روزشمار نفس های به شماره افتاده تهران

روزشمار نفس های به شماره افتاده تهران به گزارش حراج کن یکشنبه(۱۲ تیرماه) نفس های تهران را آلودگی فرا گرفت، اما این نخستین بار نبود بلکه در تهران شاهد تنفس هوای بسیار آلوده و به شماره افتادن نفس های تهرانی ها در فصل بهار بوده ایم بگونه ای که هوای پایتخت در این فصل سه بار برای ساعاتی در شرایط خطرناک قرار گرفت.به گزارش حراج کن به نقل از ایسنا، دوشنبه(۱۲ تیرماه) تهران برای چهارمین بار در سال ۱۴۰۱ هوای بسیار ناسالم را تجربه نمود. گرد و خاکی تهران را تحت تأثیر قرار داد که منشا داخلی داشت و حاصل وزش باد بسیار شدید در بیابان های استانهای قزوین و البرز بود. این آلودگی به حدی رسید که شاخص آلاینده ها حتی از ۳۰۰ هم فراتر رفت و کیفیت هوا در وضعیت خطرناکی قرار گرفت. این وضعیت جوی نخستین بار نبود که در تهران تجربه می شد و از آغاز بهار تابحال چندین بار شاهد وضعیت خطرناک کیفیت هوا در تهران بوده ایم که حتی به تعطیلی مدارس، دانشگاه ها و ادارات هم منجر گردیده است.

کیفیت هوای تهران طی شنبه شب (۱۱ تیرماه) در وضعیت بسیار ناسالم و خطرناک قرار گرفت اما از اوایل بامداد یکشنبه (۱۲ تیرماه) آلودگی هوا سیر نزولی یافت و شاخص آلاینده کیفیت هوا حوالی ۱۰ بامداد به ۱۷۲ رسید و در شرایط ناسالم برای همه قرار گرفت. روند کاهش آلاینده ها ادامه پیدا کرد بگونه ای که به ۱۰۹ رسید اما با افزایش غلظت ذرات معلق از پس از ظهر روز گذشته (۱۲ تیر)، شاخص برخط آلاینده ذرات معلق کوچک تر از ۱۰ میکرون به تدریج با افزایش چشم گیر در شرایط بسیار ناسالم و حتی در بعضی ساعات شب در شرایط خطرناک قرار گرفت. بنا بر اعلام هواشناسی فردا (۱۴ تیرماه) به صورت نسبی غلظت گرد و خاک کاهش خواهد یافت.

آلاینده شاخص در زمان گرد و غبار ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون است که نسبت به ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون کمتر وارد بخش های تحتانی سیستم تنفسی می شوند و به صورت جزئی خطر کمتری دارند البته در غلظت های بالا و در قیاس با حد مجاز می تواند مشکلات زیادی را به لحاظ بهداشتی و زیست محیطی به دنبال داشته باشد.

در حالی شهر تهران در تابستان گرفتار گرد و خاک شد که پایتخت سه بار در فصل بهار چندین بار آلودگی خطرناک و حتی بی سابقه ای را تجربه نمود بگونه ای که در ۴ خردادماه رکورد آلودگی هوای تهران با شاخص ۴۳۵ شکسته شد. در سال ۱۴۰۱ شهر تهران به ترتیب ۲، ۱، ۴ و ۳۴ روز خطرناک، بسیار ناسالم، ناسالم و ناسالم برای گروههای حساس را تجربه نمود و تنها ۲ روز هوای پاک و ۶۳ روز هوای قابل قبول را به خود دید. این در حالی بود که در سال ۱۴۰۰ در این بازه زمانی ۱۲ روز ناسالم برای گروههای حساس، ۹۲ روز قابل قبول و دو روز پاک داشتیم و هیچ روز خطرناک، بسیار ناسالم و ناسالم ثبت نشد.

اولین ثبت شرایط خطرناک آلودگی هوا در روز ۲۰ فروردین ۱۴۰۱ رقم خورد. شاخص آلودگی هوا در این روز به عدد باورنکردنی ۳۳۲ رسید و در بعضی از نقاط پایتخت هم شاخص آلودگی هوا از این مقدار هم تجاوز کرد. افزایش تصاعدی غلظت آلاینده ها در این روز به دلیل ورود توده گرد و غبار خارجی به مرزهای ایران صورت گرفت و سبب شد تا آسمان تهران برای مدتی شفافیت خویش را از دست بدهد و ریه های مردم هم بیشتر از پیش میزبان ذره های گرد و غبار شود.

دومین آلودگی هوای خطرناک شهر تهران در شرایطی بود که اداره کل هواشناسی استان تهران روز دوشنبه (۲۶ اردیبهشت ماه) از خیزش گرد و خاک و کیفیت هوا در ایام آتی اطلاع داده بود و در ساعات ابتدایی روز سه شنبه شاخص کیفیت هوای تهران با عبور از عدد ۴۰۰ در شرایط خطرناک قرار گرفت و با عنایت به تشدید آلودگی هوا در ساعات پایانی ۲۵ اردیبهشت و ثبت شرایط «بسیار ناسالم» کمیته اضطرار آلودگی هوای تهران تصمیم تعطیلی مدارس و ادارات پایتخت گرفت. بیشترین شاخص ثبت شده

سومین مورد آلودگی شدید هوای فصل بهار در در آخرین ماه آن رخ داد؛ بگونه ای که در بامداد سه شنبه (۳ خردادماه) علاوه بر نفوذ گردوخاک از نواحی غربی کشور، وزش باد نسبتاً شدید سبب گسیل و انتشار گردوخاک در مناطق مستعد شد که آلودگی شدید هوای تهران را به دنبال داشت. این وضعیت تا ۴ خرداد تداوم داشت بگونه ای که عدد بی سابقه ۴۳۵ در این روز به ثبت رسید. در بعضی ساعات این روز در شماری از ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران شاخص ۵۰۰ به ثبت رسید که حد نهایی سنجش آلودگی هوای تهران به حساب می آید.
در شرایطی طی ماه های اخیر با خیزش گرد و خاک از کانون های داخلی و خارجی کشور و شکل گیری توده های گرد و خاک مواجه بوده ایم که خشکسالی و تغییرات اقلیمی تاثیرات بسیار مخربی بر محیط زیست می گذارند که یکی از این صدمه ها افزایش کانون های گرد و غبار و بیابان زایی است و احتمال تکرار این شرایط در ماههای آینده وجود دارد. در این شرایط تأمین حق آبه تالاب ها و بیابان زدایی می تواند باعث کاهش گرد و غبار با منشا داخلی شود. به ثمر نشستن دیپلماسی محیط زیستی و همکاری کشورهای منطقه هم می تواند تأثیر به سزایی در کنترل کانون های گرد و غبار منطقه داشته باشد.

منبع:

1401/04/14
10:12:41
0.0 / 5
436
تگهای خبر: تجربه , طلا , كشور
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد روزشمار نفس های به شماره افتاده تهران
نظر شما در مورد روزشمار نفس های به شماره افتاده تهران
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳