلاطم و پر نوسان تاثیر بسیاری بر عوامل تولید مسکن دارند چونکه بازار مسکن در رکود کامل بود و ناگهان با افزایش قیمت مواجه گردید و نوسانات، مشکلات کلان جامعه و تحریم سبب عدم ثبات در قیمت مسکن، مصالح ساختمانی، نیروی انسانی و زمین شد که نوسانات تعهدات سازنده را بهم می ریزد و سیب افزایش پرونده های حقوقی و شکایت هایی میان خریداران و سازندگان شده و اثرات آن در شهر هم دیده می شود.
بابایی اقدم همینطور یادآور می شود: هزینه های ساخت مسکن ماه به ماه فرق می کند که بخشی از آنها تحت نوسانات ارزی هم هستند و بنابه اهمیتی که در مسکن دارد به این مورد دامن می زنند که شاید بیشتر از ۳۰۰ شغل در ساخت یک مسکن ایجاد می شود؛ ازاین رو فشار مضاعف بر روی مردم وارد می شود.
او تاکید می کند: مسکن حداقلی که ۶۰ متر مربع باشد با تغییرات بازار امروز حداقل ۱۰ میلیون تومان هزینه ساخت مسکن در یک ساختمان سه طبقه است که هرچه طبقات کم و بیش شده، هزینه تغییر می کند؛ ۶۰۰ میلیون تومان هزینه راه اندازی واحد و ۲۰ تا ۵۰ درصد آن هم هزینه زمین است که در نتیجه قیمت آن به یک میلیارد تومان می رسد که البته در نقطه معمولی شهر است نه بالاشهر؛ یک کارگر عادی چندین سال طول می کشد تا خانه دار شود البته آن هم به شرط تثبیت قیمتها.
او متذکر می شود: متأسفانه نقش بسیار نظام بانکی هم دور نیست، در هر مقطع نظام بانکی تسهیلات را عرضه می دهد اما حالا کلیه ی وام های نظام بانکی بسته شده اند و اگر تسهیلاتی عرضه نشود، امید به خانه دار شدن افراد عملاً با این شرایط موجود جزو محالات است.
رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تبریز اضافه می کند: اگر سیاست های دولتی نظیر مسکن مهر و جهش تولید مسکن درست اجرا شده و کمک کننده باشد، میتوان اقداماتی را انجام داد تا وضعیت بهبود یابد.

بازار مسکن راکد است
رئیس هیأت مدیره انجمن صنفی انبوه سازان مسکن و ساختمان آذربایجان شرقی هم در این خصوص به خبرنگار مهر می گوید: در واحدهای کم طبقه و قیمت پایین خرید و فروش مناسب تر است اما در بقیه خرید و فروش راکد است چونکه وضع بازار مسکن در نوسان است که حتی یک ماه هم نشده است که شاهد رشد نرخ ارز و طلا بودیم و یک تعداد هم خرید و فروش نمی کند چونکه تثبیتی وجود ندارد.
جمشید برزگر خاطرنشان می کند: حالا با قیمت های غیر متعارف خرید و فروش می شود که با این شرایط کسی ملکی را خریداری نمی کند و به سمت تورم، افزایش قیمتها و رکود خرید و فروش می رویم.
او ادامه می دهد: حالا مردم قدرت خرید ندارند و وضعیت معیشتی و اقتصادی آنها خوب نیست؛ ازاین رو خریداری نیست، بازار ثبات ندارد؛ فروشنده، سازنده و خریدار ضرر می کنند و التهاب بازار مشکل ساز است.
او اضافه می کند: امیدواریم ثبات نسبی در بازار برقرار شود حالا چندین پروژه داریم که حتی توان راه انداختن آنرا هم نداریم و برای بعد عید نوروز نگه داشته ایم چونکه با این تورم، فروش و خرید صرفه اقتصادی ندارد.
برزگر تاکید می کند: قیمت خانه ای در پایین ترین نقطه شهر متری ۱۵ میلیون تومان است که با این حساب با حقوق کارگری سالهای سال طول می کشد تا خانه دار شد.
او همینطور یادآور می شود: یک سری افراد در هر بازاری به دنبال سوء استفاده هستند و دلالی می کنند که از اثرات این افراد هم نمی توان در بازار مسکن چشم پوشی کرد.
او خاطرنشان می کند: دولت باید از یک سری اقدامات پرهیز و یک سری مشوق هایی برای خانوارهای کم درآمد و اقشار یک تا چهار و چهار تا شش در نظر بگیرد تا همه صاحبخانه شوند؛ ما تمامی راهکار ها را عرضه کرده ایم و امیدواریم توجه نمایند.

آخرین وضعیت طرح های نهضت ملی مسکن تبریز
سرپرست شرکت عمران شهر جدید سهند هم در نشست خبری در مورد شهر جدید شهریار، اظهار داشت: در زمان پیشنهاد شهر جدید شهریار در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن به این گونه نگاه می شد که این شهر چون سایر شهرهای جدید دارای یکسری زیرساخت ها و بسترهایی بوده و میتوان از این زیرساخت ها برای توسعه شهر در چارچوب این طرح اقدام نمود.
فرهاد سعیدی اضافه کرد: وقتی طرح نهضت ملی مسکن به مرحله اجرایی رسید، مشکلاتی را در مورد پروژه راه اندازی واحد در شهر شهریار مشاهده کردیم. همچون این که شهر شهریار همچنان احتیاج به اجرای برخی زیرساخت های اولیه داشته و البته این شهر جدید یک شهر جدید خصوصی است.
وی افزود: بعد از تعاملات و صحبت هایی که با متولیان این شهر خصوصی و متولیان اجرایی انجام گرفت، مقرر شد تا زمان تکمیل آماده سازی ها و مهیا ساختن شرایط محیطی، قسمتی از شهر را برای طرح نهضت مسکن در اختیار شرکت عمران قرار دهند. این منطقه ای که معرفی شده بود، در بخش انتهایی شهر و نزدیک به روستا بود و موقعیت کالبدی و زیرساخت های چندان خوبی نداشت بنابراین بعد از بررسی های بیشتر منطقه دیگری را شناسایی کردیم.
سعیدی اظهار داشت: با عنایت به اینکه شناسایی یک منطقه مناسب برای راه اندازی واحدهای مسکونی طرح در شهر جدید شهریار و سپس تکمیل آماده سازی ها و مقدمات لازم طول می کشد، نخواستیم که مردم از این مورد رنج ببرند؛ ازاین رو در چارچوب پیامکی به متقاضیان واحد در این شهریار سفارش کردیم که می توانند در شهر جدید سهند در مدت زمان کوتاه تری واحد تحویل بگیرند.
وی افزود: تحویل واحدهای مسکونی افرادی که برای شهر شهریار تقاضا کرده اند، منتفی نیست اما نمی توانیم زمان مشخصی را برای این امر اعلام نماییم.
وی با اشاره به اینکه در چارچوب طرح نهضت ملی مسکن ساخت ۶۰۰۰ واحد مسکونی در شهر سهند شروع شده است، اظهار نمود: مدت زمان تکمیل این واحدها دو ساله بوده و بعضی از واحدها که زمان شروع آنها به اوایل سالجاری و یا سال قبل بازمی گردد، زودتر تحویل داده می شوند.
بر اساس گفته ی سعیدی، میزان پیشرفت فیزیکی واحدهای مسکونی این طرح در شهر سهند به میزان پرداختی های مردم بستگی داشته و متقاضیان هرچقدر که زودتر سهم خویش را پرداخت کنند، واحدهای خویش را زودتر از موعد تحویل می گیرند.
واقعیت آن است که هم اکنون به سبب رشد روزانه قیمتها و شیب صعودی تورم، سازندگان مسکن نمی دانند برای ساخت هر واحد مسکونی باید چه میزان هزینه کنند که همین بلاتکلیفی سبب شده خیلی از سازندگان دست از کار بکشند؛ همینطور خریداران و افراد متقاضی که رهن و اجاره هم توانایی تأمین مسکن را ندارند؛ اما سوال این جاست روند افزایش قیمت همچنان تداوم دارد؟ قیمت مسکن مقرر است تا کجا بالا می رود؟
1401/11/06
13:23:52
0.0 / 5
191
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد درد گرانی مسکن بر جان مردم
نظر شما در مورد درد گرانی مسکن بر جان مردم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲