واكاوی عمر ۱۷ ساله پل های برقی پایتخت

پله های خاموش پایتخت روشن می شوند

پله های خاموش پایتخت روشن می شوند به گزارش حراج کن، هفده سال از نصب اولین پل مکانیزه در پایتخت می گذرد و امروز بسیاری شهروندان تهرانی از خاموشی های مکرر پله برقی این پل ها گلایه دارند موضوعی که به قول مسئولین مدیریت شهری در سازمان زیباسازی شهر تهران دنبال می شود. بخشی از پیگیری ها با وعده روشن شدن باردیگر پله برقی ها و بخشی هم با جمع آوری پله برقی ها و جایگزینی انها با روش هایی همچون زیرگذر.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، نخستین پل هوایی مجهز به سیستم پله برقی با حضور شهردار وقت تهران در میدان هفت تیر به بهره برداری رسید؛ خبری که در بیست و چهارمین روز فروردین سال ۱۳۸۳ در رأس اخبار شهری کشور قرار گرفت. در بهره برداری این پل مکانیزه شهردار وقت تهران یعنی محمود احمدی نژاد با اشاره به این که استفاده از فن آوری جدید و افزایش ایمنی عابر پیاده از اهداف اجرای این پروژه است؛ خواهان مشارکت بخش خصوصی برای توسعه این پل های عابر پیاده در تهران شد.
از همان زمان تا به امروز استفاده از پل های عابر و زیرگذرهای عابرپیاده در کنار حمایت بری کارشناسان مورد انتقاد برخی دیگر بوده که در امتداد تحقق شهر انسان محور نباید عابرین پیاده را به فضای زیرسطح و یا به اسمان و روی پل ها برد بلکه عابرین باید در سطح حرکت کنند و این خودرو ها هستند که باید با تغییر مسیر به فضای زیرسطح و یا اسمان و روی پل ها بروند. بعد از ماشین محور شدن تهران تعداد پل های مکانیزه تهران هم هر روز بیشتر شد، بشکلی که امروز حدود ۱۲۰ پل عابر پیاده مکانیزه شده و حدودا همه منطقه های تهران و بیشتر در مناطق مرکزی شاهد حضور این پل های مکانیزه هستیم.
در ابتدای دوره ششم مدیریت شهری هم بعد از حدود ۱۷ سال از نصب اولین پل مکانیزه در پایتخت و در سایه بی توجهی سالهای قبل به نگهداشت این پل ها، خیلی از انها خاموش شده بود که به یکی از گلایه ها و اعتراضات بزرگ شهروندان تهران و دغدغه شورای شهر تبدیل شد.
در نخستین اقدام برای پاسخ به این اعتراضات مسئولیت این پل های مکانیزه در سطح شهر تهران از مجموعه معاونت حمل و نقل شهرداری به سازمان زیباسازی در مجموعه معاونت خدمات شهری شهرداری سپرده شد تا شاید با مدیریت بهتر به مطالبات مردمی پاسخ داده شود اما این اعتراضات نسبت به خرابی پله های برقی ادامه پیدا کرد تا جایی که در روزهای آخر فروردین سال جاری مهدی بابایی؛ عضو شورای شهر تهران در واکنش به این اعتراضات در رابطه با خراب بودن پل های مکانیزه با اشاره به این که پل های مکانیزه با وضعیت نامناسب تحویل سازمان زیباسازی شده تا به عرصه خدمات دهی بازگردد، اظهار داشته بود: ۵۰۲ یونیت تحویل این سازمان شده و از این تعداد ۲۵۰ یونیت به سبب نقص فنی خاموش بوده و بدین سان با ترک فعل مواجه بودیم.
وی با تاکید بر این که طیف زیادی از پل های روشن نا ایمن بوده است هم ادامه می دهد: قول گرفتیم تا آخر بهار سال جاری صد در صد پل های مکانیزه به چرخه خدمات رسانی بازگردد. اما این وعده آقای بابایی با اشاره به دلایلی همچون مشکلات در تأمین قطعات و تجهیزات این پل ها به سبب تحریم ها از جانب شهردار تهران و مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران به انتها تیرماه سال جاری افزوده شد.
به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، حالا در مردادماه در بازدیدهای میدانی گوشه و کنار شهر، پله های خاموش دیده می شود همچون خاموشی پله های پل مکانیزه مقابل شهرداری منطقه ۵ تهران در خیابان کاشانی و.. و این اعتراض شهروندان همچنان نسبت به خاموشی پله برقی ها وجود دارد که برای دریافت پاسخ این اعتراضات و دنبال کردن میزان تحقق وعده مدیریت شهری، رضا صیادی، مدیر عامل سازمان زیباسازی شهر تهران در گفتگو با ایسنا، می گوید: پله برقی های خاموش در شهر سر و صدای زیادی دارند و اعتراضات آنی به همراه دارد و این خاموشی ها دیده می شود و سر و صدا می کند.
صیادی ادامه می دهد: از اول فروردین سال جاری سازمان زیباسازی متولی پله برقی های شهر تهران شد که اعلام کردیم تا آخر تیر ماه فاز روشن سازی پله برقی ها صورت خواهد گرفت. به همین دلیل هم اکنون ۸۶ درصد پله ها روشن شده و حدود ۱۰ درصد خاموشی شناور داریم. متاسفانه در طول سالهای قبل در تعمیر و نگهداشت این پل ها به شکل غیراصولی عمل شده که امروز پلی وجود دارد که قطعات آن گاهی از ۲۰ برند است بدین سان هم اکنون با مجموعه ای از مشکلات در حوزه پله ها رو به رو هستیم.
به گفته ی ایشان، روزی که این پله ها را تحویل گرفتیم خیلی از آنها ناایمن و خاموش بودند که حدود ۹۰ درصد کل پله ها می شد. یکی از دلایلی که روزهای اول حجم نارضایتی بالا رفت این بود که پله های ناایمن را خاموش کردیم و گفتیم فشار رسانه ای و شهری را تحمل می نماییم تا جان مردم به خطر نیافتد. هم اکنون هم از ۹۰ درصد خاموشی و ناایمنی به ۸۶ درصد رسیدیم.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهر تهران با اشاره به این که از بین ۵۰۲ یونیتی که در شهر تهران روی حدود ۱۲۰ پل داریم ۱۰ درصد خاموشی شناور داشته ایم، می افزاید: این خاموشی شناور نارضایتی شناور هم به وجود می آورد. برنامه هایی که از شروع سال تا کنون دنبال می نماییم، فاز روشن سازی اضطراری این پل هاست، در فاز اولیه باید تا جایی که می توانیم این پل ها را با همه شرایطی که دارند راه اندازی نماییم. اتفاقی که تابحال افتاده اینست که قسمتی از روشن سازی اضطراری را تأمین کردیم و یک بخش هم نگهداشت پل هاست. برای مثال پله برقی میدان هفت تیر که چند روز پس از راه اندازی مجدد برقش قطع شد این دیگر حوزه ما نیست چون مبحث برق و تعامل منطقه و شرکت تأمین برق است. برهمین اساس از مناطق خواستیم که در نگهداشت و تأمین برق پل ها کمک کنند.
وی در رابطه با نحوه بکارگیری از پل های مکانیزه هم می گوید: مبحث پله های برقی به این شکل در شهر اصول جدی ندارد و کار قاعده مندی نیست. برخی از این پل ها می توانند به رمپ تبدیل شوند. از دستگاه ترافیکی خواستیم مجوز جمع آوری حدود ۱۵درصد تا ۲۰درصد این پل ها را به ما بدهند که یا جمع شوند و یا به رمپ تبدیل شوند. باید رمپ هایی با شیب ملایم باشد تا شهروندی که در خیابان تردد می کند یا از ویلچر و کالسکه استفاده می نمایند هم بتواند از این رمپ عبور کند. برخی مشکلاتی که در حوزه پله های برقی است به سبب مدیریت یکپارچه ای است که نداریم و پله را راه می اندازیم و یکی دیگر برقش را قطع می کند. رسانه ها در این عرصه حق دارند سوال بپرسند ولی واقعا حوزه اختیار من نیست؛ تلاش می نماییم شرایط را بهتر نماییم و داریم تعدادی خرید انجام می دهیم. در بعضی از پله های برقی احتیاج به تعمیر و تعویض کل یونیت داریم که اسناد مناقصه خریدشان انتشار یافته و تلاش می نماییم مناقصه را انجام دهیم.
صیادی این را هم اظهار داشت که تعداد شکایت های مردمی در مبحث پله برقی ها از راه سامانه ۱۳۷ به یک پنجم نسبت به زمان مشابه در سال های قبل رسیده است همینطور در مورد سرقت ها از پل های مکانیزه هم همه آنها نگهبان دارند و سرقت آنها به کلانتری های محدوده اعلام می شود.
وی در پاسخ به سوالی در رابطه با ساعت فعالیت این پل های مکانیزه هم عنوان می کند: تاکید کرده ایم از شروع بامداد فعالیت کنند اما در شرایط خاص ساعت کار آنها را تغییر می دهیم برای مثال در روزهای محرم پل هایی که در اطرا؛ اما برخی پل ها باید جمع آوری شوند یعنی روش های جایگزین برای پل مدنظر قرار گیرد در واقع پیاده روها موظفند برای عبور از عرض راه تنها از گذرگاه های مجاز همچون پل ها و زیرزمین ها بهره گیرند.
منبع:

1401/05/24
21:30:17
0.0 / 5
536
تگهای خبر: اهدا , برند , خدمات , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد پله های خاموش پایتخت روشن می شوند
نظر شما در مورد پله های خاموش پایتخت روشن می شوند
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳