معاون مالی شهرداری تهران عنوان كرد

تعطیلی حیاط خلوت املاک در شهرداری

تعطیلی حیاط خلوت املاک در شهرداری به گزارش حراج کن، معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران جزئیات عرضه ملک شهرداری در بورس را تشریح نمود و اظهار داشت: ما بدنبال این هستیم که بطور شفاف املاک را بفروشیم. بنا بر این است که در چهار ماه اول سال ملکی برای فروش نگذاشتیم؛ چونکه نمی خواستیم به روش های سنتی و غیر شفاف کار را پیش ببریم.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، ابوالفضل فلاح ظهر امروز در نشست خبری درباب عرضه دو ملک شهرداری در بورس کالا اظهار داشت: روز گذشته برای نخستین بار دو ملک شهرداری تهران در بورس کالا ارائه شد.

وی با اشاره به اینکه این ۲ ملک در منطقه ۲ شهرداری تهران است که بطور مستمر پروسه املاک شهرداری در بورس ادامه پیدا می کند، اظهار داشت: این عرضه املاک در این دوره یک تفاوت اساسی با قبل دارد چونکه ما با عرضه املاک در بورس کالا این فضا را فراهم می نماییم که هم اشخاص حقیقی و هم حقوقی این ملک را خریداری کنند؛ اما برای نخستین بار در این نوع عرضه فضایی را فراهم کردیم که پیمانکاران املاک را بشناسند و طلب هایشان را با این روش تادیه شود و این تادیه طلب پیمانکاران در فضای بورس کالا برای نخستین بار رخ می دهد.

معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران با اشاره به اینکه قبل از این املاک بصورت مزایده به فروش می رسید که پروسه آن چند ماه طول می کشید و هزینه های مختلفی داشت، افزود: این در حالیست که در روش مزایده اگر در روز بازگشایی پاکت ها افراد شرکت کننده در مزایده به تعداد کافی نبودند و یا قیمت بالایی پیشنهاد نمی شد، مزایده تجدید شده و برای چند ماه این پروسه طول می کشید اما در بورس کالا نظارت شرعی و نظارت قانونی سه قوه و همین طور نهادهای نظارتی وجود دارد و اگر در روز حراج که ما آنرا برای ۲ ملک خود ۲۳ شهریورماه تعیین کردیم، این ملک ها به فروش نرسد تا هفت روز قابل تمدید است.

فلاح در مورد نحوه قیمت گذاری با تأکید بر اینکه قیمت توسط کارشناس رسمی تعیین می شود، اشاره کرد: در روز حراج نیز هر کسی که قیمت بالاتری پیشنهاد دهد برنده است و در این پروسه شفافیت بیشتر می شود.

معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران با اشاره به اینکه سرعت عمل در روش بورس کالا بیشتر می شود چونکه ما در ابتدا ۱۰ درصد ملک و تا سه روز مابقی پول را دریافت می نماییم، اظهار داشت: به عبارت دیگر ظرف یک هفته پول را گرفته و ملک را در کمتر از یک ماه تحویل می دهیم و در کمتر از ۴۵ روز سند به نام مالک می شود و از مشکلات پیشین جلوگیری می شود چونکه خیلی از املاکی که در مزایده به فروش رسیده و یا به پیمانکاران داده شده است پرونده قضایی دارد چونکه یا ملک را داده اند یا سند نداده اند و یا شهرداری سند را ارائه کرده اما هنوز ملک را تحویل نداده است که دراین زمینه پرونده های قضایی مختلفی داریم.

وی با اشاره به اینکه حالا در این روش بورس کالا همه تضامین نزد سازمان بورس است و مشکلی دراین زمینه نخواهیم داشت، اظهارکرد: قبلا تادیه طلب پیمانکاران بوسیله کارگزاری ها انجام می شد که در کمترین حالت چهار ماه زمان می برد و قیمت گذاری نیز بر طبق توافق بین و یا حداکثر قیمت کارشناس رسمی بود، اما در این روش بورس کالا، در یک ماه پیمانکار به طلب خود می رسد و می تواند به قیمت واقعی نیز ملک را بگیرد و پیمانکار خیالش راحت است که ظرف زمان مشخص ملک و سند را دریافت می کند و ملک عرضه شده نیز معارضی ندارد و گرفتار مشکل قضایی نمی گردد.

معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران با اشاره به اینکه تعداد زیادی از پیمانکاران برای تسویه بدهی، ملک دریافت نمودند و حتی در شهرداری ثبت شده که بدهی آنها تسویه شده اما ملک یا سند را هنوز تحویل نگرفته اند، افزود: در این شیوه جدید به هیچ وجه این مشکلات ایجاد نمی گردد.

وی دیگر مزیت این روش را شفافیت دانست و اظهار داشت: دیگر حیاط خلوت در زمینه انتقال املاک نداریم چونکه همه چیز در بورس کالا شفاف است و دیگر درگوشی نداریم که ملکی را به افراد خاص اطلاع رسانی کنند و یا اطلاعیه مزایده را در روز پنجشنبه که کسی را نمی بینند منتشر کنند و یا به یک پیمانکار ملک خوب بدهند و به پیمانکار دیگر ملک بد و این از مزیت هاست؛ چونکه در حالت فعلی پیمانکارانی که در مناطق برخوردار می باشند می توانند از شهرداری املاک بهتری دریافت کنند؛ اما پیمانکارانی که در محلات کم برخوردار فعال می باشند شهرداری هایشان ملک خوبی برای عرضه ندارند که در این روش همه پیمانکاران در هر منطقه می توانند اطلاعات املاک در بورس کالا را کسب کنند و در روز حراج شرکت نمایند.

فلاح با اشاره به اینکه عرضه اولیه را از املاک مسکونی شروع کردیم؛ اما در ادامه واحدهای تجاری و اداری عرضه می شود، اظهارکرد: ما قابلیت این را داریم که در ماه های آتی عرضه ها را بیشتر نماییم و مطمئن باشید که این پول ها صرف هزینه های جاری نمی شود؛ بلکه تبدیل به خدمت در شهر می شود.

وی با اشاره به اینکه ما بدنبال این هستیم که بطور شفاف املاک را بفروشیم، اظهار داشت: بنا بر این است که در چهار ماه اول سال ملکی برای فروش نگذاشتیم چونکه نمی خواستیم به روش های سنتی و غیر شفاف کار را پیش ببریم و هدف گذاری ما این است که تا آخر سال ۵۰۰ میلیارد تومان عرضه ملک داشته باشیم که رقم بالایی است.

معاون مالی و اقتصاد شهرداری تهران با اشاره به اینکه این دو ملکی که روز گذشته در بورس کالا ارائه شد خانه های سازمانی مدیران است، افزود: بطور کلی تلاش می نماییم این نوع املاک آزادسازی شده و در بورس ارائه شود و صرف خدمت در شهر شود.
منبع:

1401/06/10
10:02:49
0.0 / 5
377
تگهای خبر: اقتصاد , برند , بورس , حراج
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تعطیلی حیاط خلوت املاک در شهرداری
نظر شما در مورد تعطیلی حیاط خلوت املاک در شهرداری
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲