كشاورزی در هفته ای كه گذشت؛

قیمت جدید مرغ و تخم مرغ بزودی اعلام می شود

قیمت جدید مرغ و تخم مرغ بزودی اعلام می شود حراج کن: به گزارش حراج کن، اعلام قیمت جدید مرغ و تخم مرغ در ۳۱ شهریورماه، افزایش قیمت این محصولات در بازار مصرف و قول دولت برای تسویه کامل مطالبات گندمکاران همچون مهم ترین اخبار کشاورزی در هفته جاری بود.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، اعلام قیمت جدید مرغ و تخم مرغ در ۳۱ شهریورماه، افزایش قیمت این محصولات در بازار مصرف و قول دولت برای تسویه کامل مطالبات گندمکاران همچون مهم ترین اخبار کشاورزی در هفته جاری بود.
در این راستا، حبیب اسدالله نژاد مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران گوشتی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به افزایش قیمت مرغ در ایام اخیر در بازار قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده در استان ها ۴۲ تا ۴۳ هزار تومان است که این رقم حول و حوش نرخ مصوب این کالاست اما با قیمت تمام شده تولید حدود ۶ تا ۷ هزار تومان فاصله دارد.
اسدالله نژاد ضمن اشاره به این که قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم مرغ زنده هم اکنون حدود ۵۰ هزار تومان است، اضافه کرد: مقرر است دولت طی یک هفته آینده (۳۱ شهریور ماه) قیمت مرغ را اصلاح و اعلام نماید.
این فعال بخش خصوصی خاطرنشان کرد: بر این اساس قیمت هر کیلوگرم مرغ زنده بیشتر از ۵۰ هزار تومان است که آنالیز آن برای اتخاذ تصمیم به وزارت جهاد پیشنهاد و ارسال شده و مرغ گرم هم در بازار بیشتر از ۷۰ هزار تومان خواهد شد.
اسدالله نژاد اظهار داشت: می دانیم شرایط مردم مساعد نیست و این افزایش قیمت روی معیشت خانوار و سرانه مصرف مرغ در کشور تاثیر منفی می گذارد اما مسئله اینجاست که تولیدکنندگان هم در زیان شدید هستند و در ۴۵ روز گذشته از این مسئله به شدت صدمه دیده اند و استمرار زیان تولید کنندگان و مزیت تولید و اشتغال و سرمایه گذاری انجام شده را تحت الشعاع قرار داده و مرغداران را زمین گیر خواهد نمود.
اسدالله نژاد تصریح کرد: در چنین شرایطی دولت باید از مردم حمایت و از محل درآمد اصلاحات یارانه ای به مردم کمک نماید که یکی از این روش ها تهیه کالابرگ الکترونیکی برای خرید محصولات پروتئینی است و یارانه نقدی اساسا مرغ را بر سر سفره ها نبرده و امنیت غذایی را تهدید خواهد نمود.
این فعال بخش خصوصی به صحبت های وزیر جهاد کشاورزی اشاره و افزود: آقای ساداتی نژاد عنوان کرده از واحدهای تولیدی باید حمایت شود و واحد تولیدی بنگاه خیریه نیست این صحبت به این مفهوم است نباید یارانه ای را که مقرر است به مصرف کننده بدهند از جیب تولیدکننده بردارند و در دو ماه گذشته و هم اکنون دقیقا بخشی از یارانه ها از جیب مرغداران درحال پرداخت هست و صنعت توان چنین هزینه ای را به صورت دستوری ندارد.
اسدالله نژاد در بخش دیگری از سخنان خود ضمن اشاره به کاهش میزان جوجه ریزی در ماه های اخیر اظهار داشت: میزان جوجه ریزی بر مبنای تأیید و تخلیه (مقدار جوجه ریزی که به صورت قطعی انجام و در سامانه دامپزشکی ثبت شده است) در اردیبهشت ماه ۱۲۳ میلیون قطعه، در خرداد ۱۰۸ ملیون قطعه در تیر ماه ۹۱ میلیون و ۲۸۰ هزار قطعه و در مرداد ماه ۹۰ میلیون و ۷۲۰ هزار قطعه بوده است.
وی افزود: میزان جوجه ریزی در شهریور ماه هم تا امروز ۶۴ میلیون و ۶۰۰ هزار قطعه بوده است که اخطار. و پیام های خوبی با کاهش حدود ۳۰ درصدی تولید مخابره نمی گردد و می تواند زنگ اخطار جدی برای به خطر افتادن مزیت تولید، اشتغال و امنیت غذایی باشد.
همچنین رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم گذار ضمن اشاره به علل افزایش قیمت تخم مرغ در بازار اظهار داشت: هنوز قیمت این کالا به نرخ منطقی و واقعی خود نرسیده است.
ناصر نبی پور در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به افزایش قیمت تخم مرغ به شانه ای ۸۰ تا ۹۰ هزار تومان اظهار داشت: این قیمتها طبیعی است و گران نیست چون که خود دولت قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ را در خرده فروشی ۳۹ هزار و ۸۰۰ تومان اعلام نموده که با این حساب قیمت هر شانه دو کیلویی تخم مرغ ۸۰ هزار تومان می شود.
وی توضیح داد که علاوه بر هزینه بار، شکستگی و موارد دیگر هم وجود دارد ضمن این که باید خرده فروش مقداری هم سود کند.
این فعال بخش خصوصی با اشاره به اینکه هوا به تدریج رو به خنکی است و بنابراین با افزایش تقاضا برای تخم مرغ مواجه هستیم، اظهار داشت: از طرفی قیمت مرغ هم به ۶۰ تا ۷۰ هزار تومان افزایش پیدا کرده و هر زمان که قیمت مرغ و گوشت افزایش خواهد یافت، فشار روی تخم مرغ بالا می رود.
نبی پور میانگین قیمت هر کیلوگرم تخم مرغ را درب مرغداری ۳۵ هزار تومان اعلام و افزود: هنوز قیمت تخم مرغ با نرخی که دولت برای آن اعلام نموده (۳۵ هزار و ۵۰۰ تومان) ۵۰۰ تومان فاصله دارد.
به گفته وی، مقرر است دولت در تاریخ ۳۱ شهریور ۱۴۰۱ برای تخم مرغ قیمت جدید تعیین کند.
نبی پور افزود: در واقع مسؤلان در تیرماه از تولیدکنندگان خواستند که دو ماه صبر کنند و پس از آن درباره ی قیمت تخم مرغ تصمیم گیری شود چون که مرغداران در زیان شدید بودند و دولت قول داده این زیان را هم جبران کند.
وی با اشاره به اینکه قیمت تمام شده تولید هر کیلوگرم تخم مرغ الان بالای ۴۸ هزار تومان است، اضافه کرد: قیمت نهاده های دامی ۶۰۰ درصد افزایش پیدا کرده و ۷۵ تا ۸۰ درصد هزینه تمام شده تولید دام، طیور و آبزیان در ارتباط با هزینه خوراک آنهاست.
این فعال صنفی همینطور در بخش دیگری از سخنان خود در رابطه با آخرین وضعیت صادرات تخم مرغ هم افزود: صادرات کم و بیش به افغانستان صورت می گیرد اما مقدار آن زیاد نیست.
وی اظهار داشت: افغانستان به دنبال تخم مرغ ریز است اما تخم مرغ های تولیدی در ایران به طور عمده درشت هستند.
و رئیس بنیاد ملی گندمکاران ضمن اشاره به این که فصل کاشت گندم تا چند روز آینده در استانهای شمال غربی و سردسیر شروع می شود، اظهار داشت: دولت قول داده که تا آخر هفته مطالبات گندمکاران را تسویه کند.
عطاالله هاشمی در گفتگو با خبرنگار مهر ضمن اشاره به این که فصل کاشت گندم تا چند روز آینده در استانهای شمال غربی و سردسیر شروع می شود، اظهار داشت: دولت قول داده که تا آخر هفته جاری مطالبات گندمکاران را تسویه کند.
وی ضمن اشاره به این که ۱۲ هزار میلیارد تومان از مطالبات کشاورزان همچنان باقی مانده است، اضافه کرد: تابحال حدود ۸۳ درصد از مطالبات تسویه شده است.
این مقام مسئول در بخش خصوصی اظهارامیدواری کرد که در سه روز باقی مانده از هفته، قول دولت عملیاتی شود.
هاشمی اضافه کرد که اگر این هفته مطالبات تسویه نشود، باید هفته آینده مجدداً آنرا در دستور کار قرار دهیم و پیگیری نماییم.
وی تصریح کرد که عمده بدهی ها در ارتباط با استان ها و مناطقی است که در آستانه شروع فصل کاشت گندم هستند و اگر روال پرداخت مطالبات به همین شیوه باشد این گندمکاران گرفتار مشکل خواهند شد.
هاشمی افزود: دست این کشاورزان بسیار خالی است و توان تأمین نهاده های مورد نیاز خویش را برای کشت محصول جدید ندارند.
وی از دولت تقاضا کرد در اسرع وقت مبادرت به تسویه مطالبات کشاورزان کند.


منبع:

1401/06/24
12:32:13
0.0 / 5
217
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد قیمت جدید مرغ و تخم مرغ بزودی اعلام می شود
نظر شما در مورد قیمت جدید مرغ و تخم مرغ بزودی اعلام می شود
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴