گزارش حراج كن؛

تعهدات مسکنی دولت های گذشته روی دوش دولت سیزدهم

تعهدات مسکنی دولت های گذشته روی دوش دولت سیزدهم به گزارش حراج کن، دولت سیزدهم با راه اندازی شورایعالی مسکن و هم راهبری نهضت ملی مسکن در جهت اجرای قانون جهش تولید مسکن و انجام تعهد مسکنی این دولت، می تواند دولت مسکن ساز لقب بگیرد.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، دولت سیزدهم که به حق میتوان آنرا دولت عمرانی و مسکن ساز نامید، برای تحقق وعده خود در خصوص ساخت ۴ میلیون واحد مسکونی در ۴ سال، هر آنچه در توان داشته به کار گرفته است.
پیشتاز این توجه دولت به ساخت مسکن، وزارت راه و شهرسازی و دستگاه های تابعه، بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و در مرحله بعد، وزارت کشور و برخی شهرداری ها همچون شهرداری تهران است که تا کنون قرارگاه ساخت مسکن را راه اندازی کرده و برخی پروژه های ساخت مسکن در شهر تهران را با مشارکت دیگر دستگاهها آغاز نموده است.
بازنده بزرگ این مساله هم در وهله اول برخی وزارت خانه هایی که بیشترین اراضی دولتی را در اختیار دارند ولی بر خلاف نص صریح قانون جهش تولید مسکن، از واگذاری آنها به وزارت راه و شهرسازی علیرغم دستور رئیس جمهور، همچنان طفره می روند.
در وهله دوم هم بانکهای عامل در اعطای تسهیلات ۳۶۰ هزار میلیارد تومانی به عنوان بازندگان نهضت ملی مسکن قرار دارند که به جز بانک مسکن که تا کنون بیشتر از آنچه سهمیه این بانک بوده، تسهیلات پرداخت کرده، سایر بانکها حدودا هیچ تسهیلاتی به این بخش نداده اند.
دولت سیزدهم مسئولیت تعهدات مسکنی دولت های گذشته را هم پذیرفت
رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی در شهریور سال قبل و بعد از روی کار آمدن در این وزارت خانه، از ادامه ساخت واحدهای ذیل طرح اقدام ملی مسکن که در تعهدات دولت قبل بود، آگاهی داد.
در ادامه هم در آذر ماه سال قبل که نخستین جلسه شورای عالی مسکن به ریاست رئیس جمهور برگزار شد، به قول محمود محمودزاده معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در این نشست تصویب گردید تا طرح اقدام ملی به طرح نهضت ملی مسکن ملحق شود.
محمودزاده اضافه کرد: در مجموع در این دو طرح که اکنون ادغام شدند بیشتر از ۳.۶ میلیون نفر در سامانه ثبت نام کردند.
این در حالی است که به قول رستم قاسمی وزیر راه و شهرسازی بر مبنای بررسی های دیوان محاسبات کشور تنها ۸.۵ درصد از برنامه های طرح ادغام ملی مسکن در دولت قبل اجرایی شده بود.
دایره مشمولان دریافت مسکن دولتی بزرگ تر شد
از دیگر اقداماتی که دولت سیزدهم در ثبت نامهای جدید از نهضت ملی مسکن انجام داد ولی در طرح های مسکنی دولت قبل نبود، تسهیل شرایط مشمولان دریافت مسکن حمایتی بود که به تصویب شورای عالی مسکن رسید؛ امکان ثبت نام مردان مجرد بالای ۲۳ سال به شرط تأهل در زمان تحویل واحد، کاهش زمان سکونت در شهر مورد تقاضا از ۵ به ۳ سال، افزایش سقف تسهیلات بانکی به ۴۵۰ میلیون تومان برای تهران، ۴۰۰ میلیون تومان برای کلانشهرها، ۳۵۰ میلیون تومان برای شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و ۳۰۰ میلیون تومان برای سایر شهرها در شورای پول و اعتبار و… همچون این اقدامات است که در دولت سیزدهم انجام گرفت.
بانک زمین شکل گرفت؛ ‬ شهرها وسیع شدند
راه اندازی بانک زمین در وزارت راه و شهرسازی از اصلی ترین اقدامات دولت سیزدهم در بخش زمین است.
قرار است بر طبق این بانک اطلاعاتی اراضی دولتی در اختیار وزارت راه و شهرسازی و همینطور سایر دستگاه های دولتی احصا و شناسایی شده و به تدریج در اختیار پروژه های ساخت مسکن قرار گیرد.
شورای عالی شهرسازی هم با ورود به مبحث افزایش محدوده و حریم شهرها و الحاق محدوده های جدید به شهرهایی که امکان توسعه افقی وجود دارد، از اجرای طرح های مسکنی در مناطقی خارج از حریم شهرها جلوگیری کرده است.
ساخت شهرهای جدید اولویت دارد یا شهرک های جدید؟
با توجه به این که توسعه شهرهای جدید در اطراف کلانشهرها نتوانسته انتظارات را برآورده کرده و به انتقال جمعیت به این شهرها بینجامد، از اقدامات مناسب دولت سیزدهم، واگذاری ساخت شهرک سازی در اطراف شهرها و نزدیک شهرهای مادر است که هم نیازی به انتقال زیرساخت ها و انشعابات جدید آب، برق، گاز و فاضلاب به این شهرک ها نیست و هم این که مشکل کمبود ناوگان حمل و نقل عمومی حومه ای برای جابجایی ساکنان این شهرک ها کمتر احساس می شود.
بر اساس آنچه علیرضا جعفری معاون وزیر راه و شهرسازی و مدیرعامل شرکت عمران شهرهای جدید اعلام نموده، در اطراف تهران هم ساخت چند شهرک جدید پیش بینی شده است.
از دیگر اقدامات مناسب دولت سیزدهم دراین زمینه، امکان سرمایه گذاری بخش خصوصی در شهرک سازی است و دولت با سرمایه گذاران مشارکت می کند.
اجاره داری حرفه ای
محمودزاده معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی هم از تخصیص ۱۵۰ هزار واحد از ۲ میلیون واحد نهضت ملی مسکن در فاز اول اجرای آن به اجاره داری حرفه ای آگاهی داده است.
بر اساس این طرح، باتوجه به شرایط مالی خانه اولی ها، زوج های جوان و زنان سرپرست خانوار، اولویت برای امکان ورود این افراد به خانه های اجاره ای خواهد بود و می توانند تا ۵ سال با هدف افزایش توان زیست پذیری این خانوارها در سایر واحدهای مسکونی، با شرایط آسان تر از بازار اجاره، ساکن واحدهای اجاره ای شوند.
نرخ سود یارانه ای تسهیلات ساخت مسکن برای ۳ دهک اول
دولت سیزدهم در امتداد اجرای قانون جهش تولید مسکن که در شهریور سال قبل در مجلس تصویب در شورای نگهبان تأیید و به دولت سیزدهم ابلاغ گردید، مقرر است تسهیلاتی که ذیل قانون جهش تولید مسکن به طرح نهضت ملی مسکن اختصاص می یابد را از محل صندوق ملی مسکن که در قانون مذکور پیش بینی شده، با نرخ یارانه ای محاسبه کند.
پیش از این در دولت دوازدهم کلیه تسهیلات بانکی که قرار بود به طرح اقدام ملی مسکن اختصاص داده شود، با نرخ سود مصوب شورای پول و اعتبار (۱۸ درصد) در نظر گرفته شده بود که با راه اندازی صندوق ملی مسکن و واریز منابع مصوب برای آن همچون ۳۰ هزار میلیارد تومانی که در قانون بودجه سال جاری در نظر گرفته شده، این صندوق نقش مکمل مابه التفاوت نرخ سود یارانه ای با نرخ سود شورای پول و اعتبار را برای سه دهک نخست ایفا خواهدنمود.
به گفته علی صالح آبادی رئیس کل بانک مرکزی مقرر است بزودی ۳ هزار میلیارد تومان به حساب صندوق ملی مسکن واریز شود.
سهمیه هر بانک از تسهیلات نهضت ملی مسکن مشخص شد
بانک مرکزی در آبان سال قبل بخشنامه سهمیه هر بانک از تسهیلات ذیل قانون جهش تولید مسکن را به شبکه بانکی ابلاغ نمود.
این بانک در بخشنامه خود آورده بود: در امتداد اجرای قانون جهش تولید مسکن حسب تصمیمات متخذه در شورای پول و اعتبار مورخ ۱۱ آبان ۱۴۰۰ مقرر شد؛
سقف فردی تسهیلات مزبوری برای تهران ۴۵۰ میلیون تومان، شهرهای بالای یک میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استانها ۳۵۰ میلیون تومان، سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان و روستاها ۲۵۰ میلیون تومان تعیین می شود.
اهم اقدامات کاربردی وزارت راه و شهرسازی در حوزه مسکن سازی
به گزارش حراج کن به نقل از مهر از اهم اقدامات اجرایی دولت سیزدهم در انجام تعهدات مسکنی خود میتوان به آغاز و اقدامات انجام شده در ساخت برخی از واحدها اشاره نمود که به شرح زیر است:
-اعطای تسهیلات خودمالکی به ۲۱۸ هزار و ۶۸ واحد
- آغاز نوسازی ۱۵۸ هزار رو ۳۰ واحد مسکونی روستایی
- پیشرفت فیزیکی ۵۷۸ هزار و ۱۳۰ واحد را در کشور با راهبری ادارت کل راه و شهرسازی استانها
- سهمیه ۶۰۰ هزار واحدی بافت فرسوده از میلیون واحد نهضت ملی مسکن
- سهمیه ۷۰۰ هزار واحدی شهرهای جدید
_ تأمین زمین ۴۰۰ هزار واحد در شهرهای جدید و آغاز ساخت ۲۰۰ هزار واحد از آنها
- سهمیه ۸۰۰ هزار واحدی مسکن روستایی و ساخت سالانه ۲۰۰ هزار واحد روستایی
- اختصاص تسهیلات ۲۰۰ میلیون تومانی مسکن روستایی با نرخ سود ۵ درصد


منبع:

1401/05/26
22:17:48
0.0 / 5
471
تگهای خبر: بازار , بانك , پرداخت , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد تعهدات مسکنی دولت های گذشته روی دوش دولت سیزدهم
نظر شما در مورد تعهدات مسکنی دولت های گذشته روی دوش دولت سیزدهم
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳