آشنایی با عملکرد دستگاه تصفیه هوا در افزایش کیفیت هوا

آشنایی با عملکرد دستگاه تصفیه هوا در افزایش کیفیت هوا حراج کن: در ادامه با عملکرد دستگاه های تصفیه هوا و نقش آن در بهبود کیفیت وضعیت هوا و کاهش ریسک بیماری بیشتر آشنا خواهید شد.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، در زمان پاندمی کرونا، تاثیر دستگاه تصفیه هوا در ارتباط با ویروس ها و ذرات معلق در هوا به صورت فزاینده ای مورد توجه قرار گرفت. اما حتی امروزه و با فروکش موج کرونا همچنان در اتاق های بسته ریسک عفونت و مریضی بالا است.
به لطف تکنولوژی خیلی خوب فیلتر دستگاههای تصفیه هوا، میزان ترکیبات خطرناک موجود در اتاق کاهش پیدا کرده و غلظت آئروسل (ذرات معلق در هوا) در سطح پایین می ماند. ازاین رو دستگاههای تصفیه هوا برای مدارس، مهد کودک ها، ادارات، سالن های غذاخوری، مطب پزشکان و همینطور مغازه ها مناسب می باشد.
دستگاه های تصفیه هوا چه کاری می توانند انجام دهند و چه پارامترهایی تعیین کننده است؟
هوای پاک و عاری از میکروب بخصوص در محیط های اداری، مراکز عمومی، پزشکی، هتل ها و رستوران ها اهمیت بسیار زیادی دارد. با این وجود، در این مکانها هوای نامطبوع سبب صدمه شده و منجر به مشکلات سلامتی می شود.
برخی از عوامل بیماری زا، مثل ویروس کرونا، بعنوان جزئی از ذرات آئروسل، وارد هوای اتاق می شوند.
در مکانهای بسته، ریسک آلوده شدن افراد به شکل غیر مستقیم وجود دارد. حتی اگر فاصله اجتماعی و قوانین بهداشتی توسط افراد رعایت شود، این ریسک همچنان وجود دارد.
با استفاده از فیلترهای هپا (HEPA)، بخصوص فیلترهایی با درجه جداسازی بالا، هوا به سادگی فیلتر می شود. و ذرات ریز به اندازه چند میکرومتر تصفیه می شود.
درجه جداسازی H۱۳: ۹۹.۹۵٪، H۱۴: ۹۹.۹۹۵٪ (ذرات با اندازه ۰.۱ تا ۰.۲ میکرومتر)
دستگاه های تصفیه هوا یک اختراع جدید نیست. بلکه با بالا گرفتن شیوع ویروس کرونا، سرمایه گذاری وسیعی روی این دستگاه ها صورت گرفته و اهمیت آن بیشتر شد. استفاده از این دستگاه ها در فضاهای بسته، روشی مؤثر برای کاهش غلظت آلاینده ها، مواد مضر، آلرژی زا، گرد و غبار و عوامل بیماری زا است. علاوه بر آن، فناوری های مختلفی در این حوزه وجود دارد. همینطور از نظر میزان جریان هوا، فیلتر و حجم نوع آنها با یکدیگر متفاوت می باشد.
دستگاه های تصفیه هوا کیفیت هوا را بهبود داده و ریسک عفونت را در محیط های اداری، اتاق های انتظار، کلاس ها و منازل می کاهد. کسی که قصد خرید این دستگاه را دارد، باید اطلاعات کافی در ارتباط با نوع و میزان استفاده داشته باشد.
فیلتر اولیه، کربن فعال، هپا: تکنولوژی مناسب
گزینه های فنی مختلفی برای افزایش کیفیت هوا در فضاهای بسته و حذف مواد مضر از هوا وجود دارد: ژنراتور اوزون، تصفیه کننده هوا با یونیزر یا لامپ های UCV و تصفیه کننده هوا که بر مبنای تهویه هوا و کار با فیلتر کار می کند.
دستگاه های تصفیه هوایی که سیستم تهویه دارند، جریان هوا را به سمت دستگاه روانه می کنند. هوا به داخل و به سمت فیلترها کشیده می شود و بعد از آن به محیط بازگردانده می شود.
ذرات معلق مضر، آلرژی زا و گازهای موجود در فضا جذب دستگاه شده و به این طریق کیفیت هوا افزوده می شود. به صورت موازی، هیچ ذره مضری در میان این تبادل هوا، از دستگاه ساطع نمی گردد.
بسیاری از دستگاههای تصفیه هوا با فیلترهای مورد استفاده در جاروبرقی یا فیلترهای قابل شستشوی اولیه کار می کنند که می توانند ذرات بزرگ تر، موی حیوانات و دیگر ذرات را از هوا جذب نماید تا توان محافظت از فیلتر را داشته باشد.
از فیلتر کربن فعال، میتوان برای جذب ناخالصی های گازی استفاده نمود. یک گرم کربن فعال، توان استفاده برای ۱۰۰۰ متر مربع را دارد. بوها، گازها و مواد شیمیایی به دام می افتند و در نهایت مهار می شوند.
بخش اصلی دستگاه تصفیه هوایی که قابلیت تهویه هوا را دارد، فیلتری است که برای ذرات معلق استفاده می شود و بعنوان فیلتر هپا شناخته شده است.
این فیلتر تشکیل شده از نخ های پلاستیکی است که بر روی سطحی پشمی بافته شده است. این اثر فیلتراسیون را از راه بار الکتریکی بوجود می آورد.
فیلترهای هپا (HEPA)، انواع مختلفی دارد. این که یک فیلتر چه میزان توان جذب ذرات را دارد، به اندازه و سایز فیلتر بستگی دارد.
بر توجه به تأثیرات شناخته شده فیلتر، اندازه استاندارد ذرات بین ۰.۱ تا ۰.۳ میکرومتر است. نکته ای که در رابطه با فیلترهای H۱۳ بیان شده اینست که تا ۹۹.۹۵٪ ذرات را از هوای محیط حذف می کند.
این میزان برای فیلتر نوع H۱۴ به عدد ۹۹.۹۹۵٪ می رسد. ذراتی که کوچک تر یا بزرگ تر از اندازه ذرات حذف شده هستند، به علت علل متفاوت فیزیکی حذف می شوند.
این مبحث در ارتباط با ویروس کرونا هم صدق می کند. اندازه ویروس SARS-CoV-۲ تقریبا ۰.۱ میکرومتر است که در طبقه بندی هر دو مدل H۱۳ و H۱۴ جای می گیرد.
با این حال، ویروس ها همیشه به یک میزبان و ذرات معلق در هوا متصل می شوند که به صورت قابل توجهی بزرگ تر از خود ویروس می باشد. این به این مفهوم است که دستگاه هایی با فیلتر کلاس EPA می توانند اغلب ذرات آئروسل را از هوا حذف نمایند. چونکه ۹۹.۵٪ مواد معلق را بین ۰.۱ تا ۱ میکرومتر از هوا حذف می کنند.
به غیر از ذرات آئروسل آلوده به ویروس، ذرات مضر دیگری مانند گرد و غبار، کنه، موی حیوانات، گازها، بو را هم از فضای اطراف حذف می کند.
رابطه بین اندازه اتاق و میزان جریان هوا: چه دستگاه و برای چه هدفی مناسب است؟
زمانی که حرف انتخاب دستگاه به میان می آید، انتخاب اندازه اتاقی که در آن دستگاه استفاده می شود به مساله مهمی بدل می شود.
به طور کلی، برای از بین بردن ذرات آلرژی زا، پرز و کنه هوای درون اتاق باید ۳ بار در یک ساعت تمیز شود. اما طبق مطالعاتی که در دانشگاه مونیخ صورت گرفته، برای کاهش خطر ابتلاء به ویروس کرونا باید تا ۶ بار در ساعت هوا فیلتر شود.
اگر مساحت اتاق ۶۰ متر مربع و ارتفاع آن ۳ متر است، پس باید ۱۸۰ متر مربع هوا در این مساحت جابجا شود. در این صورت، اگر دستگاه تصفیه هوایی با ظرفیت ۵۵۰ متر مکعب در ساعت استفاده می شود، باید به صورت ایده آل از دو دستگاه در جهت مخالف استفاده گردد.
سپس دو سیلندر هوا در اتاق نصب شده که سبب هدایت ذرات معلق به سمت دستگاه ها می شود. برای دستگاه فیلتر مناسبی باید انتخاب گردد (حداقل E۱۱ یا به صورت ایده آل H۱۳ و H۱۴).
حتی اگر دستگاه تصفیه هوا به درستی در فضای مدرسه، رستوران و ادارات مورد استفاده قرار گیرد، برای اطمینان از برگشت هوای پاکیزه به محیط احتیاج به تهویه منظم و مناسب می باشد.
امکان استفاده روزانه و منظم از دستگاه تصفیه هوا هم امر بسیار مهمی تلقی می شود. بر این مبنا، سطح صدای خروجی از دستگاه نقش مهمی در فضاهای حساس به صدا مانند کلاس ها، ایفا می کند.
زیرا امکان انتخاب دستگاه زمانی انجام می گیرد که صدای خروجی از دستگاه اذیت کننده نباشد. برای مثال حداکثر میزان صدا در حدود ۵۰ دسی بل می باشد که مانند بلند صحبت کردن است.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1401/10/20
16:05:12
0.0 / 5
361
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد آشنایی با عملکرد دستگاه تصفیه هوا در افزایش کیفیت هوا
نظر شما در مورد آشنایی با عملکرد دستگاه تصفیه هوا در افزایش کیفیت هوا
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳