در مراسم اختتامیه همایش بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهری مطرح شد

لزوم توجه به رشته مهندسی حریق

لزوم توجه به رشته مهندسی حریق به گزارش حراج کن معاونت حفاظت و پیش گیری از حریق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران و دبیر پنجمین همایش بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهر تهران اظهار داشت: استقبال از این همایش فراتر از انتظار ما بود.


به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، کامران عبدولی در مراسم اختتامیه پنجمین همایش بین المللی آتش نشانی و ایمنی شهری که روز جاری برگزار شد، اظهار نمود: برای این همایش نزدیک به ۸ ماه است که درگیر آن هستیم. تیمی حدود ۴۰ نفره بودند و در غالب محورهای مختلف کار انجام شد.
وی اظهار داشت: کوشیدیم چالش های آتش نشانی ها را مطرح نماییم و دانشجویان و افرادی که صاحب علم هستند در این خصوص به ما کمک کنند. در حقیقت تلفیقی که نیاز بود با علم داشته باشیم انجام دادیم. برای نخستین بار بحث صنعت در همایش وارد شد.
عبدولی با اشاره به اینکه اگر فرهنگ ایمنی را اصلاح نماییم و به جایی برسانیم که مردم مطالبه گر ایمنی باشند حتی می توان در آینده ایستگاه های آتش نشانی را کاهش داد، اظهار داشت: مهندسی آتش موضوعی است که سال ها در دنیا به آن توجه شده است اما متاسفانه در این خصوص اقدامات شایان توجهی صورت نگرفته است.
وی اظهار داشت: کشور های پیشرفته دنیا بیش از ۲۵ سال است که در رشته مهندسی حریق تحصیل می کنند.
دبیر این همایش اظهار داشت: ۲۵ دانشگاه برتر کشور درباب این همایش با ما همکاری داشتند.
عبدولی با اشاره به اینکه مخاطبین اصلی ما آتش نشانان کشور، شرکت های تولید کننده، دانشگاه ها و استاتید علمی و... از این انبوه از این نمایشگاه بازدید کردند، اظهار داشت: از اهداف این همایش شناسایی و درک اهمیت حوزه ایمنی، استخراج خلاءهای ایمنی و عملی، مشارکت در تولید ملی و داخلی و... بود.
معاونت حفاظت و پیش گیری از حریق سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهر تهران با اشاره به اینکه این هایش به مدت چهار سال انجام شده بود اظهار نمود: متاسفانه سال ۹۸ به علت بیماری کرونا برگزاری آن کنسل شد که امسال بار دیگر انجام شد.
وی اظهار داشت: ۲۸۰ مقاله علمی داشتیم که در نهایت ۱۹۹ مقاله برتر استخراج شد که امیدواریم بتوانیم از خروجی این ها استفاده نماییم.
عبدولی افزود: با سازمان های بسیاری در این جهت همکاری داشتیم و استقبال خوبی صورت گرفت. همین طور ۲۷ کارگاه جانبی همزمان با پنل ها انجام شد که از خیلی از کشورها همچون فرانسه و استرالیا نیز حضور داشتند. استقبالی که از همایش شد فراتر از انتظار ما بود و امیدواریم ادامه پیدا کند. در این همایش ۳۵ شرکت تولید کننده و وارد کننده، ۱۵ شرکت دانش بنیان و ۲۰ شرکت تولید کننده حضور داشتند.
اعلام آمادگی مجلس برای اصلاح خلاء های قانونی در آتش نشانی تهران
در ادامه این همایش اقبال شاکری نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز اظهار نمود: یکی از سازمان هایی که خدمت خودرا در دو حوزه به خوبی انجام می دهد سازمان پر افتخار آتش نشانی است. شاید گاهی وقتی بحث حوادث و بحران ها به میان می آید تصور می نماییم که آتش نشانی فقط مترادف بحران و حوادث است و در این حوزه حضور پیدا می کند.
وی افزود: البته این درست است و اقدامات بهادار ای هم در این عرصه انجام می دهد که کاملا مشهود است. به عنوان مثال در بافت فرسوده به جهت اینکه آتش را خاموش نماییم قدرت نفوذ نداریم و بافت فرسوده سالیان سال با ما است. همین پهپاد است که می تواند این کار را انجام دهد و آتش نشانی است که دسترسی خودرا به این بافت فراهم نموده است؛ این دسته اقدامات نشان از حرکت رو به جلوی این سازمان دارد. این نشان میدهد سازمان پویا و رو به جلو است که نشان میدهد که دستگاه های جدیدی را هم در این جهت ابداع کرده است و باید حمایت های بیش از قبل از این سازمان به وجود بیاید.
این نماینده مجلس با اشاره به اینکه یکی دیگر از اقداماتی که سازمان آتش نشانی انجام می دهد پیشگیری و توانمند سازی است، اظهار داشت: اقداماتی که از طرف سازمان آتش نشانی صورت می گیرد دریای خروشانی از خدمات است.
شاکری افزود: آتش نشانی واقعا خلاءهای بسیاری را پر کرده و با تربیت کارشناسان شرکت های ذی صلاح خدماتی را ارائه می دهد که به نظر من در آینده خدمات پیشرو تری را نیز ارائه خواهد داد. باید درود گفت به این سازمان که این خدمات را ارائه می دهد که به نظر من خدمات پیشروتری را خواهیم دید.
در کلانشهر هایی مثل تهران خطراتی مثل فروریزش ساختمان ها و فرونشست زمین وجود دارد که شاید با آنها مواجه باشیم. اما آن چیزی که بصورت یک سیکل شهر با آن مواجه می باشد همین حریق است که متاسفانه نمونه آنرا در پلاسکو و سینا اطهر دیدیم.
وی با اشاره به حوادث پلاسکو، سینا اطهر و متروپل اظهار داشت: شیب از دست دادن عزیزان ما افزوده شده است و این قابل قبول نیست. اساسا به پشتیبانی از این سازمان بر می خیزیم و اعلام آمادگی می نماییم اگر خلاء قانونی دارد با مسرت حتما استقبال می نماییم که در طرح ایمنی کلانشهر ها حتما اصلاح نماییم. در کاستی هایی که قانون شهرداری دارد آماده همکاری با شورای اسلامی شهر تهران، وزارت راه و شهر سازی، قوه قضاییه و.. هستیم.
شاکری اظهار داشت: به نظرم می رسد گفت و گو هایی که از طرف افراد متخصص به وجود آمد دستاوردی خواهد داشت که از آن استفاده می نماییم.
وی ادامه داد: آتش نشانی اخطار هم می دهد و در بعضی از این موارد آتش نشانی ۷ بار اخطار داده است و چه زمانی باید این اخطار ۷ گانه را پیاده سازی نماییم. افرادی که اخطار دریافت می کنند نیز باید ما را یاری کنند.
منبع:

1401/04/23
13:42:24
0.0 / 5
304
تگهای خبر: اهدا , تولید , خدمات , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد لزوم توجه به رشته مهندسی حریق
نظر شما در مورد لزوم توجه به رشته مهندسی حریق
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴