نخستین صندوق تضمین اصل سرمایه چندضامنی در یک قدمی پذیره نویسی

نخستین صندوق تضمین اصل سرمایه چندضامنی در یک قدمی پذیره نویسی حراج کن: هفته گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار موافقت اصولی صندوق تضمین را به گروه مالی کاریزما اعطا کرد.به گزارش تجاری خبرگزاری مهر، در صورتیکه سال ۹۹ عده کثیری بواسطه رشد شاخص وارد بازار سرمایه شدند و سپس با ریزش هایی که بعد از آن گریبان گیر شاخص شد با ضررهای هنگفتی مواجه گشتند، وزارت اقتصاد و سازمان بورس و اوراق بهادار به دنبال به کارگیری ابزاری بودند که این ابزار بتواند از اصل سرمایه سرمایه گذاران در بازار سرمایه حفاظت کند، ایده راه اندازی صندوق تضمین اصل سرمایه چندضامنی نخستین بار توسط گروه مالی کاریزما ارائه و از نیمه دوم سال ۱۴۰۰ تا حالا طراحی سازوکار این صندوق به طول انجامیده است.
هفته گذشته سازمان بورس و اوراق بهادار موافقت اصولی «صندوق تضمین» را به گروه مالی کاریزما اعطا کرد. از تاریخ ۲۲ خردادماه ۱۴۰۱ مدارک و اطلاعات مربوط به صندوق تضمین گروه مالی کاریزما در سایت سازمان بورس قرار گرفته و قابل مشاهده می باشد.
نوع صندوق تضمین مختلط بوده و بسته به شرایط بازار می تواند ۷۰ درصد در سهام و ۳۰ درصد در اوراق با درآمد ثابت یا بالعکس سرمایه گذاری انجام دهد. تعیین نسبت های سرمایه گذاری در اوراق و سهام، بسته به شرایط بازار توسط مدیر صندوق تصمیم گیری می شود. صندوق تضمین اصل سرمایه دارای دو نوع واحد است. یکی صندوق تضمینی که رکن ضامن دارد و نوع دیگر که در آن نقش رکن ضامن توسط سهامداران ممتاز ایفا می شود؛ صندوق تضمین کاریزما از نوع صندوقی است که سهامداران ممتاز سرمایه سهامداران عادی را تضمین می کنند، این صندوق چندضامنی است و همین خاصیت موجب می شود توزیع ریسک به بهترین صورت ممکن اتفاق افتد. در حقیقت داشتن رکن چندضامنی را باید لازمه سرمایه گذاری در سطوح بزرگ برای صندوق های تضمینی و بعلاوه کاهش ریسک به میزان حداقلی و جلوگیری از نکول چنین صندوق های دانست.
صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما پانزدهمین صندوق سرمایه گذاری این مجموعه شمرده می شود. با توجه به این که گروه مالی کاریزما همیشه در پی ارائه ابزارهای نوین مالی و راه اندازی انواع صندوق های سرمایه گذاری پیشتاز در بازار سرمایه ایران است در آخرین اقدام خود نیز به زودی راه اندازی صندوق تضمین چندضامنی را در بازار سرمایه ایران کلید خواهد زد.
صندوق تضمین کاریزما دو نوع واحد ممتاز و واحدهای سرمایه گذاری عادی را شامل می شود. بر این اساس دارندگان واحدهای ممتاز افرادی محسوب می شوند که سرمایه افراد دارای واحدهای عادی را تضمین می کنند که همین مساله می تواند ریسک موجود را توزیع و احتمال نکول را از بین ببرد. سرمایه گذاران واحدهای عادی این صندوق نیز افرادی را شامل می شود که بسیار ریسک گریز بوده و ریسکی را درباب تهدید اصل سرمایه خود نمی پذیرند که با توزیع ریسک انجام شده توسط رکن چندضامنی، سهامداران عادی از مواجهه با ریسک از دست دادن سرمایه خود در امان خواهند ماند.
واحد ممتاز نوع دوم صندوق تضمین به شکل etf در بورس مورد خرید و فروش قرار خواهد گرفت و واحدهای عادی نیز به شکل صدور و ابطالی بوده که افراد به آسانی می توانند از سایت charisma.ir برای خرید آن اقدام کنند؛ بعلاوه بوسیله پنل کارگزاری ها نیز می توانند واحدهای ممتاز آنرا خریداری کنند.
در حال حاضر صندوق تضمین اصل سرمایه کاریزما در یک قدمی مرحله پذیره نویسی قرار گرفته و در مراحل نهایی به سر می برد، گروه مالی کاریزما به زودی نخستین صندوق تضمین اصل سرمایه با شیوه چندضامنی بازار سرمایه ایران را مورد پذیره نویسی قرار می دهد.
به زودی جزئیات بیشتری از نحوه و تاریخ پذیره نویسی این صندوق منتشر خواهد شد.
این مطلب، یک خبر آگهی بوده و خبرگزاری مهر در محتوای آن هیچ نظری ندارد.


منبع:

1401/04/09
11:58:07
0.0 / 5
658
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , بازار , بورس
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد نخستین صندوق تضمین اصل سرمایه چندضامنی در یک قدمی پذیره نویسی
نظر شما در مورد نخستین صندوق تضمین اصل سرمایه چندضامنی در یک قدمی پذیره نویسی
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۳