گزارش حراج كن؛

قیمت نهاده های دام عامل گرانی گوشت قرمز است

قیمت نهاده های دام عامل گرانی گوشت قرمز است به گزارش حراج کن، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی اظهار داشت: حذف ارز ترجیحی واردات و تامین نهاده های دامی را برای دامداران با مشکل مواجه کرد و آنها قادر به سیر کردن دام های خود نیستند.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، گشت و گذاری در بازار اقلام مصرفی و مواد غذایی حاکی از نوسان قیمتی کالاها دارد و گویای این مساله است که سلیقه بر تعیین نرخها حاکم است. به عنوان مثال یک شقه گوسفند در فروشگاهی کیلویی ۲۸۸ هزار تومان عرضه می شود و در چند مغازه بالاتر همین گوشت کیلویی ۳۰۰ هزار تومان قیمت گذاری شده است. علی اصغر ملکی، رییس اتحادیه گوشت گوسفندی در این زمینه به مهر اظهار داشت: قیمت یک شقه گوسفند بستگی به توافق فروشنده و خریدار دارد. هم اکنون درباره ی نرخ گوشت قرمز مصوبه ای وجود ندارد و عرضه و تقاضا تعیین کننده نرخ در بازار است.
وی اضافه کرد: افزایش و کاهش دام زنده روی بازار گوشت قرمز تأثیر مستقیم داشته و هر چه عرضه بیشتر باشد بطور قطع نرخها پایین تر خواهد بود. فروشنده خواهان فروش گوشت است برای اینکه هر چه به گوشت زمان بخورد بیات و خشک شده و دیگر تازگی ندارد.
ملکی با اعلان اینکه مصرف سرانه امسال گوشت نسبت به مشابه سال قبل پایین آمده است، افزود: هر چقدر قیمت گوشت بالاتر برود خرید خانوارها به لحاظ وزنی کاهش پیدا می کند.
مشکل نهاده های دامی
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در ادامه سخنان خود با اشاره به گرانی نهاده های دام عنوان کرد: حذف ارز ترجیحی واردات و تامین نهاده های دامی را برای دامداران با مشکل مواجه کرد و آنها قادر به سیر کردن دام های خود نیستند.
این فعال بازار گوشت با تأکید بر این که هزینه نگهداری از دام در کشور بالا رفته است، اشاره کرد: دامپرور توان مالی کافی در اختیار ندارد و باتوجه به کاهش بارندگی و خشکسالی مراتع در ۶ ماه نخست سال که باید مواد غذایی دام تامین می شد انجام نشده بدین سبب نهاده های دامی کافی نبوده و این امر هزینه ها را دو برابر کرده است.
نیاز بازار
ملکی درباره ی میزان مصرف بازار گوشت قرمز بیان کرد: مصرف روزانه دام سبک استان تهران حدود ۱۴ هزار رأس است.
وی افزود: قبل تر قسمتی از دام خارج می شد بدین سبب قاچاق سبب شده بود تا قیمت گوشت افزایش یابد اما با مذاکراتی که اتحادیه گوشت گوسفندی کشور داشت و پیگیری های انجام شده صادرات متوقف شده است.
رئیس اتحادیه گوشت گوسفندی در آخر با تأکید بر تامین نهاده های دام و کاهش نرخ نگهداری از دام اظهار داشت: هم اکنون واردات نهاده های دامی با قیمت مناسب بزرگ ترین مشکل دامداران بوده و این نهاده ها در کارخانه تولید نمی شود و باید شرایط اقلیمی مناسب باشد تا بوسیله زمین رویش رخ دهد. باتوجه به کاهش بارندگی تامین کل نیاز بازار از داخل ممکن نبوده و باید واردات با اختصاص اعتبارات ارزان صورت گیرد.


منبع:

1401/09/23
11:45:05
0.0 / 5
434
تگهای خبر: ارز , بازار , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد قیمت نهاده های دام عامل گرانی گوشت قرمز است
نظر شما در مورد قیمت نهاده های دام عامل گرانی گوشت قرمز است
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳