سکونت ۳۷ درصد مردم تهران در ۶ درصد پهنه پرمخاطره و فرسوده

سکونت ۳۷ درصد مردم تهران در ۶ درصد پهنه پرمخاطره و فرسوده به گزارش حراج کن، از کل مساحت تهران شش درصد آن پهنه پرمخاطره و فرسوده ارزیابی شده اما ۳۷ درصد جمعیت پایتخت در این محدوده ها زندگی می کنند که اغلب مناطق ۹ تا ۱۶ را شامل می شود.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، از ۷۰ هزار هکتار مساحت تهران ۴۳۲۸ هکتار در بافت فرسوده قرار دارد که تنها ۶.۱ درصد از مساحت این کلانشهر را شامل می شود اما بنا به نقل از معاون شهرسازی شهرداری تهران ۳۷ درصد جمعیت تهران در بافت فرسوده زندگی می کنند.
مناطق ۹ تا ۱۶ شهر تهران پرمخاطره ترین مناطق از نظر فرسودگی ارزیابی شده که از تراکم بالای جمعیت برخوردار می باشد.
دولت سیزدهم بسته تشویقی شهرسازانه را به منظور نوسازی و بهسازی بافت های ناکارآمد به تصویب رسانده که همچون این مشوق ها میتوان به اعطای یک یا دو طبقه تشویقی نسبت به تراکم طرح مصوب، تسهیل در ضوابط پارکینگ، امکان راه اندازی واحدهای مسکونی با زیربنای کمتر از حدنصاب و عدم احتساب مساحت بالکن و تراس در محاسبه تراکم ساختمانی اشاره نمود. هم چنین گفته می شود شهرداری همکاری خوبی با دولت در این حوزه دارد اما گلایه هایی درمورد عملکرد سیستم بانکی مطرح گردیده است.
به نقل از خلیل محبت خواه ـ مدیرکل راه و شهرسازی استان تهران متاسفانه شاهد بدقولی های زیادی در پرداخت تسهیلات بانکی هستیم که انتظار ما از بانک ها اینست تا به تعهدات خود در برابر پرداخت وام های نوسازی عمل کنند تا جریان تولید مسکن با الویت بافت فرسوده متوقف نشود.
هم اکنون سقف وام نوسازی ۴۵۰ میلیون تومان و در اطراف حرم های مطهر چهار شهر مشهد، قم شیراز و تهران ۶۰۰ میلیون تومان است.
چندی قبل، حمیدرضا صارمی ـ معاون شهرسازی شهرداری تهران بیان نمود: شورای شهر باید بسته های تشویقی بهتری را طراحی کند تا تحرک بیشتری برای ساخت و ساز در بافت فرسوده ایجاد شود.
صارمی با اشاره به اینکه حجم زیادی از واحدهای مسکونی کمتر از ۵۰ متر در محدوده جنوب انقلاب قرار گرفته است، اظهار داشت: اعتبار نوسازی ۱۰ درصد از بافت فرسوده در طول سال ۴۴ هزار میلیارد تومان است که از این میزان ۲۰ هزار میلیارد تومان به بهبود کیفیت خدمات عمومی اختصاص دارد.
وی بیان نمود: وام ۶۰۰ میلیون تومانی تنها برای بافت فرسوده در نظر گرفته شده و امیدواریم بتوانیم با پیگیری هایی این تسهیلات را برای بافت ناپایدار هم اختصاص دهیم و انتظار داریم شورا در بافت فرسوده به شهرداری تهران بیشتر از گذشته کمک نماید.
همینطور خلیل محبت خواه، مدیر کل راه و شهرسازی استان تهران با بیان این که هم اکنون در کلانشهر تهران با مشکل یک میلیون کسری واحد مسکن روبرو می باشیم، اظهار نمود: با عنایت به شرایط مخاطرات طبیعی پیرامون بافت شهر تهران به لحاظ سیل و یا زلزله و همینطور تسهیلات و امکانات در نظر گرفته شده در بافتهای فرسوده به لحاظ وام و یا بخشودگی های شهرداری و نظام مهندسی لزوم نوسازی و ایمن سازی بافتها طی فرایند ساخت و ساز نهضت ملی مسکن بیشتر از پیش احساس می شود و باید جدی گرفته شود.
منبع:

1401/09/05
20:08:35
0.0 / 5
350
تگهای خبر: ارز , بانك , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد سکونت ۳۷ درصد مردم تهران در ۶ درصد پهنه پرمخاطره و فرسوده
نظر شما در مورد سکونت ۳۷ درصد مردم تهران در ۶ درصد پهنه پرمخاطره و فرسوده
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴