وزیر راه و شهرسازی تاكید كرد

واگذاری زمین به مردم برای ساخت خانه های ویلایی

واگذاری زمین به مردم برای ساخت خانه های ویلایی به گزارش حراج کن، وزیر راه و شهرسازی ضمن تاکید بر واگذاری زمین به مردم برای ساخت ویلا و خانه های یک طبقه تا سه طبقه اظهار داشت: در بافت های فرسوده ظرفیت راه اندازی سه واحد مسکونی در هر پلاک وجود دارد.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، بعد از برگزاری جلسه روز گذشته شورای عالی مسکن با حضور وزرای کشور، راه و شهرسازی، نیرو، نفت، جهاد کشاورزی و روسای بانک مرکزی و سازمان برنامه و بودجه و همین طور مسئولان دستگاه های مربوطه انجام شد که به بررسی برنامه های تامین مالی مسکن برای دهک های کم درآمد و متوسط پرداخته شد، امروز رستم قاسمی ـ وزیر راه و شهرسازی، نشستی را بصورت ویدئوکنفرانس با معاونان و مدیران کل راه و شهرسازی استانهای سراسر کشور برگزار کرد.
در این جلسه، قاسمی به موضوع واگذاری زمین به خود مردم برای ساخت خانه های دوطبقه، سه طبقه و ویلایی تک واحدی، اشاره نمود. او قبل از این هم یکی از محورهای طرح نهضت ملی مسکن را واگذاری زمین به متقاضیان به منظور راه اندازی واحدهای ویلایی عنوان کرده بود.
وی با تأکید بر این که اولویت واگذاری زمین به خود مردم است تا مردم خودشان بسازند اظهار داشت: مردم خودشان تدریجی خانه را می سازند، باید کار نماییم تا مردم از مستاجری نجات پیدا کنند.
قاسمی اشاره کرد: در استان هایی که زمین وجود دارد، زمین بصورت تک واحدی و ویلایی به مردم ارائه و قرارداد یکساله بسته شود. دراین زمینه هرجایی هم که زمین کم است اجازه ساخت دو طبقه و سه طبقه داده شود تا مردم بصورت گروهی خانه هایشان را بسازند.
قاسمی با اشاره به این که اولویت اول در طرح نهضت ملی مسکن واگذاری ویلایی تک واحدی به مردم در استان هایی است که زمین لازم وجود دارد، درباب اهمیت سرعت ساخت مسکن در کشور به مدیران راه و شهرسازی استانها اظهار داشت: مدیران راه و شهرسازی هر روز به پروژه های ساخت مسکن سرکشی کنند.

عملکرد قابل قبول بنیاد مسکن در ساخت مسکن
قاسمی اشاره کرد: بنیاد مسکن با آنکه هزاران پروژه در دست دارد عملکرد و پیشرفت خوبی دارد.
وی اضافه کرد: مسئول کار در ساخت مسکن در استان مدیر کل راه و شهرسازی هر استان است. اولویت اول واگذاری زمین به خود مردم است، مورد بعدی خود مالکانی است که زمین دارند و تسهیلات ساخت مسکن را بوسیله طرح نهضت ملی مسکن در اختیارشان قرار داده می شود.
وی با بیان این که دست مدیران کل راه و شهرسازی در هر نوع اقدام عملیاتی در طرح نهضت ملی مسکن و قرارد با انبوه سازان باز است، بیان کرد: با انبوه سازان زمین تهاتر کنید.
وزیر راه و شهرسازی با اشاره به عملکرد بانک مسکن اضافه کرد: گزارشی مبنی برعدم همکاری بانک مسکن در طرح نهضت ملی مسکن تا حالا اعلام نشده است.
عضو کابینه دولت سیزدهم وضعیت برخی از استانها را در زمینه تامین زمین برای اجرای طرح نهضت ملی مسکن، نامطلوب خواند و به مدیران کل راه و شهرسازی آنها مهلت داد تا نسبت به تعیین تکلیف زمین ها برای ساخت واحدهای مسکونی اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: ما نباید از برنامه زمان بندی طرح نهضت ملی مسکن عدول نماییم و تمامی اختیارات لازم را هم به استانداران به عنوان روسای شورای عالی مسکن داده ایم و کوتاهی و تاخیر دراین زمینه پذیرفتنی نیست.

اهمیت توجه به بافت فرسوده در طرح نهضت ملی مسکن
قاسمی بر ظرفیت بالای بافت های فرسوده در تولید مسکن که به طور متوسط از نوسازی هر واحد فرسوده ۳ واحد جدید نیزتولید می شود، اصرار کرد.
وزیر راه و شهرسازی به مدیران راه و شهرسازی فرمان داد با جدیت بیشتری به این مساله بپردازند و بسته های تشویقی مناسبی برای سازندگان تعریف کنند و بصورت هفتگی ضمن بازدید از محلات هدف و روند نوسازی مسکن را پیگیری کنند و به عنوان یک اولویت جدی مدنظر قرار دهند.
عضوکابینه دولت سیزدهم اشاره کرد: چنانچه بسته های تشویقی مناسب برای این کار تعریف شود نیاز چندانی به تسهیلات بانکی هم نخواهد بود.1401/06/14
11:18:42
0.0 / 5
211
تگهای خبر: بانك , پرداخت , تولید , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد واگذاری زمین به مردم برای ساخت خانه های ویلایی
نظر شما در مورد واگذاری زمین به مردم برای ساخت خانه های ویلایی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱