اثرات افزایش قیمت لیتیوم بر بازار لوازم الکتریکی و روانکارها

اثرات افزایش قیمت لیتیوم بر بازار لوازم الکتریکی و روانکارها حراج کن: با افزایش قیمت و تقاضا برای محصولات لیتیومی شاهد افزایش قیمت و تاثیر آن بر بازار لوازم الکتریکی و روانکارها نیز هستیم.


به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، قیمت لیتیوم در سال ۲۰۲۱ به سبب تقاضا برای باتری های لیتیوم یونی در خودرو های برقی و لوازم الکترونیکی خانگی درحال افزایش است. در آوریل ۲۰۲۲، قیمت لیتیوم به بالای ۸۰ دلار در هر کیلوگرم رسید که بالاترین میزان در دهه های اخیر بوده است. مصارف و کاربردهای لیتیوم لیتیوم و ترکیبات آن دارای کاربردهای صنعتی مختلفی هستند، همچون ساخت باتری های لیتیومی و باتری های لیتیوم-یون قابل شارژ، شیشه و سرامیک مقاوم در مقابل حرارت، گریس های لیتیومی، افزودنی های گدازآور برای تولید آهن، فولاد و آلومینیوم. ۶۵% لیتیوم در تولید باتری همچون خودرو، خودرو های برقی (EVs) و لوازم خانگی استفاده می شود. ۱۸% در صنایع سرامیک و شیشه استفاده می شود. ۵% در روانکار ها مانند گریس لیتیوم استفاده می شود.
با افزایش تقاضا برای محصولات لیتیومی، تمام نگاه ها به کشورهای برتر تولیدکننده‌ی لیتیوم دوخته می شود، برای اینکه این مناطق و شرکت های معدنی آنها نقش مهمی در تعیین قیمت بازار خواهند داشت. باتوجه به رشد سریع تقاضای بازار برای خودرو های برقی که ممکنست تهدیدی برای ایجاد کسری عرضه‌ی لیتیوم در آینده باشد، این کار کاملاً بجاست.
تقاضا برای لیتیوم در صنایع تولید باتری قابل شارژ
برمبنای بخش مصرف کننده‌ی نهایی ۲۰۳۱-۲۰۲۰ (%تقاضا)

تولیدکنندگان عمده‌ی لیتیوم کدام کشورها هستند؟ آخرین داده های سازمان زمین شناسی ایالات متحده، کشورهای با بیشترین تولید و ذخایر لیتیوم در جهان را نشان میدهد. تنها در سال ۲۰۲۰، تولید معدنی لیتیوم در سطح جهان ۸۲، ۰۰۰ تن بود. هفت کشور برتر تولیدکننده‌ی لیتیوم در سال ۲۰۲۰ در زیر نمایش داده شده است: تقاضای فعلی برای لیتیوم، شرکت های معدنی چینی را ملزم به خرید عملیات معدنی غنی از لیتیوم آمریکای جنوبی کرده است. یکی از قراردادهای قابل توجه، اعلام گروه معدنی زیجین، تولیدکننده‌ی بزرگ طلا و مس در چین، در خصوص ورود به بخش لیتیوم بوسیله خرید شرکت نئو لیتیوم کروپ کانادا به مبلغ ۷۷۰ میلیون دلار است که در «مثلث لیتیوم» آمریکای جنوبی به عملیات معدنی مشغول است؛ منطقه ای که بیش از ۴۰ درصد از ذخایر لیتیوم جهان را در خود جای داده است.
کشور
تولید معدنی لیتیوم (تن)
ذخایر (تن)
استرالیا
۴۰، ۰۰۰
۲، ۸۰۰، ۰۰۰
شیلی
۱۸، ۰۰۰
۹، ۲۰۰، ۰۰۰
چین
۱۴، ۰۰۰
۱، ۵۰۰.۰۰۰
آرژانتین
۶، ۲۰۰
۱، ۹۰۰، ۰۰۰
برزیل
۱، ۹۰۰
۹۵، ۰۰۰
زیمبابوه
۱، ۲۰۰
۲۲۰، ۰۰۰
پرتغال
۹۰۰
۶۰، ۰۰۰ به لحاظ تولید، چین از نظر ارزش بازار ۴۰% از سهم بازار جهانی را در اختیار دارد. طبق گزارش بلومبرگ، چین ۷۳% از کل ظرفیت تولید جهانی پیل های لیتیومی را در اختیار دارد و ایالات متحده با ۱۲% در جایگاه دوم است.
در جدول زیر، شرکت های برتر تولیدکننده‌ی لیتیوم هم اکنون برمبنای ارزش بازار نشان داده شده است. داده های فعلی تا ۹ اوت ۲۰۲۱:
شرکت
کشور مبدأ شرکت
ارزش بازار (میلیارد دلار)
جیانگژی گانفنگ لیتیوم
چین
۴۰.۲۳
البمارله
ایالات متحده
۲۶.۵۱
تیانکی لیتیوم
چین
۲۴.۳۹
SQM
شیلی
۱۳.۲
پیلبارا مینرالز
استرالیا
۴.۴۷
لیونت
ایالات متحده
۳.۵۷
اوروکوبره
آرژانتین
۳.۵۷ افزایش سرسام آور تقاضا و قیمت لیتیوم پیش بینی می شود فروش خودرو های برقی در سطح جهان امسال در مقایسه با سال ۲۰۲۰ با ۹۰% افزایش به بالای شش میلیون دستگاه خودرو برسد. سه بازار برتر خودرو های برقی ـ ایالات متحده، اتحادیه اروپا و چین ـ هر یک شاهد رشد ۱۵۰ تا ۲۰۰ درصدی فروش کلی خواهند بود. با افزایش تقاضا برای خودرو های برقی و لوازم الکترونیکی مصرفی، کسری مواد خام لیتیوم موجب افزایش قیمت آنها شده است. از ژانویه تا سپتامبر امسال، قیمت کربنات لیتیوم ۳۵۲% و قیمت هیدروکسید لیتیوم ۳۲۰% افزایش پیدا کرد.

قیمت کربنات لیتیوم در چین نحوه‌ی مواجهه با نوسان قیمت مواد هنگام نوسانات شدید بازار، بایستی به پاسخ ها و اطلاعیه های تامین کنندگان پیرامون مواد خام تأثیرگذار بر محصولات و وضعیت چرخه‌ی عمر آنها نگاهی عمیق داشت. پیدا کردن گزینه های جایگزین و یافتن موجودی از سایر توزیع کنندگان مجاز می تواند به کاهش هزینه های تولید کمک نماید. داده ها و نرم افزار اطلاعاتی سیلیکون اکسپرت می تواند در اجرای این تدابیر حفاظتی و شناسایی پیش دستانه‌ی ریسک در زنجیره‌ی تامین به شما کمک نماید. ماژول زنجیره‌ی تامین ما به مشتریانمان کمک می نماید تا با تعیین امتیاز کلی ریسک زنجیره‌ی تامین برای هر شماره قطعه و تامین کننده‌ی مشخص بوسیله ترکیب عوامل مربوط به موقعیت جغرافیایی و ریسک های معلوم، اثرات مضر رویدادهای آینده را کاهش دهند.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1401/04/10
13:25:09
0.0 / 5
332
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد اثرات افزایش قیمت لیتیوم بر بازار لوازم الکتریکی و روانکارها
نظر شما در مورد اثرات افزایش قیمت لیتیوم بر بازار لوازم الکتریکی و روانکارها
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲