وزیر تازه نفس به خانه سازی رونق می دهد؟

وزیر تازه نفس به خانه سازی رونق می دهد؟ به گزارش حراج کن، طرح نهضت ملی مسکن در نخستین سال درگیر موضوع هایی همچون مکان یابی، تأمین زمین، طراحی و هماهنگی با سایر دستگاه ها بود که انتظار می رود در سال دوم و آمدن وزیر جدید کارها مقداری روی غلتک بیفتد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، نخستین سال برای پروژه نهضت ملی مسکن با توفیق چندانی همراه نبود اما شاید در سال دوم به تدریج موانع از میان برداشته شود. آنطور که رئیس بنیاد مسکن گفته است در سال نخست به علت مکان یابی، تأمین زمین، طراحی و هماهنگی با سایر دستگاه ها روند پروژه ها به تاخیر افتاد اما در سال دوم و سوم با شتاب بیشتری کار را ادامه می دهیم و تلاش داریم به تعهدات خود عمل نماییم.
تجربه حدود ۱۵ ماه گذشته نشان داده است پروژه نهضت ملی مسکن، دست کم با چهار کاستی شامل زمین مرغوب و قابل ساخت، تسهیلات بانکی، آورده متقاضیان و اشتباهات در برنامه ریزی مواجه بوده است. تورم مصالح ساختمانی هم دائما برآوردها از قیمت تمام شده را تغییر می داد.
طی بیشتر از یک سال قبل وزارت راه و شهرسازی عموما نقش پیمانکاری به خود گرفته بود؛ در حالیکه بنا به قول کارشناسان برای تسریع در اجرای پروژه ها باید کارها را به بخش خصوصی واگذار و بر نحوه فعالیت آنها نظارت می کرد. در آن صورت شاید تسریع در اجرای طرح ها بار تورمی آنرا سبک تر می کرد. طبق آخرین محاسبات شورایعالی مسکن، میانگین قیمت ساخت هر متر مربع از واحدهای نهضت ملی مسکن ۸ میلیون تومان ارزیابی شده است.
باآنکه صحبت اکبر نیکزاد ـ رئیس بنیاد مسکن درمورد مشکلات سال اول پروژه در ارتباط با حوزه کاری بنیاد است اما می تواند بخشی از چالشهایی باشد که کل طرح نهضت ملی مسکن در یک سال گذشته با آن مواجه بود؛ چالشهایی که انتظار می رود وزیر آینده راه و شهرسازی در جهت رفع آنها تلاش کند.
شوربختانه اصلی ترین مشکل پروژه نهضت ملی مسکن درمورد تأمین منابع هنوز به قوت خود باقی است. این معضل از خشکی منابع بانکی و عدم توانایی متقاضیان در تأمین آورده نشأت می گیرد؛ دو مشکلی که سبب رکود پروژه ها و انتقاداتی به وزارت راه و شهرسازی شده بود؛ تا این که در نهایت رئیس جمهور با استعفای رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی موافقت نمود.
تسهیلات تکلیفی طرح نهضت ملی مسکن در سال اول ۳۶۰ هزار میلیارد تومان بود که طبیعتا باید ۳۶۰ هزار میلیارد تومان دیگر هم در سال دوم به آن افزوده می شد. اما آنچه عملا طی یک سال قبل پرداخت شده کمتر از ۶۰ هزار میلیارد تومان بوده که فقط توسط بانک مسکن پرداخت شده و سایر بانک ها عملکردی در این خصوص نداشتند.
عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازن استان تهران در رابطه با چگونگی تأمین منابع طرح نهضت ملی مسکن به ایسنا اظهار داشت: وزیر آینده راه و شهرسازی اگر می خواهد برای خانه دار شدن مردم اقدامی انجام دهد باید ارتباط مستقیم و مستمر با بخش خصوصی برقرار کند. برای تأمین اعتبارات طرح نهضت ملی مسکن هم باید بانکها را به پرداخت تسهیلات تکلیفی موظف کرد، بخش مهمی از منابع هم می تواند در چارچوب قراردادهای مشارکتی تامین گردد.
به نقل از ایشان، کسی که مقرر است در راس وزارت راه و شهرسازی قرار گیرد به نظرم نخستین گام و مهم ترین گام او باید این باشد که برنامه اش را بر همکاری مستقیم و مستمر با بخش خصوصی تنظیم کند؛ چیزی که در ۱۵ ماه گذشته شاهدش نبودیم. در واقع این مجموعه می خواست هم طرح بدهد، هم زمین تهیه نماید، هم قرارداد ببندد و هم نظارت کند. نتیجه این شد که پیشرفت چندانی در پروژه نهضت ملی مسکن به دست نیامد.
محتشم اضافه کرد: دولت باید اراضی خویش را معرفی نماید و با بخش خصوصی قراردادهای مشارکتی ببندد. این مشارکت می تواند مقداری به تحرک پروژه ها بینجامد؛ چونکه سازندگان برای منافع خودشان هم که شده درگیر پروژه ها می شوند و تلاش می کنند باکیفیت و سرعت مناسبی طرح ها را پیش ببرند.
همینطور ایرج رهبر ـ رئیس انجمن انبوه سازان استان تهران ضمن اشاره به رشد قیمت نهاده های ساختمانی خاطرنشان کرد: طی حدود دو سال قبل که طرح مسکن ملی شروع شده و بعد با نهضت ملی مسکن تلفیق شد به علت تعلل در اجرا، نهاده های ساختمانی گرفتار رشد قیمت شد. میلگرد از کیلویی ۴۰۰۰ تومان به ۲۰ هزار تومان رسید و سیمان هم که پاکتی ۱۷ هزار تومان بود به بالای ۵۰ هزار تومان و به تازگی به حدود ۷۰ هزار تومان رسیده است.
وی بیان نمود: قرار بود تعاملی با وزارت صمت صورت گیرد تا قیمت مصالح ساختمانی با یک ثبات نسبی معقول همراه باشد. مبحث کارت مصالح ساختمانی به سازندگان یا خرید مستقیم از کارخانجات عنوان شد که هیچ کدام شکل اجرایی به خود نگرفت. در عوض، مصالح وارد بورس شد. ماهیت بورس، سودآوری است و در این فرایند مصالح ساختمانی با افزایش قیمت مواجه می شود.
به قول رهبر، کارخانه های تولید نهاده های ساختمانی انرژی ارزانقیمت دریافت می کنند و بنابراین باید مصالح را با قیمت معقولی به بخش ساخت و ساز بدهند. این انرژی که آنها استفاده می نمایند برای همه مردم است و باید به تأمین مسکن اقشار نیازمند کمک کنند.
منبع:

1401/09/06
12:44:02
0.0 / 5
327
تگهای خبر: ارز , افزایش قیمت , انرژی , بانك
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد وزیر تازه نفس به خانه سازی رونق می دهد؟
نظر شما در مورد وزیر تازه نفس به خانه سازی رونق می دهد؟
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱