کارنامه یکساله زاکانی در بهشت

کارنامه یکساله زاکانی در بهشت به گزارش حراج کن، علیرضا زاکانی پزشک شهردار، چهره آشنای دنیای سیاست است که از ۱۱ شهریور سال ۱۴۰۰ سکان شهرداری تهران را به دست گرفت. چند روز دیگر ۳۶۵ روز از مدیریت این مدیر ۵۷ ساله بر کلانشهر تهران می گذرد؛ مردی که با استناد به وعده ها و شعارهای دوران کاندیداتوری ریاست جمهوری و شهرداری انتظار است حال تهران را در حوزه های مختلف شامل حمل و نقل، آلودگی هوا، نوسازی و... را خوب کند.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، حدود یکسال از زمانی که علیرضا زاکانی نخستین روز کاری اش را در ساختمان بهشت آغاز کرد، می گذرد. یکسال پر فراز و نشیب و پر از اتفاقات تلخ و شیرین. او شعارش را «تهران؛ الگویی برای جهان اسلام» برگزید و در تمام سخنانش از ایجاد تحولی بزرگ و کالبدی در تهران سخن گفت. زاکانی اهداف کلان برنامه هایش را در جهت ارتقای حوزه های سلامت، رفاه عمومی و ارتقای فرهنگی و ایمانی شهروندان، همینطور ارتقای سرمایه اجتماعی، تحول و پیشرفت تهران و الگوسازی کلان شهر اسلامی- ایرانی معرفی نمود.
شورای شهر تهران در دوره ششم در ایام پیش از استقرار نسبت به انتخاب انتخابهای شهرداری اقدام نمود و در نهایت برغم همه حاشیه ها و انتقادات در رابطه با آنچه «مغایریت قانونی« این انتخاب در خصوص تطابق نداشتن تخصص نامزد شهرداری و حیطه کاری خوانده شد، علیرضا زاکانی در روز ۱۷ مرداد با رای اکثریت بعنوان گزینه منتخب شورا برای «شهرداری تهران» انتخاب گردید. هرچند تا وقتی که حکم شهردار تهران ابلاغ شود مدتی فاصله افتاد و در همین فاصله، «علیرضا جاوید» که در دوره شهرداری قالیباف معاونش بود، بعنوان سرپرست انتخاب گردید که در همین مدت کوتاه، شکایت شهرداری تهران در پرونده یاس را پس گرفت. هرچند زاکانی شهردار تهران پس گرفتن را منتفی کرد تا بدین ترتیب رسیدگی به پرونده ای که بسیاری آنرا بزرگ ترین پرونده فساد در شهرداری توصیف کرده اند، مختومه نماند.
زاکانی بعد از امضای حکمش در روز ۱۱ شهریور توسط وزیر کشور با حضور در مزار شهدا و منزل مهدی چمران رئیس شورای شهر تهران، کار خویش را رسما در شهر تهران آغاز کرد، او که نمایندگی چند دوره مجلس و نامزدی انتخابات ریاست جمهوری را در کارنامه داشت، تلاش کرد با پیاده کردن مدلی که "قرارگاهی" میخواند، همه مسؤلان دخیل در موضوعات مختلف را "پای کار" بیاورد تا مشکلات تهران حل شود، هرچند رسانه ها حدودا از کم و کیف تشکیل قرارگاه ها خبر نداشتند و فعالیت آنها همچنان مبهم است.


حکم های یکساله زاکانی
زاکانی در نخستین اقدامش برخلاف سایر مدیران کشور، در انتصابات خود از حکم های یکساله بهره برد یعنی به عبارتی دیگر فقط برای یکسال به مدیرانش حکم مدیریتی داد و احکام را یکساله امضا کرد. زاکانی در پاسخ به چرایی حکم های یکساله مدیرانش در همه سطوح اعلام می کند: " مدیریت شهری امری شوخی بردار نیست و نمی توان به مدیری تا چهار سال بعد حکم داد. ما لحظه به لحظه مدیران را رصد می نماییم و علاوه بر این کارمندان را هم رصد خواهیم کرد؛ چونکه بعد از این، بحث کار و تلاش مطرح است. خودمان را مکلف می دانیم که شبانه روز کار نماییم و انتظارمان اینست که مدیران ما هم شبانه روز کار کند."
البته زاکانی به وعده خود عمل کرد و احکام بعضی از مدیران شهری را پس از یکسال تمدید نکرد همچون شرکت بهره برداری مترو و سازمان بهشت زهرا که تغییر کردند و مدیران جدیدی برای ادامه راه انتخاب شدند.
آنطور که سخنگوی شهرداری تهران گفته این تغییرات در ایام آتی ادامه دارد و شنیده ها حاکی از آنست که قطار تغییرات در شهرداری تهران با آخر حکم یکساله مدیران به شهرداران مناطق و حتی معاونت های شهرداری هم می رسد و برپایه کارنامه عملکردی در ادامه این مسیر انتخابهای جدید معرفی و منصوب خواهند شد. گفته می شود سه یا چهار شهردار منطقه و دو تن از معاونان شهردار در این تغییرات جای خویش را به نفرات جدید خواهند داد.
در مبحث انتصابات بغیر از احکام یکساله؛ برخی انتصابات شهردار حواشی هم داشت از دادن حکم مشاور و دستیار ویژه شهردار در حوزه هوشمندسازی، تکنولوژی های جدید و نوآوری به دامادش که در نهایت با فشار افکار عمومی از این انتصاب عقب نشست تا انتخاب رئیس سازمان ورزش شهرداری تهران ومدیرعاملی سازمان بهشت زهرا (س)که برخلاف اساسنامه این سازمان اعلام گردید.
از دیگر حواشی انتصاباتی زاکانی میتوان به ماجرای صدور حکم "دستیار ویژه" هم اشاره نمود بگونه ای که این مساله باعث انتقاد حبیب کاشانی از اعضای شورای شهر شد و خواهان روشن شدن علل انتصاب «امیری اسفندقه» به عنوان دستیار ویژه بخصوص در حوزه شهر و ادبیات شد. هرچند که پاسخی از جانب شهرداری در رسانه ها منعکس نشد.


درخواست کاهش زمان صدور پروانه در محاق!
از همان ابتدا یکی از درخواست های شورای شهر تهران از شهردار کاهش زمان صدور پروانه بود چونکه شورای ششمی ها معتقد بودند یکی از علل کاهش رغبت تهرانی ها، طولانی بودن زمان صدور پروانه است که گاهی این صدور به دو سال هم می انجامید! این درحالی است که برپایه قانون این مدت باید در حد چند روز باشد اما گزارش مرکز پژوهش های مجلس هم تصریح کرد که حدودا زمان صدور پروانه در شهرهای کوچک و میانی ۱۳۰ روز، در شهرهای بزرگ ۲۰۰ روز و در شهر تهران ۳۱۳ روز است.
شهردار و معاون شهرسازی شهرداری تهران هم خواسته شورای شهر پتسخ داده و اعلام نمودند که می توانند فرایند صدور پروانه را به دو ماه کاهش دهند و حتی اعلام نمودند که تا آخر خردادماه (دو ماه قبل) می توانند این مهم را عملیاتی کنند اما بنظر می رسد به دنبال حمله سایبری به زیر ساخت های شهرداری این مهم به تعویق افتاد هرچند که مدیران شهری معتقدند در بعضی مناطق برای ساختمان هایی با طبقات محدود، پروانه ساختمانی چند روزه صادر می شود اما هنوز به همه مناطق و مدل ساختمان ها این مورد اجرایی و عملی نشده است.

قرارگاهی برای معتادان فراموش شده و آینده مبهم
یکی از راهبردهای مدیریتی زاکانی در شهرداری تهران راه اندازی ۹ قرارگاه جهت حل برخی معضلات و مشکلات پایتخت است. بگونه ای که دراولین اقدام در ۱۱ آبان ماه سال قبل اولین نشست قرارگاه اجتماعی شهرداری تهران تشکیل شد و در آنجا زاکانی شهردار تهران اعلام نمود که "دراین دوره برای حل موضوعات در رابطه با صدمه های اجتماعی برنامه ۴ ساله داریم و باید اعتقادی عمل نماییم تا گره باز شود که البته به لطف الهی این گره باز خواهد شد."
زاکانی اظهار داشته بود: مردم را تنها نمی گذاریم، شروع از خودمان است و با تکیه به مردم کار را پیش خواهیم برد. به میدان آمدیم تا دست به دست هم این پرونده را ببندیم و این دفعه را برداریم. باید ظرف ۶ ماه، شهر را منزه و پاک نماییم و ۴ تا ۶ سال بعد هم پای آن بمانیم.
در وهله اول قرار بود ساماندهی معتادان متجاهر و کارتن خواب با کمک دستگاههای مختلف همچون بهزیستی و پلیس و... صورت گیرد اما رفته رفته مشکلاتی همچون وجود معتادانی که دستگاهی مسئولیت آنها را قبول نمی کرد، کمبود مکان برای ساماندهی و... نمایان شد و باید این که قرار بود ظرف مدت ۶ ماه چهره شهر از حضور معتادان کارتن خواب پاک شود اما هنوز این وعده به صورت ۱۰۰ درصدی محقق نشده است.
شهرداری در این قرارگاه به حل ریشه ای مشکلات پرداخت بگونه ای که به جای جمع آوری صرف معتادان از سطح معابر، نسبت به شناسایی پاتوق ها اقدام نمود و برای پاتوق های قدیمی همچون کوه سنگی و فرحزاد اقدامات زیادی انجام داد بگونه ای که هم اکنون مقرر است دره فرحزاد که پاتوق معروفی در تهران است به اکوپارک و پاتوق معروف کوه سنگی که در مجاورت گرمخانه خاوران قرار دارد تبدیل به بوستان خواهد شد.
در قرارگاه اجتماعی که تابحال ۲۷ جلسه آن برگزار شده علاوه بر تصمیم گیری در مورد معتادان متجاهر، معتادان اتباع مهاجر، معتادان زن، معتادان دارای کبر و صغر سن و... تصمیم گیری شده است و در نهایت شهرداری تقبل کرده است که زیر نظر سازمان بهزیستی در مورد نگهداری زنان معتاد، معتادان دارای زخم باز و داری کبر و سغر سن راسا وارد شود و ازآنها نگهداری کند هرچند که یک دوره درمان، بازپیوند و مهارآموزی۹ مرحله ای برای این افراد تدوین شد که علاوه بر سم زدایی، مهار اموزی و... ارتباط این افراد با خانواده هایشان تسهیل خواهد شد.
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، قرارگاه اجتماعی که در جهت پوشش و حل صدمه های اجتماعی شهر تهران راه اندازی شده، بنظر می رسد که هنوز راه طولانی در پیش دارد چونکه هنوز زیر ساخت های جذب همچون محل های اقامت آماده نشده و پروژه ساماندهی معتادان تهران که قرار بود بنا به وعده زاکانی ۶ ماهه صورت گیرد حالا با گذشت ۱۲ ماه آینده روشنی ندارد.

اجاره داری شهرداری از خانه هایی که می سازد
در بهمن ماه سال قبل پس از سخنان مقام معظم رهبری در مورد مساله مسکن، قرارگاه مسکن را در شهر تهران در جهت کمک به دولت برای خانه دار کردن مستأجران تهرانی تشکیل شد. شهردار تهران در نامه تشکیل این قرارگاه ضمن تاکید بر شناسایی و رفع مشکلات راه اندازی مسکن خواستارشناسایی همه ظرفیت های تولید مسکن در شهر تهران، به میدان آوردن همه امکانات شهرداری تهران شامل زمین، مجوزها و... برای تأمین مسکن و بخصوص مسکن استطاعت پذیر، اتخاذ تدابیر لازم برای تأمین مسکن برای افراد و گروههای بی بضاعت و کم استطاعت و... را ذکر کرد. رفع مشکل محله نفرآباد و عرضه یک طبقه تشویقی، کلنگ زنی ۱۸۴۲ واحد مسکونی در منطقه ۱۵، امضاء تفاهمنامه ساخت ۹ هزار واحد مسکونی، ساخت سه هزار واحد مسکونی در منطقه ۲۰ از اقدامات شهرداری در این عرصه عنوان می شود.
البته این اقدامات در حوزه مسکن سازی موجبات انتقاداتی شد بگونه ای که برخی معتقد بودند این حضور شهرداری برای خانه دار کردن مستأجران، در جهت درآمدزایی است و باعث جاماندن شهرداری از اقدامات اصلی اش می شود هرچند حمیدرضا صارمی معاون شهرسازی و دبیر قرارگاه مسکن در پاسخ به این انتقادات میگوید: "کل گیری قرارگاه مسکن بر مبنای منفعت مالی شهرداری تشکیل نشده بلکه بر مبنای رویکرد منافع عمومی بوده است؛ شهروندانی که خانه ندارند و یا سهم هزینه تهیه مسکن در سبد خانوار آنها زیاد است، مجبور هستند تا از هزینه های دیگر خانواده مانند سلامت و آموزش کم کنند تا هزینه مسکن تامین گردد. این رویکرد در آینده ما را با شهروندان بیمار و گرفتار صدمه روبه رو می کند."
البته معاون شهردار تهران از اجاره داری شهرداری خبر می دهد و ادامه می دهد: "یکی از سیاست هایی که تابحال در حوزه مدیریت شهری اجرایی نشده، مسکن استیجاری است. ما شهروندانی را در تهران داریم که به هیج عنوان نمی توانیم آنها را صاحب مسکن نماییم مانند زنان سرپرست خانوار، صدمه دیدگان اجتماعی، افراد مسنی که خانه ندارند و قدرت انجام کار ندارند و در نهایت زوج های جوانی که در ابتدای زندگی نمی توانند خانه ای تهیه کنند. پس شهرداری تهران می تواند با زمین هایی که در مناطق شهری در اختیار دارد، از راه قرارداد با یک سرمایه گذار مبادرت به ساخت خانه های استیجاری کند."
هرچند که شهرداری تهران به دنبال محقق شدن درخواست یک طبقه اضافی در بافت فرسوده برای تشویق مالکان و سرمایه گذاران است و این مهم تنها در محله نفرآباد محقق شده اما آثار اقدامات و تصمیمات قرارگاه مسکن هم اکنون هنوز به ثمر ننشسته و باید منتظر بمانیم و ببینیم که اجاره داری و ورود شهرداری به مسکن سازی چگونه خواهد بود.

حل قرارگاهی مشکل اتوبوس، مترو و تاکسی
۱۶ فروردین سالجاری، قرارگاهی دیگر تحت عنوان " توسعه حمل و نقل عمومی و پاک " با حضور شهردار تهران و مدیران این حوزه تشکیل شد، این قرارگاه با هدف تشریک مساعی و هم افزایی در اقدامات و پیگیری های لازم به منظور بهبود حمل و نقل عمومی پایتخت تشکیل شد که در همین چارچوب بالغ بر ۶۰ پروژه ذیل قرارگاه مذکور در چارچوب ۹ محور شامل: سامانه مترو؛ سامانه اتوبوسرانی؛ سامانه تاکسیرانی؛ مدیریت تقاضای بار و مسافر؛ ارتقای ایمنی و بهره وری معابر؛ ساماندهی موتورسیکلت و برقی سازی ناوگان؛ توسعه حمل و نقل پاک و انسان محور؛ مدیریت هوشمند ترافیک معابر و سایر موضوعات تعریف شد.
در همین راستا بر مبنای پیگیری صورت گرفته طبق برنامه های پیشبینی شده ذیل قرارگاه و به منظور بهبود وضعیت ناوگان مترو تهران، با مساعدت وزیر کشور، مکاتبه جهت تأمین ۱۵ درصد سهم کارفرما از پیش پرداخت قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن مترو از محل صندوق توسعه ملی به منظور به سازمان برنامه و بودجه ارسال شد؛ همینطور با انجام اقدامات انجام پذیرفته به منظور تأمین منابع مورد نیاز جهت تکمیل مسیر خط مترو فرودگاه امام(ره) تا پرند، تست سرد این خط در ۲۹ تیرماه انجام شد و تسریع در اجرا و تکمیل پایانه و پارکینگ اکباتان در پایان خط ۴ مترو و آماده سازی آن جهت بهره برداری از دیگر دستاوردهای حاصل از برنامه های قرارگاه بوده است.
این در حالی است که در سایر بخش های حمل و نقل عمومی هم اقداماتی نظیر تخصیص ۹۰۰ دستگاه اتوبوس از قرارداد تأمین ۲۰۰۰ دستگاه اتوبوس وزارت کشور به شهر تهران و پرداخت سهم شهرداری به منظور ورود و به کارگیری یکصد دستگاه از ناوگان مذکور تا مهرماه، تأمین مالی و برنامه ریزی جهت ورود ۵۵ دستگاه اتوبوس تک کابین باقیمانده قرارداد ایران خودرو دیزل، دریافت موافقت وزارت کشور جهت انعقاد قرارداد بازسازی ۱۴۰۰ دستگاه اتوبوس فرسوده و همینطور انعقاد قرارداد ورود و به کارگیری ۳۰۰ دستگاه تراموای چرخ لاستیکی با هدف بهره برداری در خطوط تندروی اتوبوسرانی شهر تهران انجام پذیرفته است.
از سوی دیگر بهبود و توسعه سامانه تاکسیرانی هم بعنوان تغذیه کننده شبکه حمل و نقل عمومی مغفول نمانده و بدین منظور ضمن عقد تفاهمنامه نوسازی و هوشمندسازی حداقل ۲۰۰ دستگاه تاکسی ون فرسوده ناوگان تاکسیرانی و فراهم سازی امکان ورود ناوگان ون جدید به سامانه تاکسیرانی شهر تهران بعد از وقفه ای چندین ساله؛ نوسازی ناوگان تاکسیرانی هم از راه اعطای تسهیلات کم بهره در جریان می باشد.
مضاف بر موارد یاد شده، تأمین منابع از راه توافق با قرارگاه سازندگی خاتم الانبیاء به منظور تکمیل و افتتاح پایانه جدید شرق بعد از بالغ بر پنج سال توقف پروژه و همینطور تنظیم تفاهمنامه با شرکت پست جهت برقی سازی ۵۰۰ دستگاه موتورسیکلت فرسوده کاربراتوری با سیستم سوآپ باتری از دیگر اقدامات به ثمر نشسته بر مبنای برنامه های قرارگاه توسعه حمل و نقل عمومی و پاک است.
با این حال هنوز دستاورد مشخصی این قرارگاه ها برای شهر و شهروندان نداشته و بنظر می رسد هنوز مصوبات بر روی کاغذ مانده است.

انضباط بخشی مالی و شناسایی املاک شهرداری
البته در این میان زاکانی در حوزه انضباط بخشی مالی عملکرد خوبی داشت چونکه ایجاد خزانه واحد، استقرار کامل سامانه مدیریت مطالبات و بدهی های شهرداری تهران، تأمین اقلام مورد نیاز معاونت فنی و عمران از راه بورس کالا، تسویه بدهی ملکی در ارتباط با معارضین ملکی و نهادها و نیروهای مسلح، تهیه سند تک برگ برای املاک شهرداری، پذیرش املاک شهرداریتهران جهت عرضه در بورس کالا، تهاتر بخشی از طلب شهرداری از دولت با خرید واگن های مترو و رونمایی از سامانه تعیین کارشناسان رسمی دادگستری جهت قیمت گذاری املاک و مستغلات شهرداری تهران بعضی از فعالیتهایی است که شهردار تهران گفته در یک سال قبل در حوزه مالی شهرداری محقق کرده است.
در این میان پیاده سازی خزانه واحد اقدام تاثیرگذاری بود چون که این مهم به منظور انضباط مالی حساب های شهرداری و نظم بخشی به تراکنش های مالی شهرداری تهران رخ داد و برای نخستین بار دستورالعمل خزانه واحد توسط معاونت مالی و اقتصاد شهری تهیه و از راه شهردار تهران به تمام واحدهای اجرایی ابلاغ شد؛ که بر این اساس تمامی واحدهای اجرایی شامل سازمان ها، شرکتهای شهرداری، موسسات تابعه و وابسته مکلف شدند تا کلیه منابع درآمدی و سایر وجوهی که به باعث بودجه مصوب وصول شده است را صرفاً به حساب های درآمدی خزانه شهرداری که به پیشنهاد شهرداری و تایید شورای شهر تهران افتتاح شد، واریز نمایند.
خرید و تأمین اقلام نیاز معاونت فنی و عمران همچون قیر از راه بورس کالا هم یکی از اقدامات خوب زاکانی برای ایجاد شفافیت و سلامت در خریدها بود. بگونه ای که در هریک از خریدهایی که از بورس انجام شده است به طور متوسط ۳۰ درصد صرفه جویی در منابع اتفاق می افتد. در حوزه حمل و نقل عمومی با تأمین بموقع نقدینگی و کنترل روندهای اجرایی توسط معاونت مالی شهرداری، ۲۰۰۰ چرخ واگن خرید و تحویل مترو تهران شد و قرارداد خرید تجهیزات مترو به ارزش ۸۰۰ میلیارد تومان به نتیجه رسید و در مرحله خرید قطعات هستیم.
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، البته با وجود گزارش عملکرد در حوزه مالی تیم زاکانی هنوز در شناسایی املاک متعلق به شهرداری، تحقق بودجه غیرنقد، تأمین هزینه ها برای توسعه شهر راه طولانی در پیش دارند.


شنبه های افتتاح و کلنگ زنی
«شنبه های امید و افتخار» عنوان یکی از برنامه های جدید زاکانی در آستانه سال دوم مدیریتش در ساختمان بهشت است که برپایه آن هر هفته تا اربعین یکی از پروژه های بزرگ مقیاس شهری افتتاح خواهد شد و از دهه فجر تا عید نوروز هم هر روز افتتاح پروژه در تهران به انجام می رسد.
در نخستین شنبه بهره برداری از پایانه اکباتان پس از ۱۴ سال انجام شد و در دومین شنبه امید و افتخار، زاکانی و تیمش گره کور امتداد بزرگراه یادگار امام را باز کرده و عملیات راه اندازی ۵ کیلومتر مسیر بزرگراهی یادگار امام را اغاز کردند، حالا باید منتظر بود و دید که در شنبه ای دیگر چه پروژه هایی افتتاح می گردد.


نصب روزشمار در پروژه های نوسازی تهران
تعیین تکلیف پروژه های قدیمی و به اصطلاح خاک کرده از دیگر برنامه های زاکانی است که پروژه های شهید بروجردی و ادامه بزرگراه یادگار امام همچون آنهاست که چراغ تابلوهای روزشمارشان مجدد روشن خواهد شد باید منتظر ماند و دید که آیا پروژه های وعده شده برپایه وعده و تاریخ روزشمار به افتتاح و بهره برداری می رسد.
و آنطور که مهدی هدایت سرپرست سازمان نوسازی شهر تهران گفته است سازمان نوسازی شهر تهران در جهت عمل به وعده ها، با برنامه ریزی مناسب، تخصیص بهینه منابع و هزینه ها آغاز و آخر پروژه ها را تعیین و با نصب روز شمار تاریخ دقیق بهره برداری را به اطلاع شهروندان می رساند.


«قرار خدمت» قراری که خبری از آن نیست
یکی از اقداماتی که در ابتدای راه رها گردید «قرار خدمت» بود. علیرضا زاکانی از همان ماه های ابتدایی حضورش در ساختمان بهشت، روزهای پنجشنبه خویش را به بازدید منطقه ای اختصاص داد که نامش را هم "قرارخدمت" گذاشته بودند که بر این اساس شهردا تهران با حضور تمامی معاونین خود در یک منطقه حضور یافته و پس از بازدید از پروژه های مختلف در جریان آخرین وضعیت تکمیل پروژه ها قرار می گرفت و پس از ملاقات با نخبگان محلی و شنیدم دغدغه های مردمی، به مسجد رفته و در حالیکه معاونینش هم او را همراهی میکردند به درخواست ها، گلایه و پیشنهادات مردم گوش فرا می داد اما این قرار خدمت هم پس از برگزاری در چند منطقه به ناگاه و در سکوت ملغی شد.

سامانه شفافیتی که در میانه راه از کار افتاد
در شورای شهر پنجم سامانه شفافیت رونمایی شده و علاوه بر اطلاعات کلی شهر، اطلاعاتی پیرامون نوع قراردادها، اطلاعات معاونین، انتصابات و... بروی آن بارگذاری شد اما در دوره مدیریت زاکانی باوجود تذکرات اعضای شورای شهر این سامانه در همه بخش ها بروزرسانی نشد بگونه ای که ناصر امانی عضو شورای شهر اعلام نمود: " این خیلی بد است که شعار شهردار تهران در حین عرضه برنامه هایش، تهران الگوی کلان شهر جهان اسلام باشد اما در رسانه ملی از شهرداری های کوچک به سبب انتشار فیش های حقوقی شان صحبت کنند." با وجود انتقادات چندباره اما شهرداری پاسخ درستی هم به این مطالبه مردمی نداد.حمله سایبری برای فشل کردن شهرداری
در این مدیریت یکساله زاکانی تجربه های مختلفی را از سر گذراند که یکی از آنها حمله سایبری به سامانه های شهرداری بود، ۱۲ خرداد ماه بود که سایت های خدماتی شهرداری مورد حمله سایبری قرار گرفت و شهرداری در اطلاعیه ای اعلام نمود که" حملات خرابکارانه به برخی سامانه های خدماتی شهر تهران با هدف ایجاد نارضایتی و اختلال در خدمت رسانی به مردم عزیز صورت گرفت که در همان لحظات ابتدایی توسط کارشناسان فنی، تشخیص و کنترل بر فرآیندها و سامانه ها بوجود آمد.
با این حال هم اکنون بعضی از این سامانه ها برای اطمینان بیشتر از پایداری و خدمت رسانی حداکثری به صورت موقت محدود شده است. بمحض اطمینان کارشناسان سازمان فناوری اطلاعات و نهادهای مسئول، این سامانه ها به فرایند خدمت رسانی به مردم شریف تهران ادامه خواهند داد."
شهرداری تهران بنا به دلایلی که هیچگاه آنرا برای مردم و رسانه ها شرح نداد تنها به صدور یک اطلاعیه بسنده کرد و جزئیاتی از این حمله یا میزان خسارات و... اعلام نکرد، هرچند که پس از مدتی مهدی چمران رئیس شورای شهر در جلسه علنی شورای شهر اعلام نمود که این حمله سایبری کار موصاد و منافقین بود."
البته اخیرا نامه ای در فضای مجازی منتشر گردید که نشان داده است چند روز پیش از هک، این مساله اطلاع داده شده بود بگونه ای در این نامه که به تاریخ ۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۱ و به امضای محمدرضا زارع علی مدیرکل سابق امورمالی شهرداری تهران رسیده، به حراست شهرداری اطلاع داده شده که بعضی از نیروهای شهرداری گفته اند که «سیستم شما توسط فرد دیگری در دسترس می باشد. دستور فرمایید با عنایت به اهمیت مبحث و به حداقل رساندن هرگونه تهدید، سواستفاده احتمالی و صدمه پذیری خارجی و داخلی این مورد بررسی شود.» زاکانی هم در گفتگو با ایسنا، نامه مذکور را تایید و اعلام نمود که بررسی ها در مبحث حمله سایبری نشان داد که از گذشته سرمایه گذاری ویژه ای بر روی این مورد انجام داده بودند. من این نامه را دیده ام و در چارچوب گزارشاتی که به ما داده اند آنرا دنبال خواهیم کرد."
در پی حمله سایبری تا مدتی فعالیتهای شهرداری را گرفتار وقفه کرد، بگونه ای که حتی برای چند روز کارکنان نمی توانستند کامپیوترهای خویش را روشن کنند، اما به مرور زمان با رفع اختلال ها، خدمات الکترونیک شهرداری به مدار بازگشت اما هیچگاه امار و ارقام دقیقی از ابعاد این حمله سایبری و میزان خسارات آن اعلام نشد.

مجروح شدن شهردار ناحیه؛ خودزنی یا حمله
یکی دیگر از حواشی و اتفاقات دوران مدیریت یکساله زاکانی که سرانجام آن مشخص نشد، حادثه برای شهردار ناحیه ۳ منطقه ۱۹ بود که در ابتدا عکسی از شهردار ناحیه با لباسی خونین که بنا به قول دوستانش ۲۵ بخیه خورده در فضای مجازی با عناوینی همچون نماد مظلومیت شهرداری تهران در مقابله با فساد منتشر و اعلام گردید که شهردار ناحیه در حین بازدید از ساختمانی که بنای خلاف داشته، بوده که مالک و عواملش شهردار ناحیه را مورد ضرب و شتم قرار دادند. انتشار این مطلب سبب شد که شبانه بعضی از مدیران شهری و اعضای شورای شهر به نشانه حمایت به عیادت این شهردار ناحیه بروند اما چندی بعد نامه پزشکی قانونی در رسانه ها منتشر گردید که احتمال خودزنی شهردار مضروب ناحیه ۳ منطقه ۱۹ را جدی بیان کرد و پس از این نامه با این که شهردار مذکور برکنار شد اما از سرانجام و عاقبت پرونده خودزنی وی خبری منتشر نشد.

حضور در سیل امامزاده داوود و حواشی شلوار گلی
ششم مرداد ماه، سیل امامزاده داوود را در نوردید و سبب ایجاد خسارت و تلفات شده، شهردار تهران تنها چند ساعت پس از وقوع سیل به محل حادثه رفت و همراه با وزیر کشور و استاندار تهران در جریان روند امور قرار گرفت و دستور ورود تجهیزات و ادوات سازمان اتش نشانی و مدیریت بحران را جهت کمک به شهرستان همسایه صادر کرد، هرچند که تصویر شلوار و کفش های گلی زاکانی برای مدتی سوژه منتقدان مجازی شد و گروهی آنرا شوآف خواندند و بر این اعتقاد بودند که حضور در مناطق سیل زده وظیفه مسئولین است و انتشار تصاویر با شلوارهای گلی مشکلات مردم و سیل را برطرف نمی کند اما همان زمان مطهر محمدخانی رئیس مرکز ارتباطات شهرداری تهران به این انتقادات پاسخ داد و اظهار داشت: " وظیفه انسانی و اخلاقی مدیریت شهری تهران ایجاب می کرد که همچون ادوار گذشته و اتفاقاتی که در ماه های گذشته در نقاط مختلف کشور رخ داده وارد عمل شود. همچون کمک آتش نشانان به حادثه متروپل که به اذعان استانداری خوزستان و مسؤلان محلی، آتش نشانان تهرانی به واسطه تجربه پلاسکو نقش پررنگی در متروپل داشتند یا در مورد سیل سیستان و... شهرداری تهران به واسطه وظیفه انسانی و اخلاقی پای کار بوده است. در رابطه با سیل هم وزیر کشور مشخصا از شهرداری تهران مطالبه کرده است که در سه منطقه سیل زده امامزاده داوود، شهرستان لواسان و فیروزکوه وارد عمل شود و به حادثه دیدگان کمک نماید. "

بدهکاریم
حالا علیرضا زاکانی در آستانه ورود به دومین سالگرد مدیریتش در بهشت در گفت وگویی با ایسنا در پاسخ به این سؤال که چه نمره ای به عملکرد خود می دهید می گوید: لازم نیست من به خودم نمره بدهم چونکه دیگران باید به عملکرد ما نمره بدهند اما ما نسبت به مردم بدهکاریم، ما نسبت به رهبری عزیزتر از جان مان بدهکاریم، نسبت به امام بدهکاریم و در نهایت بدهکار خدا هستیم و باید برای مردم کار نماییم.
منبع:

1401/06/09
10:10:40
0.0 / 5
358
تگهای خبر: ارز , اقتصاد , اهدا , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد کارنامه یکساله زاکانی در بهشت
نظر شما در مورد کارنامه یکساله زاکانی در بهشت
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۲