گزارش حراج كن؛

جزییات شیوه جدید فروش خودرو

جزییات شیوه جدید فروش خودرو حراج کن: حراج کن: بتازگی وزارت صمت اعلام نموده که سامانه یکپارچه فروش خودرو به سبب این که فقط برخی از محصولات یک خودروساز مشمول قرعه کشی هستند از موضوعیت خارج شده و این سامانه دیگر مثب قبل فعالیت نخواهد کرد.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، یکی از اشکالات حوزه خودرو در ارتباط با نحوه عرضه این محصول می شود؛ از حدود دو سال پیش که بازار خودرو بیشتر از پیش گرفتار آشفتگی و گرانی شده بود دولت تصمیم گرفت با روشی تحت عنوان قرعه کشی، با ثبت نام از متقاضیان خرید خودرو و قرعه کشی میان آنها، هرج و مرج را در بازار خودرو کم کند.
اما این شیوه خلاف آنچه که مسؤلان تصور می کردند عمل کرد؛ یعنی با جولان دلالان علاوه بر مشکلات عدیده ای که در مورد خرید و فروش کد ملی برای ثبت نام در قرعه کشی ها پیش آمد، فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار روز به روز بیشتر شد و مصرف کنندگان واقعی از بازار خارج شدند، تا جایی که امروز خودرو کاملاً از یک محصول مصرفی تبدیل به یک محصول سرمایه ای و شیوه فروش نیز مشابه شرکت در یک بخت آزمایی شده است.
از زمان خلق شیوه قرعه کشی، مسؤلان گوناگونی زبان به انتقاد از آن گشودند و این انتقادات در سطح وزرا نیز مشاهد شد اما هیچگاه اقدام مؤثری برای بهبود اوضاع انجام نشد که همین مبحث به افرایش نارضایتی ها و بهم ریختگی بیشتر بازار منجر شد؛ تا این که فاطمی امین وزیر صمت از همان روزهای نخست سکانداری ضمن اعلام نارضایتی از وضعیت صنعت خودرو اعلام نمود که برنامه های مشخصی برای بهبود فرآیند عرضه خودرو به بازار و حذف شیوه قرعه کشی از سال ۱۴۰۱ از راه افزایش تیراژ تولید دارد.
در گام نخست برای حذف قرعه کشی اردیبهشت ماه سالجاری اعلام گردید که سامانه یکپارچه تخصیص خودرو با هدف تجمیع برنامه های فروش و پیشگیری از عرضه قطره چکانی خودرو ها، به راه افتاده است. مسؤلان وزارت صمت امید داشتند که با تجمیع فرآیند قرعه کشی در یک سامانه هم شفافیت فروش افزایش یابد و هم به تدریج بساط قرعه کشی برچیده شود.
در همین رابطه وزارت صمت چندی قبل اعلام نمود که تابحال بیشتر از ۷۰ درصد خودروهایی که پیش از این مشمول قرعه کشی بودند از فرآیند قرعه کشی خارج شده و در چارچوب طرح های خارج از قرعه کشی، به فروش می رسند.
جزئیات شیوه جدید فروش خودرو
اخیراً نیز منوچهر منطقی معاون صنایع حمل و نقل وزیر صمت گفته است که «در نیمه دوم سال جاری قرعه کشی بر اساس ثبت نام در سامانه یکپارچه فروش خودرو نخواهد بود. در واقع از این پس، این سامانه به منظور نظارت سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان بر تعداد فروش مجاز خودرو، تحویل بموقع خودرو توسط خودروسازان و همینطور اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی بهره برداری خواهد شد.»
در همین راستا امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت توضیح داد: پیش از این حدود ۱۰ خودروساز، محصولات خویش را در سامانه یکپارچه تخصیص خودرو عرضه می کردند اما در ادامه با عنایت به خروج اغلب خودرو ها از فرآیند قرعه کشی، دیگر سامانه یکپارچه موضوعیت خویش را از دست داده است.
وی اضافه کرد: هم اکنون صرفا برخی از محصولات شرکت ایران خودرو در این سامانه در چارچوب قرعه کشی عرضه می شود که از این پس این قرعه کشی توسط همین شرکت صورت خواهد گرفت. خودروسازهای دیگر هم از راه سایت های خود مبادرت به فروش خواهند کرد.
قالیباف خاطرنشان کرد: البته تلاش بر اینست که تا آخر سال همین چند خودرو نیز با افزایش تیراژ تولید، از شمول قرعه کشی بیرون بروند که در گام نخست خودروی تارا از این وضعیت خارج خواهد شد.
بازار همچنان نابسامان
به گزارش حراج کن به نقل از مهر، نکته قابل توجه آنکه هدف از تجمیع قرعه کشی خودرو ها همانطور که گفته شد، افزایش و بهبود عرضه و کنترل نسبی بازار خودرو بود با این وجود آنطور که فعالان بازار می گویند، بازار خودرو همچنان از کمبود خودرو رنج می برد و میزان خودرو های تزریق شده به این بازار متناسب با انتظارات نیست.
قیمت ها نیز در این بازار باآنکه طی ۲ ۳ ماه اخیر افزایش محسوسی نیافته اما کاهش قابل لمسی هم نیافته است؛ ازاین رو باید منتظر ماند و دید که با حذف کامل قرعه کشی آرامشی که مدنظر وزارت صمت است بر بازار حاکم می شود یا خیر؛ البته باید تاکید شود که آرامش به وضعیتی اطلاق می شود که هم فاصله قیمتی بین کارخانه و بازار کنترل شده باشد و هم میزان تزریق به حدی باشد که نتوان از کلمه «کمبود» در مورد آن استفاده نمود.


منبع:

1401/07/12
09:22:31
0.0 / 5
258
تگهای خبر: بازار , تولید , خرید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد جزییات شیوه جدید فروش خودرو
نظر شما در مورد جزییات شیوه جدید فروش خودرو
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲