لوازم یدکی خودرو و زمان تعویض آنها

لوازم یدکی خودرو و زمان تعویض آنها به گزارش حراج کن اگر شما هم از خودروی شخصی استفاده می کنید لازم است که با مهم ترین لوازم یدکی خودرو آشنا باشید و بهترین زمان تعویض آنها را بدانید تا در هنگام رانندگی گرفتار مشکل نشوید.به گزارش حراج کن به نقل از مهر، لوازم یدکی قطعاتی است که به هر ماشین و دستگاهی مانند خودرو به صورت جداگانه متصل هستند، معمولا این لوازم یدکی دارای طول عمر مشخصی هستند و باید آنها را در زمان های مناسب تعویض کرد.
ضروری است هر راننده ای با مهمترین لوازم یدکی خودرو آشنا باشد و بهترین زمان تعویض آنها را بداند تا در هنگام رانندگی گرفتار مشکل نشود. لوازم یدکی های خودرو چند دسته هستند که از مهم ترین آنها میتوان به موارد زیر اشاره کرد؛
قطعات بدنه و تزیینات
اگر از بیرون به یک خودرو نگاه کنید تمام چیزی که می بیند قطعات بدنه آن است؛ حتی درب ها، پنجره ها، آینه ها، سپرها، رینگ چرخ ها و … همگی در دسته بندی قطعات بدنه و یا تزئینات قرار می گیرند. به صورت معمول قطعات بدنه خود به خود و در طول زمان گرفتار مشکل نمی شوند بلکه در اثر ضربه های خارجی یا همان تصادفات گرفتار شکستگی و خرابی می شوند پس اگر با احتیاط رانندگی کنید نیازی به تعویض این قطعات ندارید.
در این میان ما قطعات بدنه ای که بیشترین مصرف و تقاضا را دارند در زیر به صورت خلاصه ذکر کرده ایم.
شلگیر ها
شلگیر ها در دو سمت خودرو و بر روی چرخ ها قرار گرفته اند و وظیفه آنها پیشگیری از نفوذ هرگونه گل و لای یا آب به داخل موتور است. چونکه نفوذ آب و گل لای در موتور می تواند سبب خرابی در قطعات اصلی موتور یا جلوبندی شود. شلگیرها می تواند در هر جاده ای گرفتار مشکل یا پارگی شود پس در صورت مشاهده هر گونه خرابی در این قطعه مبادرت به تعویض آن کنید.
براکت ها
وظیفه براکت ها این است که با ایجاد فاصله در میان بدنه و سپر از ایجاد مشکل جدی در بدنه خودرو جلوگیری نمایند. این قطعات بسیار شکننده هستند و امکان دارد در صورت تصادف های سطحی گرفتار مشکل شوند.
سپرها
سپرها تنها در تصادفات شدید گرفتار مشکل می شوند و احتیاج به تعویض فوری دارند و در تصادف های سطحی و کوچک نیازی به تعویض آنها نیست. وظیفه اصلی سپر همانگونه که از اسمش پیداست سپر شدن در تصادف های شدید می باشد تا شدت ضربه را بکاهد و صدمه کمتری به مسافر یا خودرو وارد شود.
چراغ و پرژکتور

چراغ ها از مهم ترین و ضروری ترین لوازم یدکی میتسوبیشی یا هر خودرو ی دیگری به به حساب می آیند که نبود یا خرابی آنها می تواند ایمنی راننده و مسافرین را به خطر بیاندازد.
چراغ های بیرون کابین
چراغ هایی که بیرون بدنه قرار دارند میتوان به مه شکن، چراغ های جلو، چراغ های عقب، شیرنگ، چراغ های خطر، چراغ راهنما، و هدلایت اشاره نمود.
چراغ های درون کابین
از چراغ هایی که داخل کابین قرار دارند میتوان به چراغ سقف، چراغ صندوف عقب، چراغ مطالعه سرنشین عقب، چراغ جعبه داشبورد و چراغ پنل جلو راننده اشاره نمود.
سیستم جلوبندی و تعلیق خودرو
قطعاتی که در این بخش از خودرو قرار دارند دارای اهمیت بسیار بالایی هستند. وظیفه سیستم جلوبندی و تعلیق خودرو این است که از ارتعاشات و تکان های بیش از اندازه ماشین در زمینهای نا هموار جلوگیری نماید. قطعاتی چون پمپ کلاچ، کمک فنر، میل موجگیر و سیبک فرمان همگی در این سیستم قرار دارند.
لاستیک چاک دار
لاستیک پلاستیکی در جلو بندی بسیار اهمیت زیادی دارد و البته در معرض فرسودگی هم قرار دارد. پس لازم است هر چند وقت یک مرتبه آنرا بررسی نموده و در صورت نیاز حتما آنرا تعویض کنید.
کمک فنر
کمک فنرها از پرمصرف و پرتقاضاترین قطعات خودرو است. کمک فنرها روی چرخ شما قرار گرفته اند و از بالا پایین پریدن ماشین جلو گیری می کنند. عمر کمک فنر به طرز رانندگی شما بستگی دارد، اگر در جاده های پر دست انداز رفت و آمد می کنیند باید در بازه های زمانی کم کمک فنر خویش را تعویض کنید.
طبق
طبق ها جزو دسته قطعاتی هستند که تحت فشارند و باید هر چند وقت یکبار بررسی و تعویض شوند. به سبب این که طبق ها شاسی را به قطعات سیستم تعلیق متصل می کنند همیشه تحت فشارند و در اثر زمان خراب و فرسوده می شوند.
سیستم رادیاتور و سیستم تهویه
سیستم رادیاتور وظیفه حفظ و متعادل سازی دما در موتور و سیستم تهویه وظیفه متعادل سازی هوای داخل کابین را برعهده دارد. از مهم ترین لوازم های یدکی این سیستم ها میتوان به کولر و بخاری اشاره نمود.
شما می توانید تمام لوازم یدکی های مورد نیاز خودرو را فارغ از نوع خودرو خود از سایت خودرو ای دی بدون دردسر و اطمینان خریداری کنید.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.

1401/05/08
13:09:18
0.0 / 5
588
تگهای خبر: خرید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد لوازم یدکی خودرو و زمان تعویض آنها
نظر شما در مورد لوازم یدکی خودرو و زمان تعویض آنها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۵