سیاهكلی در گفتگو با مهر:

تغییر نحوه عرضه خودرو چاره تقاضای میلیونی نیست

تغییر نحوه عرضه خودرو چاره تقاضای میلیونی نیست به گزارش حراج کن، عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عرضه خودرو در بورس و قرعه کشی صرفاً نحوه توزیع را تغییر می دهند و اثر دیگری نخواهند داشت.لطف الله سیاهکلی عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامب گفتگو با خبرنگار مهر، در رابطه با آمار بالای متقاضیان ثبت نام خودرو های داخلی اظهار داشت: بیشتر از ۱۰ میلیون نفر برای ۲۰ هزار دستگاه خودرو ثبت نام کرده اند و این همان موضوعی است که ما منتقدان و کارشناسان بازار خودرو به آن انتقاد داریم مبحث اینست که تقاضای بالایی وجود دارد.
وی اضافه کرد: حتی اگر فرض نماییم تمام ثبت نام کنندگان متقاضی واقعی خودرو نباشند، دست کم حدود سه میلیون از این رقم تقاضای واقعی و نیاز بازار است. عرضه ۲۰ هزار خودرو برای بازاری که سه میلیون متقاضی دارد، نشان دهنده ضعف شدید در مدیریت است.
سیاهکلی با اشاره به اینکه بازاری پرنیاز و کم عَرضه داریم، تاکید کرد: وضعیت فعلی با فرمول هایی همچون عرضه در بورس و قرعه کشی اصلاح نخواهد شد؛ این اقدامات صرفا به آزاد کردن قیمتها منجر می شود.
عضو کمیسیون صنایع مجلس در رابطه با نتایج عرضه خودرو در بورس اظهار نمود: عرضه در بورس به معنای مزایده و مزایده به معنای گران فروشی است و همانطور که می بینید بعد از عرضه خودرو در بورس، شاهد افزایش قیمتها بوده ایم.
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: عرضه در بورس و قرعه کشی صرفا در نحوه توزیع تفاوت بوجود می آورد و تغییر در نحوه توزیع حلال مشکلات و پاسخگوی مسائل نخواهد بود. چنین نگاهی نیاز بازار و مردم را برطرف نخواهد کرد.
وی با تاکید بر این که پاسخ به نیاز بازار خودرو و چاره مشکلات آن، تولید و واردات است، خاطرنشان کرد: کسانی که چنین چاره ای را نمی پذیرند باید بگویند چگونه نیاز چند میلیونی را با عرضه چند هزارتایی برطرف خواهند کرد.
سیاهکلی افزود: برخی به دنبال آن هستند که با تغییر مکانیزم توزیع به بازار را کنترل کنند، اما اساسا این راهکار ها اثری نخواهد داشت. چنین اقداماتی اشتباهات بزرگی است که متأسفانه مردم تاوان آنرا می دهند و در نقطه مقابل سود سرشاری نصیب جیب عده ای معدود می شود.
عضو کمیسیون صنایع مجلس شورای اسلامی با انتقاد از این که واردات خودرو متوقف شده و از ادامه آن خبری نیست، اظهار داشت: مجلس این مورد را رسیدگی می کند و کوتاهی در اجرای قانون را نمی پذیرد. مدتی قبل وزیر صمت برای توضیح در رابطه با همین مسائل به مجلس فراخوانده شد و از نمایندگان کارت زرد گرفت.
نماینده مردم قزوین در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به این سؤال که نتیجه این کارت زردها چه خواهد بود؟ اظهار داشت: استیضاح وزیر صمت بار دیگر به جریان افتاده است. باید از هیئت رئیسه و رئیس مجلس شورای اسلامی بخواهیم استیضاح را در دستور کار قرار دهد. متأسفانه به این مساله بی اعتنایی می شود و زمان برای رسیدگی از دست می رود.
سیاهکلی در واکنش به این نکته که استیضاح فاطمی امین یک مرتبه در مجلس با مخالفت روبرو شده است، خاطرنشان کرد: نمایندگان باید به وظیفه وکالتی خود عمل کنند و حق موکلشان یعنی مردم را بگیرند. این مسائل به حق الناس مربوط است و اگر نماینده ای به حقوق مردم بی توجهی کند، باید در دادگاه عدل الهی پاسخگو باشد.


منبع:

1401/11/03
08:15:06
0.0 / 5
190
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تغییر نحوه عرضه خودرو چاره تقاضای میلیونی نیست
نظر شما در مورد تغییر نحوه عرضه خودرو چاره تقاضای میلیونی نیست
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۲